Football Manager 2015 - Diskusija

Sve o FM15
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Jackint пише:U tom slučaju, ja ako stavim BWM (defend) i u PI hold position, on će biti isti kao DM (D).
Ali to podešavanje nema nikakvog smisla! BWM sa hold position ne bi bio BWM!

BWM sam po sebi služi da agresivno izlazi na protivnika. Nema logike da mu govoriš da bude poziciono disciplinovan. Ako ti je to potrebno, onda odabereš drugu ulogu.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Jackint пише:U tom slučaju, ja ako stavim BWM (defend) i u PI hold position, on će biti isti kao DM (D).
Не баш, постоји и разлика у менталитету (на страни БВМ). Поента БВМ-а је да узме лопту и дода првом до себе, ДМ није тако лимитиран. Рецимо да би од ДМ могао да направиш нешто што личи на БВМ, али обрнуто не би.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

D. пише:Поента БВМ-а је да узме лопту и дода првом до себе
, a šta je onda Anchor man?
IN ARSENE WE TRUST!!!
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Слично БВМ-у, само што не игра пресинг.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

A ako stavim BWM (defend) onda ni on ne igra presing, tako reče zele.
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Ali u čemu je onda poenta BWM?
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Слика

Игра.

Едит: С друге стране, оно што је моја грешка је да и он "држи" позицију, за разлику од претходних година, мада пресинг и даље практично поништава то.
Последње учитавање од D. дана 12 Јан 2015, 23:56, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

U svakom slučaju, mislim da bi bilo bolje da se smanji broj rola, a poveća broj PI.Recimo imaš DM i onda mu stavljaš close much more i Tackle Harder.Još jedna stvar koja mi smeta jeste da ako stavim u TI short passing, a nekom igraču u PI direct passing, šta će onda on da radi?Neko kaže da se to sabira, a neko da će igrati samo direct passing...
Последње учитавање од Jackint дана 13 Јан 2015, 00:05, учитано 1 пут укупно.
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Trebalo bi da se BWM više ''krlja'' za loptu, npr Gatuzo, da ti objasnim plasticno. Anchor man bi trebalo vise da se oslanja na intuciju i predvidjanje i da preseca lopte. Opet plasticno kroz lik i delo - Busqet iz Barse. Popunjava rupe izmedju dva halfa kad zafali u defanzivi ekstra igrac itd. Anticipation je tu kljucni atribut, dok je DM igrac sredine terena koji se bavi samom igrom ali deluje nesto defanzivnije tipa Yaya Toure.

Po defaultu bi trebalo da BMW zuji po terenu i davi protivnika. Ne znam da li je to i sada u praksi tako. Anchor man je suzdrzan vise, cita igru, a DM ucestvuje.

Nadam se da ne gresim.

EDIT: Radice direkt passing kod njega jer mi se cini da sam citao da je to ''pravo jačeg''. Sto se tice smanjenih rola, nema nista od toga jer je to trnutno najbitniji segment igre i kvaliteta tvog igraca da mu pogodis pravu ulogu. Od toga zavisi 90% stvari. ( Majlosovo tumacenje)
Последње учитавање од Orthodox дана 13 Јан 2015, 00:06, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

dok je DM igrac sredine terena koji se bavi samom igrom ali deluje nesto defanzivnije tipa Yaya Toure. Ja sam mislio da je Yaya DLP (support). Uzima loptu iz odbrane i organizuje napad, ali i daje golove, što bi sad kad razmislim moglo da bude i Roaming playmaker. :)
Последње учитавање од Jackint дана 13 Јан 2015, 00:07, учитано 1 пут укупно.
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Jackint пише:Još jedna stvar koja mi smeta jeste da ako stavim u TI short passing, a nekom igraču u PI direct passing, šta će onda on da radi?
Kada imaš u timskim instrukcijama uključen kratak pas, svim igračima ti je automatski podešeno da igraju tako. Ako staviš pojedincu da igra direktnije, povećaćeš mu "dužinu pasa"(na zamišljenom slajderu), ali to i dalje neće biti direktan pas koji bi mogao da dobiješ da igraš bez prvobitno postavljene timske instrukcije.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Orthodox пише:Trebalo bi da se BWM više ''krlja'' za loptu, npr Gatuzo, da ti objasnim plasticno. Anchor man bi trebalo vise da se oslanja na intuciju i predvidjanje i da preseca lopte. Opet plasticno kroz lik i delo - Busqet iz Barse. Popunjava rupe izmedju dva halfa kad zafali u defanzivi ekstra igrac itd. Anticipation je tu kljucni atribut, dok je DM igrac sredine terena koji se bavi samom igrom ali deluje nesto defanzivnije tipa Yaya Toure.

Po defaultu bi trebalo da BMW zuji po terenu i davi protivnika. Ne znam da li je to i sada u praksi tako. Anchor man je suzdrzan vise, cita igru, a DM ucestvuje.

Nadam se da ne gresim.
Бускецова рола је ХБ. Класичан ХБ, без модификација да глуми плејмејкера типа Алонсо и Крос. Тачно је да ДМ више учествује у игри. Рецимо да је пример ДМ-д Хави Мартинез a "сидраш" Маскерано.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

D. пише:Бускецова рола је ХБ. Класичан ХБ, без модификација да глуми плејмејкера типа Алонсо и Крос. Тачно је да ДМ више учествује у игри. Рецимо да је пример ДМ-д Хави Мартинез a "сидраш" Маскерано.
e bravo, bravo. To je pravi primer.

Inače, meni je Yaya Ture kasican DM, Pirlo mi je DLP, a ko se seca onog Mendiete, taj mi je mozda Roaming Playmaker...mada mi je Gerard tu nekako mozda i bolji primer.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Vladar пише:Kada imaš u timskim instrukcijama uključen kratak pas, svim igračima ti je automatski podešeno da igraju tako. Ako staviš pojedincu da igra direktnije, povećaćeš mu "dužinu pasa"(na zamišljenom slajderu), ali to i dalje neće biti direktan pas koji bi mogao da dobiješ da igraš bez prvobitno postavljene timske instrukcije.
Tačno, ove godine su napravili promenu, pa više PI ne prepisuju TI, već PI koriguje ono što je zadato sa TI.

I u pravu je D. za Buskeca i HB ulogu. Mada, svi vrhunski igrači igraju u raznim ulogama po potrebi, pa ne bi trebalo generalizovati šta je ko, npr. da li je Jaja Ture DLP ili RP... Zavisi od utakmice do utakmice.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

Kada imaš u timskim instrukcijama uključen kratak pas, svim igračima ti je automatski podešeno da igraju tako. Ako staviš pojedincu da igra direktnije, povećaćeš mu "dužinu pasa"(na zamišljenom slajderu), ali to i dalje neće biti direktan pas koji bi mogao da dobiješ da igraš bez prvobitno postavljene timske instrukcije.
Znači ovako:
Ako recimo Flamini ima loptu i na 1m od njega je Kosijelni, na 2m Ramzi, a na 3m Ozil, ako ja stavim u TI short passing, a u PI direct passing on će loptu da dA Ramziju, ako stavim samo short passing onda Kosijelnom, a ako stavim samo direct pasing onda Ozilu.Pa i ima logike. :zelenko:
Последње учитавање од Jackint дана 13 Јан 2015, 00:42, учитано 1 пут укупно.
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Ne radi to tako uopšte. :D

edit: Tvoj konkretan primer je trivijalan, zbog toga što su igrači preblizu jedan drugome. U takvoj situaciji bi Decisions odredio kome igraču bi Flamini dodao loptu.

Shorter Passing ne znači da će igrač dodavati loptu najbližem igraču, već da ima tendenciju da pravi kratke pasove. Na to kome će igrač zapravo dodati loptu mnogo više faktora ima uticaja...
Последње учитавање од parnivaljak дана 13 Јан 2015, 00:36, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

Hahahhahaha, ma šalim se ja. :xD:
Glupo je to što se sabiraju TI i PI, kako bih ja onda postavio taktiku u kom cijeli tim igra short passing, a samo jedan igrač direct passing, a da pritom nije direct passing "na pola"? :)
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

markohn22 пише:U RL ne bi smjeo, u FM-u je to izvodljivo. I tvrdiš mi kako ti ne braniš FM a uvijek imaš neki argument u njegovu odbranu. Prije par dana lik kači SS-ove kako je u 3. sezoni osvojio LE sa Partizanom, ja prokomentarišem kako mislim da to nije realno izvodljivo, i to sa Ćirkovićem i Ostojićem na štoperima! A ti dolaziš i odgovaraš mi kako je to apsolutno moguće!
E, da, zaboravio sam da kažem još jednu jako bitnu stvar vezanu za ovo.

Uspeh sa Partizanom i Zvezdom u Evropi ima dosta veze sa tim koje su lige selektovane na početku!

Ako biraš samo srpsku ligu, bez problema se može osvojiti LŠ sa bilo kojim od ova dva tima u roku od nekoliko sezona. Ali ako dodaš još prvu nemačku, špansku i englesku ligu, mnogo će teže biti da se ostvari uspeh u Evropi. Ako dodaš još i ove ostale jače lige...
Корисников грб
the Stig
Youth Team Coach
Поруке: 149
Придружен: 09 Нов 2010, 23:07
Место: Srbija
Status: Није на вези

Порука од the Stig »

Eto ja sam selektovao 10ak igrivih, evropskih, liga i uspeo u petoj sezoni da osvojim LŠ sa Partizanom; bez regena u timu i bilo kakvih sejv/louda, editora...
Jednostavno je prelako igranje evropskih utakmica, jedino veliku štetu su mi pravili Barselona , Real i PSŽ, sa ostalima sam bio egal čak i u prvoj sezoni, a već u drugoj/trećoj sezoni mi se dešavalo da Bajerna dobijam 3-0. I primetio sam da je postotak iskorišćenih CCC u LŠ totalno kontra u odnosu na JSL. U JSL situacija je takva da Radu, Jagodini... nije potrebna ni HC da bi ga uboli, pa mi se tako dešava da prosečno primam gol svaku drugu utakmicu, a protivnici mi upute maksimalno 2 šuta (jako retko) po meči, dok ja prosečno postižem 3-4 gola, iz minimalno 10 CCC šansi (ne žalim se na moju, već na protivnikovu realizaciju). Sa druge strane u LŠu imamo dva slučaja, ako igram protiv Malmea, na primer, biće ista situacija kao u JSLu, a ako igram protiv Liverpula, Bajerna, Mančestera... postićiću gol iz bukvalno svake CCC (preko 60% iskorišćenih sigurno), a njima će trebati dvocifren broj istih da bi postigni neka 2 gola i iz toga se javlja da ja već u četvrtoj sezoni grupnu fazu završavam sa 32 postignuta gola (L'pul, Plznjen i CSKA M.), stižem do finala i tamo me PSŽ radi "iz keca u dvojku" (2:0 HT, 2:3 FT).
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Nisam rekao da nije moguće, samo da je drastično manja šansa.

Hajde molim te, objasni mi na osnovu čega tvrdiš da će Real, Barsa i slični timovi igrati slabije protiv tebe? Ono što realno može da se desi je da njihovi igrači izađu na teren manje motivisani, jer su klub mnogo veće reputacije u odnosu na tebe, pa mogu da vas potcene.

Čini mi se da dosta ljudi na forumu misli da postoji neki specijalan mehanizam prema kome FM šteluje šanse i korišćenje šansi zavisno od toga koliko su međusobno "jaki" timovi.

Sledeće što me zanima je kakvu taktiku koristiš i da li koristiš korner bagove i slično. Pošto pominješ da nemaš regene u timu, pretpostavljam da ti među nabolje igrače spadaju Živković, Šaponjić... Odmah da se ogradim, ne tvrdim da sa njima nije moguće osvojiti LŠ, štaviše. Ali nije ni malo lako, osim ako nisi baš dobar sa razumevanjem taktike. Takođe, na kojoj verziji igre si to postigao?
Пошаљи Одговор

Повратак на “Football Manager 2015”