FM16 pomoc oko taktike

Novi ste u FM-u?Ovde otvarajte teme i postavljajte sva pitanja vezana FM i problemima koje vas muče
Корисников грб
mikicar
Newgen
Поруке: 26
Придружен: 26 Нов 2010, 23:43
Место: Sremska Mitrovica
Status: Није на вези

FM16 pomoc oko taktike

Порука од mikicar »

Dobar dan svima.

Igram dugo FM, pratim desavanja na forumu redovno iako nisam nesto aktivan u smislu igranje online jer imam vec 3-4 godine problem koji nikako ne mogu da resim a koji sam opisao ovde u temi

Код: Изаберите све

https://serbian-fm.net/fm16-problemi-i-pitanja-vt12982,540.htm
. Pisao sam svima i pokusavao svasta ali bezuspesno. Zato me ovaj ofline i ne drzi toliko kao ranije, odigram 1-2 sezone i to je to. Fokus je ipak na PES-u :). No to je neka druga prica.


Pre neki dan sam detaljno iscitao tutorijale koje ste postavljali ovde u vezi sa kreiranjem formacija, taktika, pa me je to opet malo zaintrigiralo da zapocnem nesto novo. Ali pre toga imam nedoumica oko nekih stvari koje su izgleda ovde prihvacene zdravo za gotovo bez nekog dodatnog objasnjenja.

Izmedju ostalog citao sam i temu gde se na osnovu uporedjivanja tima sa ostalim timovima u ligi odlucuje kako ce izgledati takticke postavke.


Mene zanima sledece:

1. Da li oni takticki poeni, koje sebi dajete pre pocetka igranja (Managerial style), sve vreme ostaju isti ili se menjaju tokom karijere? Pitam jer mi je glupo pocinjati sa nekim timom iz 4. lige a da sebi nabijem ocene da sam top menadzer. Kao sto je glupo da ocene ostanu iste ako budem napredovao sa tim timom.

2. Da li se one ocene u "Team comparison" odnose na prosecne ocene svih igraca u prvom timu, ili samo za najboljih 11? Ako je za ceo tim onda to bas i nije pouzdan pokazatelj odnosa snaga timova u ligi.

3. Zasto ocena Leadership utice na to kakav mentalitet ekipe ce da bude, kad je to ocena igraca koja je bitna za izbor kapitena u ekipi. Odnosno oslikava sposobnost igraca da bude lider tima. zasto bi to uticalo da li cu igrati napadacki, ili odbrambeno?
Moze da se desi da imam odlican tim sa napadackim atributima a nemam puno igraca sa dobrom leadership ocenom. Zar to znaci da ne smem igrati napadacki?

4. Zar se ovde ne uporedjuje na primer brzina moje odbrane spram brzine odbrane drugog tima. Ne uporedjuje se moja odbrana sa portivnickim napadom, kako bi i trebalo da bude.


I na kraju konkretno, kako biste vi recimo postavili taktiku ovde:

Comparison:
All positions
Слика

Attack
Слика

DF
Слика

MID
Слика

GK
Слика


Po ovome ja bih trebalo da igram defanzivno ili jos bolje na kontre posto imam brze napadace. early cross i pas u prostor.
Team shape: highly structured zbog losih ocena Decisions, vision, teamwork i pass, za ceo tim. Iako sredina i nema lose ocene za ovo.
Odbrana nesto dublja, zbog generalno losih ocena, posebno za brzinu.

Ovako nesto
Слика[/url]

ako ima neko da me uputi gde sam mozda napravio gresku, bio bih mu zahvalan.
Последње учитавање од mikicar дана 03 Сеп 2016, 15:03, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
mikicar
Newgen
Поруке: 26
Придружен: 26 Нов 2010, 23:43
Место: Sremska Mitrovica
Status: Није на вези

Порука од mikicar »

Sve sami profesionalci radi da pomognu :). 25 pregleda i ni jedan odgovor. Lepo :p
Корисников грб
Dr. Moo
Assistant Manager
Поруке: 766
Придружен: 30 Мај 2012, 19:49
Место: Beograd
Has thanked: 25 times
Been thanked: 37 times
Status: Није на вези

Порука од Dr. Moo »

Posto nisam neki "takticar" mogu ti odgovoriti jedino na prvo pitanje.

Da, ocene se menjaju sa tvojim licencama i samom igrom tvoje ekipe i tebe kao menadzera.
'Za mene su zene zakon. Obozavam rupe u zakonu!' - Per Mertesacker
Корисников грб
Dario
First Team Coach
Поруке: 329
Придружен: 17 Мај 2012, 20:03
Место: Vienna
Status: Није на вези

Порука од Dario »

Probaj postaviti nesto ofanzivniju taktiku, 4-2-3-1 ili nesto slicno.. Treba malo vremena da se taktika uigra i da to sve dodje na svoje mesto. :yesko: Probaj Control sa Retain Possesion, Work Ball into Box, Short Passing, Slightly Higher defanzivom, jacim tempom.. Jer najvise golova pada iz centarsuteva sa krila :poz:
Ya salen las estrellas
mi viejo Chamartin
de lejos y de cerca
nos traes hasta aquí

Madrid, Madrid, Madrid, ¡Hala Madrid! ¡Y nada más! ¡Y nada más!
¡Hala Madrid!
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Sad cu ja da ti napisem svoje misljenje, samo da zavrsim nesto pa dolazim u temu.
Корисников грб
Gagi
SFM Hall Of Fame
Поруке: 12107
Придружен: 12 Апр 2011, 10:09
Место: Heimaey
Has thanked: 4 times
Been thanked: 29 times
Status: Није на вези

Порука од Gagi »

Ček onda da dođe autor tog tutorijala, jer ja ovaj comarison uopšte ne koristim. Gledam šta imam i radim sa tim. Ako imam bogaoca na AMC i debila na MC ne vadim prosek, već gledam kako da 1) najbolje iskoristim tog AMC i 2) kako da ne ispaštam zbog tog debila ako već ne mogu da priuštim boljeg.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

mikicar пише:1. Da li oni takticki poeni, koje sebi dajete pre pocetka igranja (Managerial style), sve vreme ostaju isti ili se menjaju tokom karijere? Pitam jer mi je glupo pocinjati sa nekim timom iz 4. lige a da sebi nabijem ocene da sam top menadzer. Kao sto je glupo da ocene ostanu iste ako budem napredovao sa tim timom.
Ti poeni utiču na sam razvoj igre u smislu tezine. Naravno da ako stavis sve nule (kao ja) bez licence, sunday liga fudbaler da ces imati tezi zadatak da sami igraci prihvate ono sto ti radis, pretpostavljam da je smisao uspostavljanje autoriteta, znanje i uticaj na samu igru toga sto ti kao menadzer mozes timu da ponudis u ranoj fazi. Opet, ne mora da znaci da je to najvazniji segment ali ima sigurno uticaja. Ocene vremenom napreduju, za licence polazes, trazis od uprave da te salje na polaganja itd itd pa dobijanjem tih licenci i ocene skacu, a i samim iskustvom dobijas na znacaju sto se prenosi i na atribute.
mikicar пише:2. Da li se one ocene u "Team comparison" odnose na prosecne ocene svih igraca u prvom timu, ili samo za najboljih 11? Ako je za ceo tim onda to bas i nije pouzdan pokazatelj odnosa snaga timova u ligi.
Te ocene su pokazatelj kompletnog stanja u timu. Mislim da su ukljuceni i klinci iz kluba i one su generalno pokazatelj gde se tvoj tim nalazi u datom trenutku po kvalitetu u tim nekim segmentima. Medjutim, to nikako nije presudno za postavljanje taktike, fomacije stila igre ali moze da ti ukaze na nekoliko stvari. Ali vraticu se na kraju i po uporedjivanju kako bih ja postavio taktiku, mada licno nikada nisam koristio tu stvar kao bitnu za odredjivanje onoga kako ce moj tim izgledati. Valjda ja kazem tj ti kako ce tvoj tim izgledati, a ne statistika koja ume da kaze da si dominirao da si imao 60 suteva u gol, 20 u okvir a izgubio 1:0? Kapiras poentu. Relativna stvar.
mikicar пише:3. Zasto ocena Leadership utice na to kakav mentalitet ekipe ce da bude, kad je to ocena igraca koja je bitna za izbor kapitena u ekipi. Odnosno oslikava sposobnost igraca da bude lider tima. zasto bi to uticalo da li cu igrati napadacki, ili odbrambeno?
Moze da se desi da imam odlican tim sa napadackim atributima a nemam puno igraca sa dobrom leadership ocenom. Zar to znaci da ne smem igrati napadacki?
Ovo tek mislim da veze sa vezom nema. Leadership podrazumeva mentalni sklop igrača da bude lider tj kapiten ekipe, a u nekim situacijama nema veze sa vezom jer se igraci u praksi mnogo bolje ponasaju kad za kapitena imaju npr neku staru kajlu koja je prosla svet i koga cene i postuju u klubu zbog svojih fidbalskih kvaliteta. Pa ako na to ima dobar i leadership, onda babargoa. Kod mee je to tako godinama. E sad, ako imas mladu ekipu bas, pa biras izmedju klinaca, ta ocena ti kaze da neki igrac moze (a ne mora) da povuce ekipu kad treba na terenu, motivise, bodri, a da je takve licnosti i van terena, profi, sportista pravi, uzor. Tada moze da utice to da li ti je kapiten klinac od 20 godina sa ocenom 8 ili 18. Sto se tice samog efekta na igru, nema velikog znacaja. Bitnije je ono sto kaze determination a to jevolja igraca da se trudi i odlucnost da nesto promeni u samoj utakmici. U kombinaciji te dve ocene daju vrhunskog kapitena, a kao sam efekat na igru, ne izdvaja se nista poseb no da li imas prosecam leadership u ekipi 20 ili 1, da bi ti odlucio da li ces igrati napadacki ili defanzivno. Nigde veze. Ne znam koji je to tutorijal ali koji god da je, gadno je zaebo pricu.
mikicar пише:4. Zar se ovde ne uporedjuje na primer brzina moje odbrane spram brzine odbrane drugog tima. Ne uporedjuje se moja odbrana sa portivnickim napadom, kako bi i trebalo da bude.
Ti kao trener, za utakmicu spremas ekipu i najboljih 11 koje ti mislis da treba. Naravno da ako imas za protvnika napadaca 20acc i pace, da ces staviti igraca pozadi koji je 20 acc i pace koji moze da ga prati. Podrazumeva se da to zelis da uradis kad hoces da napadnes, igras visoko pa da neko juri za tim eventualnim napadacem u kontrama. To kako se uporedjuje , a uporedjuje se sa atributima odbrambenih igraca ostalih ekipa je opet beskorisno za sam teren i tvoju postavku igre.
mikicar пише:I na kraju konkretno, kako biste vi recimo postavili taktiku ovde:
I na kraju, da se vrtimna ono gore kad sam rekao, po ovom sto je prikazano ocigledno da nemas kvalitet za ovo sto si stavio, a to je short pasing i low tempo. To da li ces igrati na kontre ne kazuje nista sem da imas plan da se branis pa da koristis brzinu napdaca ali ta brzina npr se ne koristi u kontri nego i u gradjenju napda kad imas posed. ne mislim posed bukvlano da motas loptu, nego kad si u fazi napada, a nije kontra vec ga gradis, mozes da igras direktan fudbal i to je nogo lep fudbal (za mene) i kao uvek kada pisem voli da napisem da ja licno, ne voli da mrsomudim po 1000 dodavanja a nema gola. Nego iz 3,4 dodira par igraca hocu da jurim da dam gol. lopta u prostor ili noge, run with ball often ili knock ball past opponent ako je brz igrac i udri. Sut, asistencija ili gol ili nije. Znaci to bih prov uradio - normal ili cak high tempo ako stamina i kondicija dozvoljavaju i direct fudbal da se da gol. Za kratke pasove i spor ritam trebaju ti tehnicari , first touch igraci, passing 18 i movement 19. To je Barselona. To je Gvardiola. To je za mene smor. Odbrana ako vec nemas brzinu ( a nemas, a i da imas ja bih slicno) nikako na high jer to podrazumeva da si u kontroroli lopte fenomenalan u gradjenju napada (Barselona) i da je strah od greske na sredini minimialna. Kod tebe, to je normalna stvar i zasto bi se ti onda jurio sa njima i sa brzim napadacima druge ekipe kad ne moras. Slightly deeper je moj izbor pa oni neka kruze, a ti kad opreuzmes posed, idi da das gol. Imas dobar decision, temwork, pasing i vision...malo prostora, brzo otvaranje, lopta u rpavom trnutku i gol - ponavljam, direktan fudbal. Mozda sam ja i subjektivan ali kazem - kratki pasovi idu uz bog ekipe, sve ostalo je zurka za nas siromasne koji hocemo gol i boli nas k***c za posed lopte.

E sad, kad sam ti sve ovako obrazlozio ja mislim fino, pitanje je sta ti imas od igraca i sta ti u stvari hoces da igras? Koji ti stil zelis , a ne koji ti uporedjivanje govori?

Ziv bio.
Корисников грб
mikicar
Newgen
Поруке: 26
Придружен: 26 Нов 2010, 23:43
Место: Sremska Mitrovica
Status: Није на вези

Порука од mikicar »

Hvala braćo, rešili ste mi sad mnoge nedoumice. Posebno tebi Mando, nisam ni znao da mogu da ostavim sebe bez tih bodova i licenci , još veći izazov :).

Ovaj tutorijal sam koristio

Код: Изаберите све

https://serbian-fm.net/kreiranje-taktike-by-momaoo-vt13547.htm
, vidim da je covek BadAssTactician pa reko zna sta prica, ali izgleda da svako ima neku svoju filozofiju.
I ja mnogo vise volim da pogledam te igrace u prvoj postavi pa da odlucim sta cu i kako cu. Citao sam i ovo sto ste preveli, oko parova i kombinacija.

Voleo bih da mogu da resim taj problem sa online igranjem koji imam jos od FM14 kad sam prvi put i kupio FM, kod vas ovde naravno. Uopste nemam ni predstavu kako izgledaju te vase online lige iskreno. Volim takticka nadmudrivanja, a za to je online mama. Cak i taj PES koji bas intezivno igram, igram sa mnogo taktickih nadmudrivanja.

Al to je neka druga prica, za druge teme. Pisao sam svugde, ali nikakvo resenje nisam nasao. Cak vidim da je i ovde

Код: Изаберите све

https://community.sigames.com/topic/361330-cant-join-online-game/
neko napisao isti problem, i to postavio moj video. Poslao sam i ovom adminu taj Belarc report koji mi je trazio ali lik nista ne odgovara. jbg bas.


Hvala jos jednom svima.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Pa kao i u zivotu, svako ima svoju filozofiju i trnersko vidjenje stvari, zato je i FM majka, a ja sam u svom sejvu otac :)

Nema na cemu. Nisam siguran sta se desava sa online kod tebe ali mogli bi da vidimo da resimo problem. Zanimljiva je liga, tu je sve u 10 minuta kako postavis taktiku. Mozes da se prijavis kad krene pa probas.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Pomoć i Pitanja/ Help & Questions”