Tamo dole

Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Tamo dole

Порука од Kranjoti Serdjo »

POSLEDNJA VEST: Trikolor sa Laranžeirasa angažovao anonimnog srpskog stručnjaka.
Слика

Klupu Fluminensea preuzima posle otpuštanja Krištovao Borgeša. Moreira je platio ceh posle poraza u finalu prvenstva Rija, od Flamenga.

Za tri dana, Đorđe Mladenović će debitovati na klupi Flua, baš u prvom kolu brazilskog prventsva. Na Marakanu će doći Palmeiras.

.
.
.
.
.
Слика

Sve počinje u Riju.
Rambo je povukao neke svoje veze. On je i pored svoje vezanosti za Flamengo, ipak bio draga figura u Laranžeirasu. Predsednik Simsen ga obožava. Može biti da ga je i poslušao kada sam ja u pitanju.

Pitam se, šta li će torcide reći. Otkud ovaj Srbin da im zapadne, pravo niotkuda? "Nigde se nije uspeo zaposliti, pa hajde da se na nama izvešti". Verovatno to, ali kasno je sada predomisliti se. Za tri dana kreće cirkus. Samo da im ne otkrivam da sam od detinjstva fan Sao Paula...
Последње учитавање од Kranjoti Serdjo дана 30 Јун 2015, 15:50, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

13. septembar, Sao Paulo
Konačno sam odvojio malo vremena i prostora da sumiram utiske posle nešto više od tri meseca u Riju. Intenzivna tri meseca.
Čim sam stigao, bilo mi je jasno da nisam došao u amaterski klub. Sletanje na aerodrom Galeao (čekao sam pet sati u Lisabonu da bi mehaničari "pokrenuli" Boing TAP Erlajna - neka lažna dojava, kasnije sam saznao) i direktor Žoze Tešeira, sa svojim tamnoputim i namrgođenim vozačem su me brzo strpali na zadnje sedište belog Volvoa. Šveđani očigledno imaju uticaj i u tropskim predelima.

U automobilu, na putu do Laranžeirasa, pridružio nam se i prevodilac, vitka žena u poznim tridesetim godinama. Marija Anžos dos Petros. Ubrzo ću zaključiti da veliki broj Brazilaca ima "složena" imena, ali takođe i mrze da ih upotrebljavaju. Svako ima poneki nadimak ili ime po kome se prepoznaje. Žoze Tešeira je, jednostavno - Žoze.

Marija je prevodila u tih desetak minuta vožnje, ali je jedva uspevala da isprati brzi ritam ispaljivanja reči, koji je Žoze nametnuo. Nizak čovek, bliži šezdesetoj nego pedesetoj godini, sa atipičnim brčićima koje je uvijao na gore, bio je očito energičan. Govorio je o značaju Fluminensea, istoriji, velikom rivalstvu sa Flamengom, žestokim okršajima sa Botafogom, Vaskom ili sa omraženim klubovima iz Sao Paula. Primetiću da u Riju raste mržnja prema Paulistama. Valjda zbog bogatstva koje se sliva u te klubove, dok Karioke grcaju u dugovima. Flamengo je, prema Žozeu, na korak od finansijskog sloma. Uveriću se kasnije da je klub vođen kao jugoslovensko preduzeće u vreme samoupravljanja. Ili bolje rečeno - kao Crvena Zvezda. Previše je paralela sa timom iz Ljutice Bogdana.
Botafogo je takođe u teškoj situaciji. Vasko je već drugoligaš. Fluminense - e, nije mi rekao u kakvom smo finansijskom stanju. Samo mi je nagovestio da se cilja top 10. Nesrazmeno, uzevši u obzir da je pre dve godine osvojena titula. I pre četiri.

Слика

Naravno, nije propustio da se pohvali sa 31 titulom u šampionatu Karioke. Rambo me je upozorio na ovo regionalno prvenstvo. Mnogim Brazilcima ona i dalje mnogo više znače nego savezno prvenstvo. Suštinski, ništa ne donose osim prestiža. I osim toga da čine da se fudbal u Brazilu igra 11 meseci u godini.
Saznaću da je Flamengo rekorder u državi Rio, sa 33 titule.
Takođe ću saznati da je moj prethodnik, Krištovao Borgeš, otkaz dobio prekjuče, pošto je u finalu regionalnog prvenstva izgubio od Flamenga. Izgleda da im je baš bitno to takmičenje.

Слика

Žoze, Marija i namrgođeni vozač imena Mario, ostavili su me ulici Soareša i Kabrala, pred brojem 5. Četvorospratna zgrada, bleštavo bele boje (naročito bilo vidljivo te majske noći - vedro, te je Mesec odradio svoje), biće moj stan narednih meseci. Novogradnja, sa impozantnom ogradom (mermernom!) i podzemnom garažom. Garaža mi neće trebati. Mario će dolaziti po mene svakoga jutra, te voziti na trening. Nedaleko se nalazi i Laranžeiras, trening centar.
U narednim mesecima ću saznati da je stambena zgrada u vlasništvu Petra Simsena, predsednika kluba. Industrijalac, sa vezama u građevinskoj industriji.

Treba napomenuti da na aerodromu novinara ni od korova. Razlog je jednostavan. Boing TAP Erlajna je sleteo u 4:10 ujutru. Posle 6 sati zakašnjenja. Otišli ljudi odremati. Niti malo nisam žalio zbog toga.
Слика
Корисников грб
луди
Manager
Поруке: 2604
Придружен: 25 Мај 2011, 23:30
Место: Filmski Grad
Status: Није на вези

Порука од луди »

Младеновићу ти ли си?

Јеси.

Де си, шта има?

Како живиш?
Последње учитавање од луди дана 30 Јун 2015, 15:43, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

луди пише:Младеновићу ти ли си?

Јеси.

Де си, шта има?

Како живиш?
Evo, sunčam se na Ipanemi. Peče k'o u furuni.
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

13. septembar 2014, Sao Paulo

Imali smo sastanak struke. Sutra nas čeka meč protiv Palmeirasa. Počinje nam drugi deo sezone. Palmeiras je mnogo jak ove sezone. Jure prvo mesto, posle povratka iz druge lige. Njihov predsednik, Nobre, doveo je najboljeg direktora u Brazilu, Matosa. Matos je kreirao onu alu u obliku Kruzeira. Međutim, njegovim odlaskom, Kruzeiro već ima probleme ove sezone.

Nego, imao sam problema prvih meseci. Shvatio sam da Brazilci obožavaju fudbal, ali sam takođe shvatio da je ovo godina Svetskog prvenstva, upravo u Brazilu. Iz tog razloga, čekala nas je pauza u šampionatu. Čitavih 40 dana, od početka juna do sredine jula. Kako se planira okončanje lige početkom decembra, uleteli smo u ritam sreda-nedelja, gotovo svake, bogovetne nedelje. Naravno, to je rezultiralo da retko imam isti sastav na raspolaganju, što se oslikalo na rezultate. Uz to, ludački raspored brazilskog fudbalskog saveza je doveo do toga da u 7 dana tim mora da pređe skoro 10000 kilometara. Tako mi se desilo da sam gostovao u Resifeu, na severoistoku zemlje, da bih tri dana kasnije već bio na drugom kraju zemlje, u Koritibi. To nije bilo dovoljno, pa sam četiri dana posle Koritibe ponovo morao na severoistok, u Baiju, na prvi meč Kupa.

Ali, ni povrede me nisu mazile. Prva violina, kapiten i idol navijača, Fred, do skora je odsustvovao zbog povreda. Lekari su me nervirali svakoga dana kada se on spomene. Na nesrećnog doktora Filea sam prasnuo kada mi je sredinom jula prišao i rekao da Fred ima kilu. A tek se oporavio od povrede prepone. Bez njega teško golu prilazim. Bez njega, teško ću dočekati kraj ugovora (koji i inače nije dugačak, samo do kraja sezone - Simsen mi ne veruje).
Слика Слика


Krenulo je mučno, a možda sam i sam kumovao takvom razvoju situacije. Problem je bio što nisam znao koju taktiku da upriličim. Sezonu sam započeo sa 4-2-3-1, težeći da iskoristim brza krila koja imam. Međutim, Kenedi i Marloun nisu pokazali ono što se već piše po medijima. Čelzi i Barselona neće doći po lenju decu, bez mnogo žara u igri. Četiri poraza u prvih pet mečeva je dovelo do promene. Krila su morala biti sasečena, a rešio sam zatvoriti centar. 4-2-2-2, formacija toliko omiljena u Brazilu, pošto dopušta bekovima da se zanimaju napadačkim zadacima, dok se vezni igrači bave defanzivom. Nešto što je, zapravo, smišljeno u Brazilu.
Dovelo je do promene. Definitivno. Nisu momci lepršali po terenu i dominirali, ali su osvajali bodove. Pao je Botafogo, u Vovo derbiju. Nešto što su navijači znali da cene. Sutradan posle meča, na ulaznim vratima su me sačekale hrpe papira, čestitki, želja. Na jednom papiru je ispevana i pesmica, u četiri kratka stiha. Stil me je podsetio na "Crven ban" Vuka Karadžića. Svakako me je nasmejao.
Potom je pao i favorizovani Sao Paulo. Na identičan način.
Stigao je i još jedan veliki derbi, po mnogima najveći: Flamengo - Fluminense. Najveći po imenu, na terenu jako loš meč. Za nijansu smo bili bliže pobedi, imali smo zicer za pobedu, ali je Kenedi promašio. Sve u svemu, 58 hiljada ljudi na Marakani stvaraju jeziv osećaj. A samo kada zamisliš da ih može stati još 20 hiljada. Ostalo je 0:0.

Слика


Potom je pao i šampion iz Belo Horizontea. Meč pefektno odigran. I onda, kreće raspad sistema.
Fred nespreman, plejmejker Vagner lenj (najveći deo vremena; inače jako lucidan i inteligentan momak), Kenedi već koketira sa raznim agentima. Jednog sam morao udaljavati sa treninga. Žoze je smirivao strasti.
Skalp su nam uzimali Gremio, Sport, Koritiba, Korintijans, Internasional i Atletiko Paranense. Posebno bolno je bilo protiv Korintijansa, najjače ekipe u zemlji. Bolno je zato što je bilo na Marakani; zato što su nas zviždali 70 minuta; zato što nismo mogli otići kućama dok blindirana policijska vozila nisu došla po nas.
U Gojasu smo iščupali bod u nadoknadi. Ne znam kako, ne znam ni zašto. Dva minuta su me delila od otkaza. Znam, Žoze mi rekao posle meča.
Neki igrači mi otvoreno prkose. Ti neki nemaju ni 20 godina.

Onda je usledio grom iz vedra neba. Dolazio nam je Atletiko Mineiro. Ekipa veoma kvalitetna i samopouzdana, kandidat za top 4, koji vodi u Kopu Libertadores. Spremao sam se za još jednu tešku noć, ali je Kenedi konačno izvadio glavu iz dupeta raznih agenata, dok je Vagner ustao na pravu nogu tog dana. 2:0, strelci dvojica pomenutih ljudi. Ova ekipa je živa, ali u velikim problemima.
Слика
Слика


Baija nas je "oslobodila" obaveza u Kupu. Prilično lud meč smo odigrali u Baiji, 4:3 se završilo. Revanšu nismo pristupili kako treba. Zato smo i ispali.
Слика


Moj sportski direktor, Fernando de Simone, vrlo čudan tip. Doveo mi je desnog beka kojeg sam tražio. U pitanju Vitor, 31-godišnji momak, iz Vitorije. Vitorija je zaradila oko 1,5 milion reala na njemu, kako je de Simone rekao.
Andreas Pereira je došao na pozajmicu, do kraja godine. O njemu se pišu hvalospevi, očekuje se da debituje u mladoj reprezentaciji. Iskreno, ne znam gde ću ga ugurati u ovom timu. Bar je bliži porodici; neka je maza u pitanju, koliko sam načuo. I klima je sigurno lepša u Riju, nego u Mančesteru.
Za Luisa Kaseresa sam izrađen, izrađen u pravom smislu te reči. Transfer je dogovaran tri nedelje. Koritiba je zatezala, tako mi je rečeno. Odjednom, transfer je ugovoren, Kaseres se pojavio u Laranžeirasu, ali... U Brazilu postoji pravilo da igrač koji je odigrao bar 7 ligaških mečeva u toku jedne sezone za jedan klub, ne može u toku iste sezone nastupiti za drugi brazilski klub. Kaseres je prethodno veče odigrao sedmi meč za Koritibu. De Simone me je zajebao. Kaseres mi bi bio starter. Ovako će biti bez takmičarskog meča do sledećeg regionalnog prvenstva, do januara naredne godine.
Žoze mi je rekao da je 8 miliona reala otišlo u Koritibu. Nešto manje od 3 miliona evra.
Posle mi je stigao i jedan napadač. Boržes, 33 godine, sa ogromnim iskustvom u prvoj ligi. Jedan od najboljih aktivnih strelaca lige. Problem je što je bez kluba već mesecima. Treba mu stesati par kilograma.

Otišao je Martinućo. Prgavi Urugvajac, jedan od onih što bi te uhvatio za jaja u skoku, a odsimulirao udarac laktom tri sekunde potom. Nema mesta u napadu za njega. Kenedija ću morati forsirati, tu je Fred, Boržes pred vratima, a i Majkl Vinisijus pokazuje talenat. Čim sam ga izostavio iz startne postave protiv Figujrensea i Botafoga, pojavio mi se u kancelariji. Prgav, hoće da igra ili će idi kod de Simonea. Uslišio sam mu želju, zaigrao je malo više, ali čim smo utanačili sa Boržesom, de Simone mu je našao Baiju. I solidan novac za nas, navodno.
Слика
Слика


Mene čeka težak drugi deo sezone. Deseto mesto nije tako izgledno, sa formom koju imamo. Izglednija je borba za opstanak. Nešto što je Fluminense već iskusio prošle godine. Posle titule - borba za opstanak. Brazilski specijalitet. Liga im je toliko nepredvidiva i izjednačena.

Plusevi u ova tri i kusur meseca: portugalski mi ide sve bolja. Marija je često sa mnom, a jezici su mi oduvek bili jača strana. Italijanski sam potpuno savladao posle 7 meseci na pozajmici u Komu. Engleski sam znao pre odlaska u Koventri. I portugalski ću ubrzo.
Upoznao sam i Rio. Gavea, Botafogo, Leblon, Ipanema, velike vrtove zapadno od grada, Korkovado i Glavu šećera,...
Rio je velika zabava. Sao Paulo je dosta uštogljeniji grad.

Sutra sledi Palmeiras. Nadam se najboljem, spremam se za najgore. Prosto ne znam kako se suprostaviti "Zelenima".

Boa noite
Последње учитавање од Kranjoti Serdjo дана 01 Јул 2015, 03:55, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Football maniac
First Team Coach
Поруке: 212
Придружен: 01 Нов 2010, 22:26
Место: Cacak
Been thanked: 3 times
Status: Није на вези

Порука од Football maniac »

Pratim, vodio sam Cruzeiro pre neku godinu... Nadam se da ćeš imati bolje izdanje u drugom delu sezone :cheers:
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

Football maniac пише:Pratim, vodio sam Cruzeiro pre neku godinu... Nadam se da ćeš imati bolje izdanje u drugom delu sezone :cheers:
Nadam se, takođe, ali sumnjam da će ekipa uspeti uspostaviti nekakav kontinuitet. :cheers:
Последње учитавање од Kranjoti Serdjo дана 01 Јул 2015, 14:19, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

28. septembar, 20:50 h, Rio de Žaneiro

Posle dve nedelje, ponovo sam uhvatio vremena da stavim koju belešku. Okončali smo prvi deo sezone, započeli drugi. Evo, 23. kola je prošlo. Juče smo igrali na Marakani. Kao da igramo u grobnici. Samo jednom je došlo više od petnaestak hiljada duša. Protiv Botafoga. Entuzijazam nije veliki. Možda zbog naše pozicije, možda zbog toga što je Flamengo daleko ispred ili već nešto treće.

Danas sam momcima dao slobodan dan. Zaslužili su ga, pošto su sinoć pregazili Santos. Doduše, samo u toku 70 minuta. Posle toga su rešili da se istuširaju, upale svoja auta i odu kućama. Zbog toga je i onaj ludi Robinjo uspeo da jednom izigra oba moja štopera, a drugi put da pogodi sa kreča. Srećom, već smo imali 4 gola prednosti.

Iskoristio sam današnji dan da sa Žozeom i asistentom Veslijem odgledam meč Botafoga. Gostovao je u Belo Horizonteu, Mineiru. Iskreno, nisu naročito kreativni. Nismo ni mi, kada odemo na stranu, tako da može vladati ekvilibrijum u sredu. Vesli kaže da ih Kenedi može razvući pozadi. Previše voli tog klinca.
Botafogo je izgubio 2:1. Tek u nadoknadi vremena su postigli gol, tako da dobar deo vremena bili u značajnom zaostatku.

Vesli je posle meča otišao nekim privatnim poslom, tako da smo Žoze i ja krenuli pešice iz Laranžeirasa ka mojoj adresi: Soareša i Kabrala 5. Imali smo nekih kilometar, možda više. Mario je danas dobio slobodan dan.
Laranžeiras je brdovit bairo. Jedan je od istorijskih četvrti Rija, baš zbog toga što se uzdiže iznad zaliva Guanabara. Podno njega, istočno, ka zalivu, pruža se Flamengo, dok je jugoistočno Botafogo. Dva mnogo "brža" baira, namenjena zabavi, turistima.
Laranžeiras je bio mesto prve naseobine Portugalaca u ovim krajevima. Lako se branio od starosedelaca, mogao si ga okružiti. Rim u malom. Danas se primećuje da je mirna četvrt. Nema mnogo saobraćaja i buke, ali ima dosta zelenila, parkova. Uostalom, Korkovado je odmah zapadno.
Dobra stvar Laranžeirasa je što uživam u pogledu. Guanabara zaliv je veliki, a kada je vedar dan, baca se pogled do druge strane, ka Niteroju.

Žoze je purnjao kao TENT u zimskoj sezoni. Vadio je cigarete iz četvrtaste, pozlaćene tabakere i nemilice ih trošio. Toliko je navikao na njih da su mu brčići (inače - sedi) počeli dobijati neku žućkasto-braonkastu boju. Kada se doda da je na utakmice dolazio sa širokim, belim rodeo šeširom, neki bi možda stvorili sliku lika iz Diznijeve produkcije.

Pričao je brzo: "Peter (misli na Simsena) nikako nije ubeđen u novi ugovor. Ima zamerke na tebe kada su u pitanju Žerson, Pereira, Marlon. Nije zaboravio onih šest mečeva. Znaš da sluša De Simonea."

Znao sam jako dobro da me Simsen ne miriše. Od početka je ubacivao klipove. Dva meseca mi je trebalo da ga ubedim da mi nije dovoljan jedan trener da radi sa igračima. Odbijao je da se angažuje kada je dovođen Kaseres. Siguran sam da bi ubrzao posao. Ovako je De Simone doveo Luisa, tik posle trenutka kada je beskoristan.

De Simone je pravi gazda kluba, bar u svakodnevnim poslovima. Preuzeo je sve pregovore oko transfera. Rekao mi je prekjuče. Svaki dolazak ili odlazak će on aminovati. Na meni ostaje da dam - savet. Ali znam da ću prvi leteti.

"Ne brini, znam sve to. De Simone vodi glavnu reč, ja sam potrošan. Svakako me se mogu otarasiti u decembru. Šta kažu ostali iz Upravnog odbora?", rešio sam da se osmelim.

"Ah, čudna je to družina. Nikada ne kažu sve", krenuo je Žoze. "Marko Azizi inače ne prisustvuje sastancima; više vremena provodi sa nekom od ljubavnica. Nemoj na njega računati. Bitenkur i Enrikeš su savetnici Simsena u njegovim firmama; moram li još nešto reći?" zastao je Žoze i pogledao me šeretski. "Daglas Santos je uz tebe. Daglas je fin čovek, uglađen. Potiče iz jedne siromašne porodice, ali je vredan i pedantan. To ga je i dovelo na mesto univerzitetskog profesora." Frknuo je prezrivo: "Sušta suprotnost od Azizija. Ta mala naduvana pufna ništa nije korisno uradila u životu. Nije ni morao - video si šta njegov otac sve drži u Kateti. 50 hektara građevinskog zemljišta; najskuplje nekretnine odavde do Sao Paula".
Žoze baš nije podosio Azizija.

U tom smo i stigli pred broj 5. Žoze me je pozdravio i rekao da sutra dolazi sa Mariom po mene, pre treninga. Još mi je rekao da je Botafogo prodao domaćinstvo na svom Engehau Marakani, bar za naš meč u sredu. Očigledno se nadaju da će privući veliku masu, mada im je ove sezone stanje na tribinama gore nego kod nas. Svidela mi se ta vest.
Nastavio je dalje taksijem. Stanuje u Gavei, a do tamo treba dobrih dvadesetak minuta automobilom. Naravno, kada je u pitanju vozač koji poznaje grad. Inače, može potrajati dosta duže.

Sumirao sam utiske iz prethodne dve nedelje. Palmeiras nas je gazio, gazio i zasluženo pobedio. Jednostavno su jači. Korintijans im je već pobegao, ali nisu bili milostivi. Mi, s druge strane, malo i uplašeni. Pošto smo bili uplašeni (ja, zapravo, jako besan), želeo sam da dobijemo Krisijumu. Ne da sam želeo, nego smo morali dobiti. Krisijuma je bila tik iza nas. Tri gola u mreži su bila odličan odgovor na pomračenje protiv Palmeirasa.

Ali, onda smo opet krenuli na gostovanje, nešto dalje, u Baiju. Stara priča i dva gola u našoj mreži. Prosto da čovek pukne od muke.
I onda je došao Santos i prošao kako je prošao. Šteta za Fredovu prečku, moglo je biti i pet.
Слика
Слика


Moram pohvaliti Kenedija. Malo se smirio i zaigrao onako kako ume. Tek mu je 18 godina, ali kada ima iskusnog Freda pored sebe, pravi je ubica. Ima hrabrosti da krene u dribling - na dvojicu. A otkrio sam i da ume da nadskoči štopere, mada je vižljaste građe.
Dao je dva gola Santosu, ubacio je i protiv Mineira i Palmeirasa. Sve u poslednjih 20 dana. Žoze mi je već apelovao da ne pomišljam da ga stavljam na klupu - Simsen u njemu vidi zlatnu koku. Upravo zbog toga mi zamera za Žersona, Marlona i Pereiru.
Слика
Слика
Idem u krevet, sutra imamo jutarnji trening. Osećam se ispražnjeno i umorno poslednjih nedelja.

Nadam se da ću u utorak ili sredu moći nešto zapisati o Vovou - derbiju Botafoga i Fluminensea. Posle nekoliko meseci, naučio sam koliko to znači Kariokama.

Boa noite
Последње учитавање од Kranjoti Serdjo дана 04 Јул 2015, 01:39, учитано 3 пута укупно.
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

30. septembar, 19:05 h, Rio de Žaneiro

Gotove su sve pripreme za sutrašnji derbi. Sutra će konačno malo više strasti i očekivanja biti prisutno. Sutra je Vovo. Nisam najbolje razumeo šta znači to - Vovo. Tek sam posle nekoliko meseci provedenih ovde, učeći od Žozea i Marije, ušao (bar delimično) u kulturu Karioke.
Слика


Jednostavno je, zapravo. Vovo znači - Dedin derbi. Utakmica između Botafoga i Fluminensea je najstariji derbi u Brazilu, prvi odigran od svih velikih susreta. 22. oktobra 1905. godine je odigran prvi meč ova tima. Četiri godine pre Gre-Nal derbija (Gremio - Internasional) i Superderbija Resifa (Nautiko - Sport). To dovoljno govori o prestižu i pritisku koji nam je nabačen na leđa, te koji će morati biti iznet sutra uveče.

Samo dva meča u Južnoj Americi su starija, tako da se izrazim. Klasik Montevidea, veliki meč Penjarola i Nasionala (iz 1900. godine), dok je drugi obračun iz Rozarija, Njuels - Rozario Sentral, odigran samo par meseci pre prvog Vova.

Taj prvi meč je Fluminense lagano završio, sa šest lopti smeštenih u mreži Botafoga. Igralo se na našem Laranžeirasu. Laranžeiras je svetilište brazilskog fudbala, hram iz koga je kult fudbala krenuo da se širi Brazilom. Fluminense je doprineo tome. Najstariji brazilski klub koji se bavio isključivo fudbalom u svojim počecima. Od 1902. godine. Veslanje je bilo dosta popularnije na prelazu vekova u Brazilu. Flamengo, Vasko da Gama i Botafogo su imali veslačke timove još u 19. veku. Fluminense su osnovali bogataši iz Laranžeirasa, koji su studirali u Londonu, Parizu, Švajcarskoj i tamo zavoleli fudbal. Brazilska aristokratija (kao i, uostalom, sve aristokratije mladih nacija) je najvećim delom evropskog porekla, pretežno engleskog ili portugalskog. U slučaju Fluminensea, samo ime osnivača je kazivalo poreklo. Oskar Koks. Sin engleskih trgovaca kafom. Laranžeiras je bio na njegovoj zemlji.

Laranžeiras je bio i mesto prvih mečeva brazilske fudbalske reprezentacije. To samo po sebi dovoljno govori o značaju Flua.

Flamengo je nastao cepanjem iz Fluminensea, Vasko je osnovan u severnoj četvrti Rija, daleko od Laranžeirasa i Botafoga. Botafogo je osnovan u komšiluku, zato je toliko važan torcidi Flua. Kada si nekome bliži, rivalitet postane veći.

Ukoliko rivalitet Flu-Fla više naliči rivalitetu Milana i Intera (zapanjujuća je sličnost), toliko rivalitet Vova liči na derbi Rima. Mi smo tu oduvek (Lacio - Fluminense), vi ste tu posle nas (Roma - Botafogo).

Odigran je 341 meč u dugoj, dugoj istoriji obračuna. Fluminense ima 123 pobede, Botafogo 112. 106 mečeva je završeno nerešeno. Ništa neuobičajeno da je najmanji broj mečeva završen bez pobednika. Ovo je Brazil. Najduži period fudbalske istorije se cenila pobeda, igralo se dok se protivnička mreža ne zategne do pucanja. Poslednjih dvadesetak godina situacija se promenila. Felipe Skolari, Pareira, Tite i ostatak trenerske škole je rešio da saseče "krila" bekovima, ubaci rmpalije na sredinu terena, da loptu Robinju ili Ronaldinju, moli se Hristu Spasitelju da ovi nisu zaglavili prethodnu noć negde u Leblonu i čuvaju 1:0 do isteka meča. Možda i zbog toga se tribine prazne sve više.

Velikani ovog susreta, ima ih dosta. Najbolji strelci, sa po 16 golova su Heleno de Freitas iz Botafoga i Valdo Mačado, noseći dres Flua. Heleno je bio vragolan i plejboj iz četrdesetih godina dvadesetog veka. Možda je i to razlog što je preminuo od nelečenog sifilisa, u raljama opijuma.
Jedna legenda Vova će i sutra igrati: Fred. 13 golova je dao Botafogu. Pravi lider tima, "Gospodar vazdušnih linija", kako ga je nazvao štoper Gum. Već se šeretski smejao kada sam mu juče rekao da očekujem dva gola od njega.
Dosta poznatih faca je igralo u Vovu. Za Flu: golman Kastiljo, Tele Santana, moj doskorašnji asistent Markao, Pineiro, Henri Velfar, Preginjo,...
Za Botafogo: Garinča, Nilton Santos, Žairzinjo, Dino da Kosta, Kvarentinja, Amarildo...
Слика Слика Слика


Toliko slave, toliko prestiža, toliko pritiska.

Čitajući današnje izdanje 'O Dia' (na srpskom "Dan"), vidim da se očekuje skoro 50000 hiljada duša. Veći deo naše torcide, iako smo nominalno gosti. U Botafogu su malodušni, sve se urotilo protiv njih ove sezone. Marakana će opet grmeti.
Слика


Na narednoj strani svaljuju epitet favorita na nas. Nije baš omiljen članak. Biti favorit u ovakvim mečevima je neprijatno. Pogotovo ako tvoj protivnik mora da pobedi jer mu gori pod nogama (Botagofo sutra). Ne smem zamisliti tekst u "Danu" prekosutra ako izgubimo.
Слика


Sudi Rafael Klaus. Nadobudan čovek, sa tendencijom da sudi jednu odličnu utakmicu, te zaređa dve katastrofalne. Nama je svirao u pobedi protiv Čapeka. Dovoljno je reći da su posle tog meča, inače skromni i staloženi gosti iz Santa Katarine, bljuvali vatru po njemu. Poslednji meč je sudio pre četiri kola, u Baiji. Dobio je ocenu 4, te je stavljen na hlađenje. Vitoriji je dosudio sumnjiv penal, dok je Gremiju svirao faulove gde god je stigao. Savez je rešio da ga vrati na Vovo. Čudna odluka, u najmanju ruku.
Слика


Odabrao sam startnu. Prilično je lako bilo, moram priznati. Vagner je jedino nedostajao, te je umesto njega uskočio Marloun. Vredan momak, ima razumevanja da trenutno mora sedeti na klupi. Ali kada zaigra, pravi dragulj.
Слика


U Riju, navijači imaju običaj da se noć pred derbije okupljaju pred kućama i stanovima igrača i trenera. Treće takvo iskustvo za mene. Već dvadesetak osoba je razvilo transparente dole ispred ulaza. Tek je pola osam, očekujem ih još bar pedesetak do kasno u noć.

Rio čeka, Rio se trese pred derbi.

Boa noite
Последње учитавање од Kranjoti Serdjo дана 03 Јул 2015, 21:25, учитано 5 пута укупно.
Корисников грб
Dr. Moo
Assistant Manager
Поруке: 766
Придружен: 30 Мај 2012, 19:49
Место: Beograd
Has thanked: 25 times
Been thanked: 37 times
Status: Није на вези

Порука од Dr. Moo »

Koliko ti covece kidas sa ovim postovima !!!!

Samo tako nastavi :ole:
'Za mene su zene zakon. Obozavam rupe u zakonu!' - Per Mertesacker
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

02. oktobar 2014. godine, 04:10 h, Rio de Žaneiro

"...Klausova nadoknada polako ističe. Treći minut već uveliko teče. Ostalo je još 90 sekundi. Vitor žurno izvodi aut sa desne strane, duboko u polju Botafoga. Mišel Vinisijus prilazi na prijem. Prima loptu na ivici šesnaesterca, leđima je okrenut. Okreće se na desno. Tijago Karleto se skoro obesio o njegov vrat, ali Mišel diže pogled i šalje loptu na levu stranu; tamo je sam Giljermo Santos. Santos prima loptu na šesnaestercu, utrčava na sedam metara iskosa, opaljuje jako....... GOOL, GOOOOOOOOOOOOLAAACOOOOO!!! Giljermoooo Santos! Fluminense vodii, Fluminense je poveo na devedeset sekundi pred kraj 352. Vova..."

Ugasio sam televizor. Komentator SporTV-a, Helio Mendeš, je bio na vrhuncu ekstaze kada sam rešio da stavim cenzuru na nastavak njegove ode. Znao sam kraj, nisam morao da odgledam celokupan snimak. Preostalih 90 sekundi posle Santosovog gola, bio sam negde između infarkta i lakšeg potresa mozga. Infarkt - zbog uzbuđenja. Lakši potres mozga - znam da je stameni štoper Žoao Filipe trčao za mnom, dok smo jurili ka grupi igrača koja se okupila oko Santosa. I znam da sam po povratku kući imao ogromnu modricu od nečijeg (pretpostavljam, Filipeovog) lakta, koji je u toj gužvari naleteo na moje čelo. Uistinu, bolelo me je ovo pocersko uvo za modricu. Botafogo je ponovo pao. Ponovo sa 1:0. Ovog puta, na izdisaju meča; nešto bolje od toga ne postoji.
Слика


Vreme kao da je stalo tada, u nekih 20 minuta do ponoći. Zbog ludorija brazilskog saveza, meč je stavljen u termin od 21:45. Nešto što se može videti samo u Brazilu. Da stvari nisu čudne samo u prvoj ligi, treba pogledati termine druge i treće lige. 22:00, utorak veče. Šta znam, valjda računaju da rastuća nezaposlenost u Brazilu znači da ljudi neće imati šta raditi sutra ujutru, po okončanju meča.

Nego, vreme je zaista stalo tada. Gol, cepanje gornjeg levog ugla simpatičnog ćelavca na golu Botafoga, trčanje Santosa ka Fredu, okrvavljenog posle 90 minuta rvačkih obračuna sa štoperima Botafoga, uklizavanje na kolenima Rafinje prema tribini Botafoga, lakta Filipea u moju pocersku čelenku, izdiranje nadobudnog šmokljana Klausa na rezervne igrače koji su utrčali na teren, eksplozija radosti 25 hiljada navijača Fluminensea. Sve je stalo u minut i nešto jače filma sa najboljim završetkom po nas.
СликаСлика


Bio je to Derbi. Bio je to meč gde su pljuštali oštri startovi, uklizavanja, vaterpolo potapanja, gde se niko nije otvorio potpuno i napao punom snagom. Čekalo se na grešku. Preznojio sam se u dvadesetom minutu, kada je snalažljivi špic Botafoga, jednostavnog natpisa na dresu - Bil - ćušnuo loptu kroz noge mom zameniku kapitena Gumu i izašao u 1 na 1 sa golmanom Kavalijerijem. Ne znam šta mu je Dijego uradio u te dve sekunde, ali znam da je Bil šutnuo mlako, pravo u kolena Kavalijerija.
Kunuo sam sve u 43. minutu, kada je Fredov pokušaj glavom, sa nekim šest-sedam metara dodirnuo prečku sa gornje strane.

Praskao sam po Klausu, ceo meč. Naučio sam da je u Brazilu moranje ići "čvrsto" na sudiju. Nebitno da li sudi ispravno ili ne. Razlog je jednostavan - ako ti to ne radiš, radiće tvoj protivnik. Klaus je, valjda, mislio da i dalje sudi onaj nesrećni meč u Baiji, a od Fluminensea mu se učinio Gremio. Svaki kontakt, prekršaj. Svaki dodir sa igračima Botafoga - prekršaj. Duplo više prekršaja dosuđeno nama, nego njima. Domaćinski.

Srećom, rezervista Santos je sve postavio na mesto. Ušao je samo par minuta pred gol. Startni levi bek, Đovani, nije mogao više izgurati. Još na poluvremenu je imao podliv na levom stopalu, ali je nastavio, čitavih 40 minuta. Srećom, Santosu je bilo dovoljno samo 8 minuta.
Слика


Evo, sada će pola pet. Pre nešto više od pola sata sam došao do stana. Prvo smo nošeni, od izlaza sa Marakane, nekih pedesetak metara, do autbousa. Svaki član ekipe i mog štaba je prenet na rukama. Bilo je jedan ujutru.
Čak je i Simsen sišao u svlačionicu. Nasmejan, pedantan, sve na mestu. Konačno da nije namrgođen. Čestitao svima, obećao nagradu. Meni i dalje nije dao nikakvu naznaku oko ugovora.

Od silnog zakrčenja na ulicama, autobusu je trebalo neki devedeset minuta da se mrdne od ulice profesora Rabelja, koja se pruža uz zapadnu tribinu Marakane, do avenije Osvalda Arane. Znate, to su dva kilometra.

Dao sam momcima slobodan dan. Zaslužili su ga, sada već protekle noći. I ja mislim da ću odvaliti nekoliko sati duže ovog jutra.

Boa noite
Слика
Последње учитавање од Kranjoti Serdjo дана 05 Јул 2015, 16:47, учитано 3 пута укупно.
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

17. oktobar, 07:00, Rio de Žaneiro

Ide nam dobro. Jesam li ikada to konstatovao u poslednjih pet meseci? Ne verujem da sam ikada bio toliko optimističan ili, pak, toliko dobro raspoložen da bih napisao nešto takvo. Ne dok sam u Fluminenseu, klubu koji je pre dve godine osvojio titulu, da bi prošlog decembra bio "sačuvan" u Seriji A samo zahvaljujući uticaju Simsena i tako iznenada pronađenoj nepravilnosti u registraciji jednog igrača. Naravno, malena Portugeza je nastradala i preselila se u Seriju B. Fluminense, iako je na terenu otišao pod led, sačuvan je pred Vrhovnim sudom Rija.

Imam zaista dobrih razloga da budem zadovoljan. Ona pobeda protiv Santosa je bila ključna, naslućujem. Momci su konačno odigrali kako umeju, rebnuli Santistima četiri komada i zagrejali se za derbi. Tu je bilo kako je bilo. Pobeda na jedan pravi derbijevski način.

Kiksnuli smo protiv slabašnog Figujrensea. Tim iz Florianopolisa se bori za opstanak, ali se nisu pokazali dovoljno htenja, koliko su moji bili emotivno ispražnjeni posle cirkusa sa Botafogom. Figujrense je toliko bio malodušan da je sebi "spakovao" gol još u drugom minutu. Posle sam pogrešio, video sam i sam. Nisam rotirao dovoljno za taj meč. Kako je bilo samo tri dana od Botafoga, izveo sam gotovo identičnu postavu i imao lipsala "grla" pred kraj. Nije bilo moguće više.
Onda smo otišli u Sao Paulo i na paulistanskom hramu fudbala, Morumbiju, očitali lekciju favorizovanom domaćinu. Tri lopte je završilo u Senijevoj mreži, sve u prvom poluvremenu. Nadam se da me je uprava Paula zapamtila. Želim da vodim taj klub nekada u budućnosti, zaista želim. Još pre 7-8 godina sam se divio Sao Paulo koji je vodio Murisi Ramaljo i koji je bio poslednja prava sila u brazilskom i južnoameričkom fudbalu. Seni, Andre Dijas, Miranda, Ričarlison, Hernanes, Dijego Tardeli, Aloizio, Breno, Dagoberto, ali i dva momka koja sada imam u timu - Žan i Boržes. Tada mi je fudbal na ovim meridijanima zapao za oko.
Potom je i Vitorija ispeglana, rutinski. Postali smo mašina sada.
Слика
Слика
I dosta više dobrog raspoloženja na treninzima. Čak ni onaj mali Marlon, osamnaestogodišnjak već spreman da bude kapiten, nije više podsmešljiv prema meni. Možda je razlog samo to što sam gotovo usavršio portugalski. Mada nije starter, taj je već žestok tip. Štoper, ali i vezni igrač, jak i visok. Primetio sam da ga je Fred uzeo pod svoje i to mu samo može pomoći.
Слика


I De Simone me je obradovao, ako taj čovek to ume. Rafinja je potpisao novi ugovor. Dobro, ajde da budem iskren - uslovno me je obradovao. Iako je Rafinju dobro vezati na malo duže, mogli bi i meni dati novi ugovor. Čisto da odradimo pravu kombinaciju.
Слика


Zbog Rafinje sam menjao formaciju. Zbog Rafinje i zbog slabih rezultata, da bude potpuno. Ima fantastične mogućnosti, neumoran je, zna sa loptom i jedan je od mojih najboljih igrača za kontrolu igre. Žoze mi je rekao da je Simsen već imao ručkove za nekim tipovima iz Španije, povodom Rafinje. Štampa je ćutala o tome.
Слика


Pišem ovo i zbog onoga što će uslediti prekosutra. Da, Fla-Flu. Po 400. put. Kažu mi, ako je Vovo bio cirkus, Fla-Flu će biti ludnica, opštenarodna zabava, gladijatorska borba, lokalna svadba koja potraje 3 dana i završiće bolnim buđenjem u ponedeljak ujutro. Nezavisno od ishoda. To je karneval u oktobru. Zagrevanje za onaj februarski.

Rivalstvo ova dva kluba potiče zbog - znam to dobro, sa Balkana sam - zajedničkog porekla. Kako je Fluminense bio klub aristokrata i plutokrata, dozvoljen samo belcima, početkom druge decenije 20. veka, neki intelektualci su rešili da ga napuste i odu šefu veslačkog kluba Flamengo. Ovaj ih je dočekao otvorenih ruku i dao im novac da osnuju fudbalski klub za sve Brazilce. Zato se Flamengo i naziva 'Clube de Povo' - "Narodni klub". 'O mais querido' je svakako nadimak sklon strastvenim ljudima kao što su Južnoamerikanci - "Najvoljeniji Brazila". Fluminense je ostao pri svojoj politici - prvi crnac je zaigrao tek pedesetih godina.
Iskreno, nisam uplašen Flamengom, ne u ovom trenutku. Prišli smo na samo šest bodova od mesta koje vodi u Kopu Libertadores. Znam, znam da je to i dalje značajna razlika, ali imamo entuzijazam. A do pre dva meseca je izgledalo da ću dobiti otkaz koji će se samo pušiti po Laranžeirasu.

Flamengo je pobedio stočetdesetčetiri puta, Fluminense stodvadesetšest. Stodvadesetdevet puta je bilo nerešeno. Prema istraživanju jednog novinara i nekim njegovim parametrima (istorija, torcide, atmosfera, značaj, nacionalna pozornost,...), Fla-Flu je najveći brazilski derbi ikada. Odmah ispred Paulistaa koje odigraju Korintijans i Palmeiras. Znate, meč koji u toku dvadesetak godina prošlog veka na Marakanu "utera" između 150 i 170 hiljada duša nije običan meč. Svakako ne.
Слика


Otac mi je pričao da je Ziko bio jedan vragolan koji je vrteo loptu levo-desno, cimao bekove do iznemoglosti, proturao je kuda god je stigao, bacao u nesvest štopere. Za mog oca, Ziko je kralj fudbala.
Ziko je sve to činio i igračima Fluminensea. Čak 19 puta je zavlačio loptu u mrežu, bezbroj puta proturao kroz noge. Đentile ga je znao sačuvati, koliko-toliko. Srećom, Ziko ne igra prekosutra. Srećom, zato što ja nemam Đentilea i Šireu u odbrani.
Слика


Moja talija će biti Fred. Čovek za derbije. Najviše golova u Fla-Flu od aktivnih igrača - 8. Uz Kenedija, Rafinju i Marlouna u dobroj formi, vraća se i Vagner. Zvao me je u šest jutros, da mi kaže da je spreman. Ne želi da propusti derbi.
Слика


Ovaj meč je sve u Riju. I opet me čeka kolona navijača pred ulazom. Danas će me pratiti do Laranžeirasa. Kao i juče. Kao i u sredu. Kao i u utorak. Danas odlazimo u karantin, te ostajemo do nedelje u 16 časova, kada ćemo krenuti ka Marakani. U 18 počinje meč od kog zaigra srce svakog Brazilca. Znam da im zaigra, kao što je igralo njihovim očevima i dedovima kada su punili Marakanu u desetinama hiljada ranijih decenija. Iako će kunuti Skolarija i Pareiru zato što su im skresali krila i lepršavu filozofiju, te neće videti reinkarnaciju Garinče, Zika, Didija ili Rivelinja, osim u povremenim blescima a la Ronaldinjo, oni će drhtati sve dok sudija ne odsvira kraj Fla-Flua.

Bom dia
Слика
Корисников грб
Kranjoti Serdjo
Youth Team Coach
Поруке: 109
Придружен: 30 Јул 2011, 23:30
Место: Šabac
Status: Није на вези

Порука од Kranjoti Serdjo »

20. oktobar 2014. godine, 20:20, Rio de Žaneiro

Prošao je još jedan derbi. Oktobarska ludnica u Riju može polako da splasne, dok se usuđujem da kažem da su igrači Fluminensea i Flamenga nehatno doprineli tome. Naime, ponovo je bilo 0:0.
Слика
Neverovatno je koliko pritisak utiče na igrače u ovakvim mečevima. Smatra se da su derbiji mečevi gde se ne vidi naročito zanimljiv fudbal, baš zbog toga što sredina u kojoj se odigrava napravi tenziju, feštu velikih razmera i tako "uplaši" aktere samog meča. Moguće da je skoro 70 hiljada ljudi na Marakani to i učinilo, ali sa trenerske strane, mogu biti zadovoljan.
Слика
Igrale su dve ekipe koje su bile kvalitetnije i čvršće nego u onom prvom derbiju, pre skoro tri meseca. Obe u prvom delu tabele, obe u dobroj formi, obe naoštrene da ne pokleknu. Možda zbog ovog poslednjeg cilja, ostalo je bez golova. Ali, meč koji se dosta oslanjao na trčanje, pokušaje kontrole igre kroz pas, poneku opucanu loptu sa distance, pošto su odbrane zaista bile dobre. Nije se moglo prići protivničkom golu, pošto je svih osam bekova bilo fantastično u defanzivi. Moja šansa za nečim višim je promašena u sedmoj minuti, kada se Kenedi, ni kriv ni dužan, našao na petercu ispred Paulo Viktora, posle jedinog karambola u odbrani "gostiju". Lopta se kao na fliperu odbila od Valasa, a potom i od Bresana, pa je Kenedi natrčao (posle mi je rekao da ga je lopta iznenadila), opalio iz prve, ali je Viktor odbranio (pre bih rekao da ga je lopta zveknula u glavu i odletela daleko iznad gola; pao je kao pokošen). Flamengo je posle pokušavao, ali bih rekao da su bili poučeni tim strahom iz sedmog minuta i bili prilično oprezni. Ali, i ja sam.

Ponovo nisam dao gol Flamengu, ali ga još jednom nisam ni primio. Jedino mi je žao što se Mineiro pobedom u derbiju Belo Horizontea odaljio na 8 bodova, te mi je četvrto mesto sve dalje. Mislim da je deset kola premalo da bih to stigao. Mada u poslednjem kolu gostujem baš Mineiru.

Ostaje mi da Simsena ubedim što boljim partijama u poslednjih deset kola, preteknem Flamengo i samim tim obradujem torcidu. Ako odlazim, neka bude sa stilom.

Boa noite
Последње учитавање од Kranjoti Serdjo дана 10 Јул 2015, 16:28, учитано 2 пута укупно.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Menadzerska soba '15 /Managers Room '15”