Football Manager 2015 - Diskusija

Sve o FM15
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Игра је из године у годину све гора, енџин је лимитиран, тактике су ограниченије него икад. Није битна логика, битно је шта "пролази". Напредују релативно небитни, такорећи козметички елементи. Фали говнарима конкуренција, не би правили оваква срања да још неко прави менаџерску симулацију.
Po čemu je gora iz godine u godinu?

Slažem se da je endžin limitiran, štaviše i sam vidim brojne limitacije, ali bile bi potrebne godine da se napiše novi endžin od nule, da ne pričam o tome da bi morao da se pojavi neko ko bi osmislio novi kocept koji je dovoljno bolji da se njime zameni ovaj.

Apsolutno nije tačno da su taktike ograničenije nego ikada. Na osnovu čega tako nešto tvrdiš?

vladimir88 пише:Druze ja tebe razumem, ali na pijaci mi nije omoguceno da uzmem nesto za dzabe, kapiras. Ovde mi je omoguceno i iskoristicu to. nemam nista protiv bilo koga ovde. Ni protiv tebe ni najmanje. Korektan si kao i svi koji vode ovaj forum. Mozda sam ja malo besan sada, ali me mnogo iznerviralo.
Nije ti ni ovde omogućeno. Kao što možeš da odeš na torent sajt i da uzmeš igru, tako i na pijaci možeš da staviš jabuku u džep. I jedno i drugo je u suštini isto, samo što u prvom scenariju kradeš od SI, a u drugom od nekog seljaka ili preprodavca. Krađa je krađa, nebitno je da li je 35 dinara, ili 35 eura. Nemoj da ulazimo u takve rasprave, pravdanja nečeg što ne može da se opravda.

Ovaj sajt je SI Star Affiliate, i na više mesta je navedeno da je piraterija zabranjena. To šta ćeš ti da radiš je samo tvoja stvar, ali nije u redu da ovako javno o tome govoriš, niti da pirateriju pravdaš cenom igre ili nezadovoljstvom igrom.

mikoexclusive пише:Svi mi igramo FM godinama! Međutim, treba biti iskren: ova igra ne veže sa realnošću! Ovo je uvreda za ljudsku inteligenciju! Katastrofalna simulacija fudbala po svakom mogućem aspektu. Jedino što vadi ovu igru je ogromna baza podataka.
Po čemu uvreda za ljudsku inteligenciju? I zbog čega je katastrofalna simulacija fudbala?

Pretpostavljam da imaš neke argumente za ta tvrđenja?
Корисников грб
markohn22
World Class Manager
Поруке: 7580
Придружен: 30 Окт 2010, 12:09
Место: Herceg Novi-Beograd
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од markohn22 »

@parnivaljak

Brate, ja se tebi divim koliko si ti spreman da do iznemoglosti braniš ovaj FM, koji je, brat bratu, sranje živo što se tiče ME, interakcije sa igračima i još par nekih stvari...

Da me Miles lično plaća da vršim promociju, ne bih mogao tebe da nadmašim. U zadnjih mjesec dana nisam uspjeo da pročitam jednu kritiku ovog FM-a na forumu, a da prvi odgovor nije bila tvoja replika u kojoj izlažeš argumente odbrane.

Evo kao budući advokat, divim ti se :cheers:
И душа и тело, све је црно бело...
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Ja uopšte ne branim FM, nego izlažem svoje mišljenje.

To što si ti proglasio da je meč endžin sranje živo, ne znači da je zaista tako. Da si dao neki argument, pa da raspravljamo. Ovako samo pljuješ, a ne nudiš obrazloženje.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

parnivaljak пише:Po čemu je gora iz godine u godinu?

Slažem se da je endžin limitiran, štaviše i sam vidim brojne limitacije, ali bile bi potrebne godine da se napiše novi endžin od nule, da ne pričam o tome da bi morao da se pojavi neko ko bi osmislio novi kocept koji je dovoljno bolji da se njime zameni ovaj.

Apsolutno nije tačno da su taktike ograničenije nego ikada. Na osnovu čega tako nešto tvrdiš?
Гора је јер се провлаче исти проблеми, гора је јер очигледне проблеме у функционисању одбране решавају сјебавањем нападача до максимума. Игра не напредује.

А то да су тактике ограниченије него икада - јесу. Нема јасне идеје колики ти је темпо у зависности од стратегије коју одабереш, имаш опције "брже", "много брже", "спорије" и "много спорије". Од чега? Исто важи и за линију одбране, нема никаквог показатеља колико је висока одбрана на Каунтер или Стандард стратегији.

Роле су ригидне, нема "дифолт" роле за сваку позицију, зашто, рецимо, крилни нападач не постоји на МРЛ позицији (кад је већ 4-2-3-1 у игри заправо 4-2-2-1-1)? У крањој линији, укинули су "циљање" таргет мена, што је имбецилно. О томе што енџин третира све преко половине терена као нападаче и занемарује њихово учешће у одбрани нема потребе трошити речи. Роум фром позишнс, рецимо, не ради. Не ради ништа.

Енџин је такав да офанзивне тактике пролазе. Убијају игру, АИ не може да изађе на крај с њима. Нешто ми се чини да фудбал не изгледа тако на тв-у. Посед а ла Гвардиола је готово немогућ на дуже стазе. Играчи су често малоумни, игноришу инструкције, игра из одбране се своди на набијање дуге лопте, иако сви имају све могуће инструкције које би баш то требало да спрече. Уосталом, шта очекивати од Енглеза, њима је то идеал фудбала.

Оно у шта сам сигуран је да немам намеру да купим наредни ФМ. У овом ђубрету нисам саставио ни две сезоне, питање је да ли ћу уопште успети.
markohn22 пише:@parnivaljak

Brate, ja se tebi divim koliko si ti spreman da do iznemoglosti braniš ovaj FM, koji je, brat bratu, sranje živo što se tiče ME, interakcije sa igračima i još par nekih stvari...

Da me Miles lično plaća da vršim promociju, ne bih mogao tebe da nadmašim. U zadnjih mjesec dana nisam uspjeo da pročitam jednu kritiku ovog FM-a na forumu, a da prvi odgovor nije bila tvoja replika u kojoj izlažeš argumente odbrane.

Evo kao budući advokat, divim ti se :cheers:
Увек имаш оних који ће играти и дивити се игри каква год она била. Делом можда због тога што нема конкуренције.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Гора је јер се провлаче исти проблеми, гора је јер очигледне проблеме у функционисању одбране решавају сјебавањем нападача до максимума. Игра не напредује.
Koji isti problemi? Jel možeš da mi navedeš još neki problem osim problema u funkcionisanju odbrane?

A što se problema u odbrani tiče, apsolutno nije tačno da se ti problemi rešavaju "sjebavanjem napadača". Ne znam odakle ti ta ideja? Ako su tebi napadači neefikasni, to može da bude iz hiljadu i jednog razloga, pa ako tako misliš, daj neki konkretan primer, da ne pričamo napamet.

Isto tako nije tačno ni to da igra ne napreduje. Svake godine je moguće ostvariti poneku taktičku zamisao koju ranije nije bilo moguće ostvariti. Ja to vidim kao napredak. Osim toga, iste taktike iz FM 14 izgledaju bolje na FM 15. O razlici između FM 10 i FM 14, na primer, da ne pričamo. Vidi se da je igra napredovala miljama.

D. пише:А то да су тактике ограниченије него икада - јесу. Нема јасне идеје колики ти је темпо у зависности од стратегије коју одабереш, имаш опције "брже", "много брже", "спорије" и "много спорије". Од чега? Исто важи и за линију одбране, нема никаквог показатеља колико је висока одбрана на Каунтер или Стандард стратегији.
Ofanzivnije taktike imaju veći tempo, a defanzivnije niži. Kako ideš od contain ka overload, tempo raste. Tempo dalje možeš podešavati sa instrukcijama koje si pomenuo.

Isto važi i za liniju odbrane. Logično je da će na Counter linija biti dublja nego na Standard. To je valjda očigledno!? Na kraju krajeva, vidi se i tokom utakmice.

D. пише:Роле су ригидне, нема "дифолт" роле за сваку позицију, зашто, рецимо, крилни нападач не постоји на МРЛ позицији (кад је већ 4-2-3-1 у игри заправо 4-2-2-1-1)? У крањој линији, укинули су "циљање" таргет мена, што је имбецилно. О томе што енџин третира све преко половине терена као нападаче и занемарује њихово учешће у одбрани нема потребе трошити речи. Роум фром позишнс, рецимо, не ради. Не ради ништа.
Šta znači difolt rola za svaku poziciju!?

Krilni napadač postoji na MR/ML, to je winger. Da li je moguće da to nisi primetio?

Nisu ukinuli ciljanje target mena. Samim tim što biraš tu ulogu, igračima će biti date instrukcije da ga gađaju.

Endžin tretira kao napadače igrače koji su u AM i FC nivou. Recimo, AMR/AML ne možeš da nateraš da se vraćaju nazad, ali zašto bi ih i terao? Njih stavljaš tu da bi ostajali u napadu, ili da bi rano presingovali. Ako hoćeš da se vraćaju nazad, staviš ih na MR/ML i rešen problem. Isto važi i za AMC poziciju. AM support će igrati odbranu. AM attack se neće vraćati nazad, niti postoji razlog da se vraća...

Na osnovu čega pretpostavljaš da Roam from Positions ne radi? Jel možeš da daš ostatak taktike u kojoj ti nije radio??

D. пише:Енџин је такав да офанзивне тактике пролазе. Убијају игру, АИ не може да изађе на крај с њима. Нешто ми се чини да фудбал не изгледа тако на тв-у. Посед а ла Гвардиола је готово немогућ на дуже стазе. Играчи су често малоумни, игноришу инструкције, игра из одбране се своди на набијање дуге лопте, иако сви имају све могуће инструкције које би баш то требало да спрече. Уосталом, шта очекивати од Енглеза, њима је то идеал фудбала.
U pravu si, AI ne može da izađe na kraj sa mnogim nerealnim taktikama, ali ne vidim u čemu je tu problem? Ja ne koristim "čit" taktike, ne koristi ih ni AI. Ako ih ti ne koristiš, nemaš problema sa njima.

Posed u stilu Gvardiole je moguć, nije tačno da nije.

Ovo ostalo što tvrdiš, za duge lopte i ignorisanje instrukcija je generalizacija i na to ne mogu da ti odgovorim bez da vidim šta si u toj taktici nameštao.

D. пише:Оно у шта сам сигуран је да немам намеру да купим наредни ФМ. У овом ђубрету нисам саставио ни две сезоне, питање је да ли ћу уопште успети.

Увек имаш оних који ће играти и дивити се игри каква год она била. Делом можда због тога што нема конкуренције.
Okej, to je tvoj izbor. Ja te ne teram ni da kupiš, ni da uživaš u FM-u. Ali ne bi bilo u redu da skineš pirata pa da (ne)uživaš u njemu, slažeš se?

U vezi konkurencije si potpuno u pravu, ne bi bilo loše da postoji. :)
Последње учитавање од parnivaljak дана 11 Јан 2015, 22:04, учитано 1 пут укупно.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

parnivaljak пише:
D. пише:Гора је јер се провлаче исти проблеми, гора је јер очигледне проблеме у функционисању одбране решавају сјебавањем нападача до максимума. Игра не напредује.
Koji isti problemi? Jel možeš da mi navedeš još neki problem osim probleme u funkcionisanju odbrane?

A što se tih problema tiče, apsolutno nije tačno da se ti problemi rešavaju "sjebavanjem napadača". Ne znam odakle ti ta ideja? Ako su tebi napadači neefikasni, to može da bude iz hiljadu i jednog razloga, pa ako tako misliš, daj neki konkretan primer, da ne pričamo napamet.
Уско постављање екипе у делу терена где је лопта. Ако је лопта лево - цео тим, задржавајући формацију требало би у уској (или уско подешеној) формацији транслаторно да претрпава леву страну, свесно остављајући десну. Рецимо, једна од ствари које је функционишу. Што се тиче нападача, нису неефикасни, дају они довољно голова, али стварају превише шанси и маше превише шанси, што доводи до реалног броја голова у статистици, али у утакмици то изгледа много другачије. О пресингу да не говоримо.
parnivaljak пише:Ofanzivnije taktike imaju veći tempo, a defanzivnije niži. Kako ideš od contain ka overload, tempo raste. Tempo dalje možeš podešavati sa instrukcijama koje si pomenuo.

Isto važi i za liniju odbrane. Logično je da će na Counter linija biti dublja nego na Standard. To je valjda očigledno!? Na kraju krajeva, vidi se i tokom utakmice.
Логично. И тачно је да имају већи, али колико висок? 1-10? 1-20?. Која је разлика између повишеног темпа на Каунтер и сниженог на контрол? Нема начина да се то провери. Што се тиче линије одбране, није да се нешто види током утакмице, штавише, дубока одбрана често није довољно дубока, што нас опет доводи до игнорисања инструкција.
parnivaljak пише:Šta znači difolt rola za svaku poziciju!?

Krilni napadač postoji na MR/ML, to je winger. Da li je moguće da to nisi primetio?

Nisu ukinuli ciljanje target mena. Samim tim što biraš tu ulogu, igračima će biti date instrukcije da ga gađaju.

Endžin tretira kao napadače igrače koji su u AM i FC nivou. Recimo, AMR/AML ne možeš da nateraš da se vraćaju nazad, ali zašto bi ih i terao? Njih stavljaš tu da bi ostajali u napadu, ili da bi rano presingovali. Ako hoćeš da se vraćaju nazad, staviš ih na MR/ML i rešen problem. Isto važi i za AMC poziciju. AM support će igrati odbranu. AM attack se neće vraćati nazad, niti postoji razlog da se vraća...

Na osnovu čega pretpostavljaš da Roam from Positions ne radi? Jel možeš da daš ostatak taktike u kojoj ti nije radio??
Дифолт рола би била рола попут ЦМ (донекле и Вајд мидфилдер), рола којој може да се укључи и искључи свака појединачна опција. Може у средину, може да се извлачи у ширину, да притиска више или мање и слично.

Вингер је крило, није крилни нападач и никад не би смео тако да се понаша. Вајд мидфилдер би, с друге стране, могао да се прилагоди крилном нападачу, иако није најсрећније решење. А циљање таргета јесу укинули, не може да се бира како да му дају лопте. У ноге, на главу.

За АМ линију то и јесте проблем, "десетке" се враћају назад. Уосталом, примера ради, Геце у Дортмунду је и те како играо одбрану у периодима кад се екипа одмарала од агресивног пресинга. Офанзивни везни није нападач, ма колико га игра тако третирала.

За роум нема потребе давати остатак тактике, укључи, искључи и посматрај кретање. Нема разлике.
parnivaljak пише:Posed u stilu Gvardiole je moguć, nije tačno da nije.

Ovo ostalo što tvrdiš, za duge lopte i ignorisanje instrukcija je generalizacija i na to ne mogu da ti odgovorim bez da vidim šta si u toj taktici nameštao.
Читао сам скоро на СИ форуму да баш и није. Константан посед од 65-70% није могућ ни са врхунским екипама, без фокусирања управо на то (дакле, да резултат и даље буде примаран циљ).

Браниш игру са логичке стране, све то што причаш би имало смисла, када би игра заправо тако функционисала, али не функционише. Често утакмица врхунских тимова у ФМ личи на утакмицу 22 Фореста Гампа, нисам приметио да Бајернови и Реалови играчи имају такве испаде. Независно од тога ко кога води, независно од тактике, исто се понашају и играчи екипе коју АИ води.
Последње учитавање од D. дана 11 Јан 2015, 22:27, учитано 2 пута укупно.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Уско постављање екипе у делу терена где је лопта. Ако је лопта лево - цео тим, задржавајући формацију требало би у уској (или уско подешеној) формацији транслаторно да претрпава леву страну, свесно остављајући десну. Рецимо, једна од ствари које је функционишу. Што се тиче нападача, нису неефикасни, дају они довољно голова, али стварају превише шанси и маше превише шанси, што доводи до реалног броја голова у статистици, али у утакмици то изгледа много другачије. О пресингу да не говоримо.
Nisam baš zapazio da se dosta ljudi žali na to, ali se slažem da bi lateralno kretanje trebalo da bude bolje.

Presing je takođe jedna stvar koja bi mogla da bude bolje napravljena, da endžin nije limitiran tako kako jeste.

Dobro, dakle došli smo do dve stvari koje su problem - presing i kretanje u stranu u odbrani. To su problemi koji su prisutni godinama, pa ja ne vidim kako je igra postala gora po tim pitanjima? Pošto si tvrdio da je igra sve gora i gora... Osim toga, naveo si samo dva primera koja su problem (ne računam one ostale stvari koje si pisao i koje zapravo nisu ni problemi, nego tvoje nerazumevanje postavki), i na osnovu toga tvrdiš da je endžin totalno sranje?

Oko napadača ne bih dalje komentarisao. I sam si rekao da brojke oslikavaju realno stanje, a kako to izgleda, u to nema svrhe da ulazimo, jer je vrlo subjektivna stvar.

D. пише:Логично. И тачно је да имају већи, али колико висок? 1-10? 1-20?. Која је разлика између повишеног темпа на Каунтер и сниженог на контрол? Нема начина да се то провери. Што се тиче линије одбране, није да се нешто види током утакмице, штавише, дубока одбрана често није довољно дубока, што нас опет доводи до игнорисања инструкција.
Zašto je to bitno? Kaži ti meni koliki je bio tempo Nemačke u pobedi 1-7 nad Brazilom? 1? 10? 20? Mašiš poentu, brate...

Kako to misliš da duboka odbrana nije dovoljno duboka? Jel možeš da daš konkretniji primer? Nije tačno da igrači ignorišu instrukcije. Osim možda u situacijama da su im zadate kontradiktorne instrukcije...

D. пише:Дифолт рола би била рола попут ЦМ (донекле и Вајд мидфилдер), рола којој може да се укључи и искључи свака појединачна опција. Може у средину, може да се извлачи у ширину, да притиска више или мање и слично.
Evo konkretno, koju ti ulogu na terenu ne možeš da ostvariš, pa da ti fali to što kažeš???

D. пише:Вингер је крило, није крилни нападач и никад не би смео тако да се понаша. Вајд мидфилдер би, с друге стране, могао да се прилагоди крилном нападачу, иако није најсрећније решење. А циљање таргета јесу укинули, не може да се бира како да му дају лопте. У ноге, на главу.
Dobro, tu sada imamo problem sa terminima. Za mene je krilo sam po sebi napadač...

U svakom slučaju, ML/MR winger će se ponašati kao AML/AMR winger, dok AML/AMR Inside Forward može da se dobije iz ML/MR Wide Midfielder uloge.

Ciljanje Target Man-a je nepotrebno podešavanje, jer postavka ekipe oko njega određuje način na koji će dobijati lopte. Npr. ako igraš igru kraćih pasova, dobijaće loptu u noge, ako igraš direktnije i/ili duže lopte, dobijaće na glavu, itd. itd.

D. пише:За АМ линију то и јесте проблем, "десетке" се враћају назад. Уосталом, примера ради, Геце у Дортмунду је и те како играо одбрану у периодима кад се екипа одмарала од агресивног пресинга. Офанзивни везни није нападач, ма колико га игра тако третирала.
Niko tebe ne sprečava da staviš ofanzivnog veznog MC, i on će se vraćati nazad. Podesiš ga kako hoćeš da igra u napadu i to je to.

D. пише:За роум нема потребе давати остатак тактике, укључи, искључи и посматрај кретање. Нема разлике.
Naravno da ima potrebe, ali nema svrhe ubeđivati se kada si ti već (netačno) proglasio da RfP ne radi.

D. пише:Читао сам скоро на СИ форуму да баш и није. Константан посед од 65-70% није могућ ни са врхунским екипама, без фокусирања управо на то (дакле, да резултат и даље буде примаран циљ).
A u stvarnom životu je moguće imati posed 70% bez da se fokusiraš primarno na očuvanje poseda!? Dva tima su u modernom fudbalu mogla da zadrže toliki posed lopte - Barsa i Bajern. Oba su vrhunski timovi i oba tima se fokusiraju primarno na očuvanje lopte, čak su zbog toga često kritikovani.

D. пише:Браниш игру са логичке стране, све то што причаш би имало смисла, када би игра заправо тако функционисала, али не функционише. Често утакмица врхунских тимова у ФМ личи на утакмицу 22 Фореста Гампа, нисам приметио да Бајернови и Реалови играчи имају такве испаде. Независно од тога ко кога води, независно од тактике, исто се понашају и играчи екипе коју АИ води.
Vidim da ti znaš kako igra funkcioniše... Da znaš ne bi tvrdio da se igrači ponašaju na isti način nezavisno od taktike, što je glupost.
Последње учитавање од parnivaljak дана 11 Јан 2015, 23:08, учитано 1 пут укупно.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

parnivaljak пише:Nisam baš zapazio da se dosta ljudi žali na to, ali se slažem da bi lateralno kretanje trebalo da bude bolje.

Presing je takođe jedna stvar koja bi mogla da bude bolje napravljena, da endžin nije limitiran tako kako jeste.

Dobro, dakle došli smo do dve stvari koje su problem - presing i kretanje u stranu u odbrani. To su problemi koji su prisutni godinama, pa ja ne vidim kako je igra postala gora po tim pitanjima? Pošto si tvrdio da je igra sve gora i gora... Osim toga, naveo si samo dva primera koja su problem (ne računam one ostale stvari koje si pisao i koje zapravo nisu ni problemi, nego tvoje nerazumevanje postavki), i na osnovu toga tvrdiš da je endžin totalno sranje?
Мало ли је? Ово су проблеми који доприносе чињеници да ФМ није добра симулација. Позиционирање екипе као целине, позиционирање одбране, пресинг као идеја, никако то није занемарљиво. Раније верзије су имале мање проблема у одбрани, чак донекле и у пресингу (ФМ13 је заправо имао јако лепу основу за пресиг у ОИ), тако да је игра све гора и гора, ако има више мана. Проста математика.
parnivaljak пише:Oko napadača ne bih dalje komentarisao. I sam si rekao da brojke oslikavaju realno stanje, a kako to izgleda, u to nema svrhe da ulazimo, jer je vrlo subjektivna stvar.
Па није поента у бројкама. Онда да баталимо и гледање утакмица, 2д, 3д, да симулирамо сваку утакмицу, јер, бројке су тачне, а нема везе како се до њих дошло.
parnivaljak пише:Zašto je to bitno? Kaži ti meni koliki je bio tempo Nemačke u pobedi 1-7 nad Brazilom? 1? 10? 20? Mašiš poentu, brate...
Битно је. Да би знао коју опцију да одабереш, мораш да знаш шта која опција доноси. Темпо Немачке против Бразила је, рецимо, небитан за ову дискусију, али висок темпо при једној и низак при другој стратегији и те како има разлога знати. Док је било слајдера, знало се (гле чуда, чак је могло да се изабере 20 нивоа за сваку стратегију, уместо садашњих 5 по стратегији). Сад се не зна.
parnivaljak пише:Kako to misliš da duboka odbrana nije dovoljno duboka? Jel možeš da daš konkretniji primer? Nije tačno da igrači ignorišu instrukcije. Osim možda u situacijama da su im zadate kontradiktorne instrukcije...
Није довољно дубока, не стоји довољно дубоко, не видим шта није јасно.
parnivaljak пише:Evo konkretno, koju ti ulogu na terenu ne možeš da ostvariš, pa da ti fali to što kažeš???
Етоову из Мурињовог Интера, Робенову у Бајерновој 352. Онако, примери из главе, један који покушавам одавно и нешто ново. Ајде за Робена и да схватим, ново је.
parnivaljak пише:Ciljanje Target Man-a je nepotrebno podešavanje, jer postavka ekipe oko njega određuje način na koji će dobijati lopte. Npr. ako igraš igru kraćih pasova, dobijaće loptu u noge, ako igraš direktnije i/ili duže lopte, dobijaće na glavu, itd. itd.
Управо. Сада је таргет мену потребно прилагодити целу екипу, уместо само једном инструкцијом средити његово понашање. Реална прича скроз, зашто би постојала опција.
parnivaljak пише:Niko tebe ne sprečava da staviš ofanzivnog veznog MC, i on će se vraćati nazad. Podesiš ga kako hoćeš da igra u napadu i to je to.
Офанзивни МЦ и АМЦ који игра одбрану се не позиционирају исто ни у одбрани ни у нападу. Нити би требало. Опет, на примеру Гецеа, као МЦ би био део везног реда, као АМЦ је правио дубљи блок од 2 играча с Левандовским. Није исто, јеби га.
parnivaljak пише:Naravno da ima potrebe, ali nema svrhe ubeđivati se kada si ti već (netačno) proglasio da RfP ne radi.
Интересантно, нисам видео да се нуде докази да ради.
parnivaljak пише:A u stvarnom životu je moguće imati posed 70% bez da se fokusiraš primarno na očuvanje poseda!? Dva tima su u modernom fudbalu mogla da zadrže toliki posed lopte - Barsa i Bajern. Oba su vrhunski timovi i oba tima se fokusiraju primarno na očuvanje lopte, čak su zbog toga često kritikovani.
Управо с тим тимовима сам и покушавао, не тражим то од Јавора, већ од тимова од којих таква статистика може да се очекује. Сличан посед има и ПСЖ, а незнатно мањи и Рома (сви просечно изнад 60%).

Једини тим коме је посед због поседа био циљ је Дел Боскеова Шпанија 2012., али то је већ друга тема.
parnivaljak пише:
D. пише:Браниш игру са логичке стране, све то што причаш би имало смисла, када би игра заправо тако функционисала, али не функционише. Често утакмица врхунских тимова у ФМ личи на утакмицу 22 Фореста Гампа, нисам приметио да Бајернови и Реалови играчи имају такве испаде. Независно од тога ко кога води, независно од тактике, исто се понашају и играчи екипе коју АИ води.
Vidim da ti znaš kako igra funkcioniše... Da znaš ne bi tvrdio da se igrači ponašaju na isti način nezavisno od taktike, što je glupost.
Ово се односило на "независно од моје тактике", не тактике у глобалу. Дакле, независно од моје тактике, играчи АИ екипе имају имбецилно кретање исто као што га имају и моји играчи. Није проблем само у мојима, па да кажем - можда је до мене, можда је до тактике. Исте грешке видим и код противника, на исти начин дајем голове, на исти начин пролазим. То што је имбецилно понашање присутно код обе екипе, па на неки начин даје баланс у резултату не значи да то тако треба да буде. И не значи да је игра добра.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Мало ли је? Ово су проблеми који доприносе чињеници да ФМ није добра симулација. Позиционирање екипе као целине, позиционирање одбране, пресинг као идеја, никако то није занемарљиво. Раније верзије су имале мање проблема у одбрани, чак донекле и у пресингу (ФМ13 је заправо имао јако лепу основу за пресиг у ОИ), тако да је игра све гора и гора, ако има више мана. Проста математика.
Pa jeste malo, kada pogledaš šta je sve FM uspeo da postigne. Nije tek tako lako isprogramirati iole vernu reprezentaciju fudbala.

Da li je dobra ili loša simulacija, to je relativno pitanje. Ja bih rekao da je dobra, jer joj nijedna druga nije ni do kolena.

FM 13 sigurno nije imao bolji presing nego FM 14 i FM 15, jer limitacije presinga su iste već nekoliko verzija unazad i imaju veze sa tim kako je igra koncipirana, a ne sa time kako je koja varijanta endžina isprogramirana.

D. пише:Па није поента у бројкама. Онда да баталимо и гледање утакмица, 2д, 3д, да симулирамо сваку утакмицу, јер, бројке су тачне, а нема везе како се до њих дошло.
Imaj u vidu da je ono što vidiš na ekranu posledica onoga što je proračunato u endžinu, a ne obrnuto. (Naravno, sa težnjom da vremenom reprezentacija postane maksimalno verna algoritmu.)

D. пише:Битно је. Да би знао коју опцију да одабереш, мораш да знаш шта која опција доноси. Темпо Немачке против Бразила је, рецимо, небитан за ову дискусију, али висок темпо при једној и низак при другој стратегији и те како има разлога знати. Док је било слајдера, знало се (гле чуда, чак је могло да се изабере 20 нивоа за сваку стратегију, уместо садашњих 5 по стратегији). Сад се не зна.
Praviš problem gde ga nema. Strategija postavlja osnovu tempa, koja je dobro prilagođena onome što ta strategija teži da postigne. Ako dalje želiš da koriguješ tempo, imaš po dve opcije da ga ubrzaš i usporiš. To je potpuno dovoljno.

Ne treba tebi 20 nivoa tempa da bi podesio taktiku kako valja, jer od tih 20 nivoa, u opštem slučaju bar 15 nivoa nema nikakvog smisla.

D. пише:Није довољно дубока, не стоји довољно дубоко, не видим шта није јасно.
Nije jasno kakva je postavka igre bila. Bez objašnjenja ili skrinšota, ne mogu da znam da li si ti uopšte dobro procenio gde linija odbrane treba da stoji. A nikada ranije nisam ni video ni čuo da se neko žali da linija odbrane ne može dovoljno da se približi svom golu.

D. пише:Етоову из Мурињовог Интера, Робенову у Бајерновој 352. Онако, примери из главе, један који покушавам одавно и нешто ново. Ајде за Робена и да схватим, ново је.
Sad si mi sve rekao. Ko da je Eto svaku utakmicu za Inter odigrao na isti način. Pa i da jeste, pitanje je da li bi se sećao toga, i koliko sam uopšte Interovih utakmica iz tog vremena odgledao...

Mislio sam da mi kažeš koja bi konkretna podešavanja u igri želeo da napraviš, a da su blokirana. Na primer, od koje bi uloge pošao, koje instukcije bi igraču dao, itd.

D. пише:Управо. Сада је таргет мену потребно прилагодити целу екипу, уместо само једном инструкцијом средити његово понашање. Реална прича скроз, зашто би постојала опција.
Takav je slučaj i u stvarnosti. Ekipa koja igra sa Target Man-om fokusira napad na njega. Samo ime kaže - veliki broj lopti će biti upućeno njemu. Normalno je da se stoga ekipa prilagodi njemu.

Ne razumem na kraju krajeva šta ti želiš da postigneš sa TM, pa da ti za to treba specifičan supply? Moguće je da ti treba ustvari neka druga uloga.

D. пише:Офанзивни МЦ и АМЦ који игра одбрану се не позиционирају исто ни у одбрани ни у нападу. Нити би требало. Опет, на примеру Гецеа, као МЦ би био део везног реда, као АМЦ је правио дубљи блок од 2 играча с Левандовским. Није исто, јеби га.
Dobro je poznato da presing Borusije ne može da se reprodukuje u FM, iz razloga koje smo pomenuli gore. Ono što može je da nateraš igrača da se vrati nazad, ako ga staviš na MC, ili da ga ostaviš napred. I po nešto između. Dakle, moguće je postići 90% stvari koje timovi rade u stvarnosti.

D. пише:Интересантно, нисам видео да се нуде докази да ради.
Ti si taj (jedini za koga sam čuo) koji tvrdi da ne radi, pa ja ne razumem zašto bih ti nudio očigledne dokaze da radi!?

D. пише:Управо с тим тимовима сам и покушавао, не тражим то од Јавора, већ од тимова од којих таква статистика може да се очекује. Сличан посед има и ПСЖ, а незнатно мањи и Рома (сви просечно изнад 60%).
Pa sa tim timovima i može, i šta je tu problem?

D. пише:Ово се односило на "независно од моје тактике", не тактике у глобалу. Дакле, независно од моје тактике, играчи АИ екипе имају имбецилно кретање исто као што га имају и моји играчи. Није проблем само у мојима, па да кажем - можда је до мене, можда је до тактике. Исте грешке видим и код противника, на исти начин дајем голове, на исти начин пролазим. То што је имбецилно понашање присутно код обе екипе, па на неки начин даје баланс у резултату не значи да то тако треба да буде. И не значи да је игра добра.
Ja ne znam šta ti znači imbecilno kretanje.

Da je kretanje kao u stvarnom životu - nije. Bilo bi lepo da jeste.
Da je kretanje dobar model stvarnog života - nije da nije, da se ne lažemo.
Da igrači prave glupe greške - dešava se, ali dešava se to i u stvarnom životu.

Pošto po hiljaditi put pominješ da igra nije dobra, evo reci nam jednu fudbalsku simulaciju koja je dobra.
Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Otvoriste vas dvojica ovde dosta dobrih pitanja, ali vam se ne da da prodiskutujete o njima sa tih pozicija u kojem neko napada a neko brani igru.

Problemi u ME postoje, uvek ih je bilo i uvek će ih biti, to je nešto na čemu se uvek radi i što se ne može dovesti do savršenstva. Neke stvari koje su se pomenule ovde su poznate svima, o nekima se diskutovalo i na SI forumu, pojedini problemi su ispravljeni rešeni, drugi su objašnjeni, poneki i zapostavljeni,... Uglavnom, jedino mesto na kojem ovakve diskusije mogu izaći na čisto je SI forum. U to sam se i ja sam uverio pri iznošenju svojih zamerki. I to više puta. Shvatam da to ne treba da bude bilo čija briga, da ste uzeli igru i da je želite perfektnu, ali to je priča koja se ponavlja godinama, pa ni ove nije ništa drugačije. Ako želite da doprinesete nečemu i da utičete na poboljšanje igre, to može samo na taj način: adekvatnim prijavljivanjem problema na SI forum, sa obrazloženjem i primerima, bez bilo kakve ozlojeđenosti i nadrkanih nastupa. Prosto, takvima se ne izlazi u susret, pošto im se ništa i ne može objasniti.

Pri ovome, ne treba gubiti iz vida i da je ME stvar koja se ne radi za jedan FM, bio on 10, 11 ili 15. Postoje dugoročni planovi i ideje, najavljeno je i u pripremi FM15 da će se posle prethodne dve verzije, ići malo sporijim sređivanjem ME-a, bez radikalnijih izmena. Smatrali su da imaju dobru osnovu i da na njoj treba raditi postepeno kako bi došli do ME-a u kojem može da se uživa. Bilo je i stvarno prejebanih ME verzija i onih u kojima su se videle naznake nečega stvarno dobrog, tako da sam izabrao da verujem da postoji ME koji može da bude prijatan za oko sa svim sranjima koje nosi, pa sam doprinosio koliko sam mogao.

Iznad ste se dokačili i taktičkih ograničenja u ovogodišnjoj verziji. Ni meni nisu bile prijatne promene u tom delu, ali stoji da na raspolaganju imamo isto što smo imali i u prethodnim verzijama, taj deo igre nije menjan, samo su određene stvari zamaskirali kako bi sve izgledalo malo "realnije". Obožavao sam jebene slajdere i na training i tactics screenu, ali oni su u suštini i dalje tu, samo što nemamo onoliku kontrolu nad njima. Zapravo, imamo, samo što treba malo više da gledamo na to kako nam se ponaša ekipa na terenu i tu je slika najjasnija. Bilo je žestokih debata na tu temu, ali je ta promena uneta i to je to. Sve ovo što je D. napisao na tu temu je već isceđeno kada je izašao FM14, isto je i ove godine. Na to se nadovezuju pitanja o mentalitetu, tempu visini/dubini linije, pritisku i slično.

Roam from position radi. Ja tu probleme nisam primetio. Dokazuje se tako što se pritisne ta instrukcija i gleda se promena u ponašanju igrača kojem je dodeljena. Negde će biti manje učinkovita, negde više, opet zavisi i od drugih faktora, ali radi.

Taktike zasnovane na visokom procentu poseda lopte se nešto teže ostvaruju nego na prethodnim verzijama, ali to ne mora biti problem, možda se previše lako dolazilo do njih prethodnih godina. Ja ostvarujem sasvim pristojan posed kada to želim. Nisam pokušavao da ih primenjujem na duže, ali verujem da se kombinacijom prave formacije, TI, PI i ppm na pravim mestima može izgraditi trajno efikasna taktika.

Ciljanje targeta se može sređivati usmeravanjem centaršuteva, a i kao što gore reče čovek, određena sistemom igre kojem je ekipa podvrgnuta.

Za nove role, one koje se ne mogu dobiti kombinovanjem instrukcija, takođe postoji tema na SI foruma, a i na našem će, kada za nju dođe vreme. Ovde smo dobili 4 nove role, za koje su se opet postavljala pitanja da li su uopšte bile potrebne.

Veći deo ove diskusije je mogao da nađe svoje mesto i u taktičkom delu foruma, opet bi se sa bolje pozicije pričalo o njima. Ovde se svodi na pljuvanje i branjenje igre, pa deluje pomalo besmisleno.
Последње учитавање од Vladar дана 12 Јан 2015, 11:50, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Izvini, ali ja nigde nisam "branio" igru.

"Branjenje" igre bi značilo opravdavanje nekih stvari za koje opravdanje nema ili sagledavanje igre u nekritičkom svetlu. Nisam radio ni jedno ni drugo, tako da mi ne treba nametati tu negativnu konotaciju "branioca" igre.

Jedino što nisam hteo da prećutim je apsolutno nipodaštavanje svega što je sa FM postignuto, i to iznošenjem potpunih neistina kao argumenata, i nametanjem stanovišta kako je FM loša simulacija fudbala, iako se na vidiku ne vidi nijedna druga bar približno dobra.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Odavno ne videh dobru diskusiju ovako ali je 90% ovih stvari usko vezana za sam segment taktike, sto opet ne moze da se podvede pod rečenicu - FM je sranje. FM je stvar dozivljaja, uvek bio i bice. Tu nikada nije bilo, sada nema a neće ni biti univerzalnog mišljenja. Vrlo, vrlo subjektivna stvar kako će ga ko doživeti. Ima mnogo razloga zašto bi neko glasao za i protiv ovog FM-a. Braneći serijal možda se brani lično iskustvo, kada se kritikuje, takođe se polazi iz ličnog iskustva. Možda je i stvar navike igrati po nekim ranijim šablonima i stvar navikavanja naviknuti se na nešto novo. Ima ljudi koji igraju 2D i 3D im je ogavan...šta reći dalje na tu temu onda nego da je navika čudo. Ako pričamo o realnosti, menadzeri nikad ne gledaju kuglice kada stoje pored klupe, a sa druge strane sedimo za kompom i kliknemo na Start new game. Valjda je jasno da tu realnost prestaje?

Parcijalno kada se igra gleda, puno puno stvari je dozivelo napredak i priblizavanje sa stvarnim stanjem stvari. Očito da u taktičkom delu ima nekih nedostataka ali po meni i mom skromnom misljenju, daleko je od toga da bilo ko kaze '' FM je sranje'' ili pak ''FM je brutalno dobar''. Dve utopije koje nikad nece biti ostvarene. FM je uvek ono na sredini izmedju dva komentara, tako da mislim da je i sada prava istina negde izmedju svega sto su napisali D. i parnivajak. Vladar je zakacio par pravih stvari. No da ne postoji za i protiv, forum i ne bi bio potreban jel tako? O tome se i radi. FM je dobar kada je šablon je tačna rečenica, kao i FM nije dobar kada je šablon. I obe su istinite.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

parnivaljak пише:FM 13 sigurno nije imao bolji presing nego FM 14 i FM 15, jer limitacije presinga su iste već nekoliko verzija unazad i imaju veze sa tim kako je igra koncipirana, a ne sa time kako je koja varijanta endžina isprogramirana.

Код: Изаберите све

http://strikerless.com/2014/11/04/strikerless-why-i-am-struggling-to-get-it-working-in-fm15/
Да не буде да сам једини, човек окачио клипове. Притом пореди 14 и 15.
parnivaljak пише:Imaj u vidu da je ono što vidiš na ekranu posledica onoga što je proračunato u endžinu, a ne obrnuto. (Naravno, sa težnjom da vremenom reprezentacija postane maksimalno verna algoritmu.)
Тачно, у томе је и проблем. Начин на који се долази до статистике не ваља.
parnivaljak пише:Praviš problem gde ga nema. Strategija postavlja osnovu tempa, koja je dobro prilagođena onome što ta strategija teži da postigne. Ako dalje želiš da koriguješ tempo, imaš po dve opcije da ga ubrzaš i usporiš. To je potpuno dovoljno.

Ne treba tebi 20 nivoa tempa da bi podesio taktiku kako valja, jer od tih 20 nivoa, u opštem slučaju bar 15 nivoa nema nikakvog smisla.
Контрол стратегија има висок темпо, каунтер низак. Није баш да је логика на месту. Више је проблем назива него саме стратегије, али за неког ко први пут упали игру логичо је да на Атакинг стратегију удари пуш ап, јер, кад напада, логично је да подигне одбрану. Нигде нема информације ни колико је одбрана високо постављена при појединој стратегији, ни колики је ефекат додатног повећања/смањења.

Зашто је проблем да постоји 20 нивоа? И зашто 15 нивоа нема смисла? Ако су постојале, очигледно да су правиле разлику. Некакву.
parnivaljak пише:
D. пише:Етоову из Мурињовог Интера, Робенову у Бајерновој 352. Онако, примери из главе, један који покушавам одавно и нешто ново. Ајде за Робена и да схватим, ново је.
Sad si mi sve rekao. Ko da je Eto svaku utakmicu za Inter odigrao na isti način. Pa i da jeste, pitanje je da li bi se sećao toga, i koliko sam uopšte Interovih utakmica iz tog vremena odgledao...

Mislio sam da mi kažeš koja bi konkretna podešavanja u igri želeo da napraviš, a da su blokirana. Na primer, od koje bi uloge pošao, koje instukcije bi igraču dao, itd.
Е, па јеби га онда. Рола је специфична, не памтим да сам иког другог видео да је играо ишта слично. Најбаналније би било дефанзивно крило у одбрани, крилни нападач у нападу. Раније је могао да се прави хибрид Деф. крило + кат инсајд, сад не може чак ни то.
parnivaljak пише:
D. пише:Управо. Сада је таргет мену потребно прилагодити целу екипу, уместо само једном инструкцијом средити његово понашање. Реална прича скроз, зашто би постојала опција.
Takav je slučaj i u stvarnosti. Ekipa koja igra sa Target Man-om fokusira napad na njega. Samo ime kaže - veliki broj lopti će biti upućeno njemu. Normalno je da se stoga ekipa prilagodi njemu.

Ne razumem na kraju krajeva šta ti želiš da postigneš sa TM, pa da ti za to treba specifičan supply? Moguće je da ti treba ustvari neka druga uloga.
Пада ми на памет рецимо Мартинс. Таргет коме се шаљу лопте у простор. Могао би да буде поучер, али то није то, другачије се понаша позади.
parnivaljak пише:
D. пише:Офанзивни МЦ и АМЦ који игра одбрану се не позиционирају исто ни у одбрани ни у нападу. Нити би требало. Опет, на примеру Гецеа, као МЦ би био део везног реда, као АМЦ је правио дубљи блок од 2 играча с Левандовским. Није исто, јеби га.
Dobro je poznato da presing Borusije ne može da se reprodukuje u FM, iz razloga koje smo pomenuli gore. Ono što može je da nateraš igrača da se vrati nazad, ako ga staviš na MC, ili da ga ostaviš napred. I po nešto između. Dakle, moguće je postići 90% stvari koje timovi rade u stvarnosti.
Као што рекох, то није питање пресинга, већ оног периода када не играју агресиван пресинг. Када нису играли пресинг, формација се трансформисала у плитку и уску 4-4-2, где се АМЦ повлачио мало, а шпиц много. Не може МЦ и АМЦ бити исто.
parnivaljak пише:
D. пише:Интересантно, нисам видео да се нуде докази да ради.
Ti si taj (jedini za koga sam čuo) koji tvrdi da ne radi, pa ja ne razumem zašto bih ti nudio očigledne dokaze da radi!?
Зато што ја очигледно не видим кретање ван позиција, просветли ме.
parnivaljak пише:
D. пише:Управо с тим тимовима сам и покушавао, не тражим то од Јавора, већ од тимова од којих таква статистика може да се очекује. Сличан посед има и ПСЖ, а незнатно мањи и Рома (сви просечно изнад 60%).
Pa sa tim timovima i može, i šta je tu problem?
Не константно. Пробали људи, видели да не може.
parnivaljak пише:
D. пише:Ово се односило на "независно од моје тактике", не тактике у глобалу. Дакле, независно од моје тактике, играчи АИ екипе имају имбецилно кретање исто као што га имају и моји играчи. Није проблем само у мојима, па да кажем - можда је до мене, можда је до тактике. Исте грешке видим и код противника, на исти начин дајем голове, на исти начин пролазим. То што је имбецилно понашање присутно код обе екипе, па на неки начин даје баланс у резултату не значи да то тако треба да буде. И не значи да је игра добра.
Ja ne znam šta ti znači imbecilno kretanje.

Da je kretanje kao u stvarnom životu - nije. Bilo bi lepo da jeste.
Da je kretanje dobar model stvarnog života - nije da nije, da se ne lažemo.
Da igrači prave glupe greške - dešava se, ali dešava se to i u stvarnom životu.
Посматрај штопере у 2 утакмице у ФМ. Добре штопере, када их АИ води. Посматрај како излећу као малоумници, а онда погледај утакмицу на тв. Види да ли им то пада на памет. Због тога и долази до 10 врхунских шанси на утакмици, прелако се стварају шансе јер играчи превише греше у кретању. Изласци у "пресинг" штопера без икаквог разлога. Наравно да се то експлоатише лоптама у простор.
Последње учитавање од D. дана 12 Јан 2015, 00:39, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

vladimir88 пише: Prvi sam bio za to da se kupuju originali ne bi li ubacili i nas jezik. Ali to se nikada nece ni desiti
Vrlo pogrešno razmišljanje ali je to u sustini zacaran krug izmedju nas i SI-a gde ja najbolje znam situaciju jer sam direktno umešan u to. Oni kazu - Kupite igru i prevešćemo. Mi kazemo, prevedite pa cemo vise kupovati i to je tako pandiorina kutija vec godinama. Medjutim, stoji opaska sa njihove strane da smo leglo piraterije i da ''što je dzabe i Bogu je drago'' i da mi volimo prosto da ugrabimo sve sto mozemo. Ja sam srecan sto je SFM doprineo broju originala u Srbiji i na Balkanu ali to je i dalje borba sa vetrenjacama.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Mene oduševljava nešto, jedno 80% ljudi koji pljuju igru nisu odigrali više od tri sezone, prosto neverovatno. FM ima problema, uvek ih je imao, ali daleko od toga da igra nije napredovala i da je sranje. Što se ttiče poseda, ja sam sa skromnom ekipom Barneta uspeo da ostvarim sasvim dobre brojke što se tiče poseda i pasova, nije baš 70%, ali je dosta visoko oko 60-65%. S obzirom na sastav kojim raspolažem, mislim da je to dosta dobro, možda za 3-4 sezone kad napravim umobolno dobru ekipu taj procenat podignem, videćemo.

Što se tiče slajdera, ma koliko ih mi voleli, to je bilo potpuno nerealno. Jednostavno ne možeš reći igračima danas ćemo postaviti odbranu na četvorku, šta je ta četvorka, kako ti znaš da je četvrti podeok baš taj koji hoćeš. I da dodam, u odnosu na šta je taj četvrti podeok? Ni tu nema referentne jedinice mere. To je četvrti podeok od nečeg imaginarnog što ne znaš kako izgleda, tako da slajderi nisu baš toliko dobro rešenje, tj. nisu ništa bolji od ovoga trenutno, a i kao što Vladar kaže, oni su tu, samo se ne vide.

Igranje na TM-a se podešava preko PI i TI i to je mnogo bolje nego ono što je bilo supply to head i ćao, ovako treba malo da se iscimaš, potrudiš. Ranije si mogao da napraviš nelogičnost u taktici, short passing i supply to head staviš, kako to zaista izgleda? Napadač leži i čeka da ga lopta pogodi u glavu? Slažem se da bi trebalo da nam daju više slobode kod PI, npr. u nekom odredjenom trenutku u utakmici bih hteo da mom amr/IF-a podesim nešto što je kod njega "sivo", a ne mogu. Voleo bih da te role više deluju kao smernice, npr. odaberem igrača i loadujem mu iz baze PI za winger atack rolu, ali onda je malo doradim za moje potrebe.

Roam from position nisam probao, ali Gagi jeste i prilično mu lepo radi, usku taktiku ne umem da namesti, ali neki ljudi na skajpu kažu da uspeli, mene je mrzelo, a i ja izgleda nisam dovoljno dobar za to.

Ovo za presing, J***m mu mater, ja sam uspeo da nateram igrače da igraju visoko, da prilaze protivniku, ali oni trče pored njega, nijedan da mu uleti da ga polomi, da jebeno hoće da uzme loptu. Možda nešto propuštam, možda nisam nešto uključio.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:

Код: Изаберите све

http://strikerless.com/2014/11/04/strikerless-why-i-am-struggling-to-get-it-working-in-fm15/
Да не буде да сам једини, човек окачио клипове. Притом пореди 14 и 15.
Ne mogu sada da pročitam ceo tekst, ali pogledaću. Ono što mi je na prvi pogled zapalo za oko je da je članak napisan 4. novembra (dakle, neka ranija revizija ME, a te verzije su često neigrive), kao i da čovek igra vrlo neortodoksnu formaciju.

D. пише:Тачно, у томе је и проблем. Начин на који се долази до статистике не ваља.
Čekaj, šta je sad tu problem? Prvo si rekao da su brojke dobre, a sada da se do brojki dolazi na loš način. Stvarno ne razumem...

D. пише:Контрол стратегија има висок темпо, каунтер низак. Није баш да је логика на месту. Више је проблем назива него саме стратегије, али за неког ко први пут упали игру логичо је да на Атакинг стратегију удари пуш ап, јер, кад напада, логично је да подигне одбрану. Нигде нема информације ни колико је одбрана високо постављена при појединој стратегији, ни колики је ефекат додатног повећања/смањења.
Slažem se da postoji veliki problem sa nazivima strategija, kao i sa nazivima nekih drugih elemenata FM.

Control strategija je ofanzivna strategija, ali je strpljivija od Attacking. No, definitivno je manje strpljiva od Counter.

Meni nije logično da na Attacking udari Push Up. Zašto bi to radio? Attacking implicira da će zadnja linija da stoji višlje. Ponovo ti kažem, kako raste ofanzivnost strategije, tako se pomera zadnja linija ka protivničkoj polovini. Ne razumem kakav dodatni opis je potreban, obzirom da igra može da se pauzira u svakom trenutku i da se vidi gde se linija nalazi.

D. пише:Зашто је проблем да постоји 20 нивоа? И зашто 15 нивоа нема смисла? Ако су постојале, очигледно да су правиле разлику. Некакву.
I dalje postoji 20 nivoa, samo ne možeš da odabereš svaki. Niti bi trebalo. Zašto bi recimo sa Overload strategijom birao tempo 1? Ili tempo 5? Zašto bi sa Attacking strategijom birao 1 ili 5? Te brojke samo uvode konfuziju. Ovako je bolje, jer je neko seo, povezao logične postavke i uobličio ih u Tactical Creator. Usput je onemogućio korisnike da namernim nelogičnim podešavanjima eksploatišu endžin.

D. пише:Е, па јеби га онда. Рола је специфична, не памтим да сам иког другог видео да је играо ишта слично. Најбаналније би било дефанзивно крило у одбрани, крилни нападач у нападу. Раније је могао да се прави хибрид Деф. крило + кат инсајд, сад не може чак ни то.
Okej, poštujem ja tvoju želju da napraviš tu ulogu, samo moram da dovedem u pitanje da li ona ima smisla. Na primer, ako ti DW ide previše napred, onda će teško da se desi da je u dobroj poziciji da vrši svoju defanzivnu funkciju... Naravno, ovo je sasvim podložno raspravi.

D. пише:Пада ми на памет рецимо Мартинс. Таргет коме се шаљу лопте у простор. Могао би да буде поучер, али то није то, другачије се понаша позади.
Uvođenjem detekcije kolizije efektivno su izbacili lopte u prostor TM-u, jer je to bio broj jedan exploit za 60+ golova u sezoni.

D. пише:Зато што ја очигледно не видим кретање ван позиција, просветли ме.
Dobro, ti ne vidiš, ja vidim, ostali neka prosude sami.

D. пише:Посматрај штопере у 2 утакмице у ФМ. Добре штопере, када их АИ води. Посматрај како излећу као малоумници, а онда погледај утакмицу на тв. Види да ли им то пада на памет. Због тога и долази до 10 врхунских шанси на утакмици, прелако се стварају шансе јер играчи превише греше у кретању. Изласци у "пресинг" штопера без икаквог разлога. Наравно да се то експлоатише лоптама у простор.
Sve to zavisi od taktike, formacije (prisustva DM), instrukcija, itd.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

zele пише:Mene oduševljava nešto, jedno 80% ljudi koji pljuju igru nisu odigrali više od tri sezone, prosto neverovatno.
Не видим зашто бих играо нешто што ми не причињава задовољство. Да силим да бих освојио нешто, одавно сам престао тако да гледам фм.
zele пише:Što se tiče slajdera, ma koliko ih mi voleli, to je bilo potpuno nerealno. Jednostavno ne možeš reći igračima danas ćemo postaviti odbranu na četvorku, šta je ta četvorka, kako ti znaš da je četvrti podeok baš taj koji hoćeš. I da dodam, u odnosu na šta je taj četvrti podeok? Ni tu nema referentne jedinice mere. To je četvrti podeok od nečeg imaginarnog što ne znaš kako izgleda, tako da slajderi nisu baš toliko dobro rešenje, tj. nisu ništa bolji od ovoga trenutno, a i kao što Vladar kaže, oni su tu, samo se ne vide.
Али може да стане на терен и каже "станите овде, малоумници". Не треба му 1-20, он може да им покаже. 1-20 је била оквирна идеја, ставиш атакинг, по дифолту је 14 (лупам број), хоћеш вишу одбрану, подесиш на 16. Сад не знаш ни где је по дифолту, ни колико је заправо помераш.
zele пише:Igranje na TM-a se podešava preko PI i TI i to je mnogo bolje nego ono što je bilo supply to head i ćao, ovako treba malo da se iscimaš, potrudiš. Ranije si mogao da napraviš nelogičnost u taktici, short passing i supply to head staviš, kako to zaista izgleda? Napadač leži i čeka da ga lopta pogodi u glavu? Slažem se da bi trebalo da nam daju više slobode kod PI, npr. u nekom odredjenom trenutku u utakmici bih hteo da mom amr/IF-a podesim nešto što je kod njega "sivo", a ne mogu. Voleo bih da te role više deluju kao smernice, npr. odaberem igrača i loadujem mu iz baze PI za winger atack rolu, ali onda je malo doradim za moje potrebe.
И сад може да се направи нелогичност (атакинг, пуш ап до краја, све у напад и ето титуле). Рецимо, кратка додавања у тимским инструкцијама, плејмејкер који има дуга гађа таргета у главу на почетку напада. Или, таргет на крилу добија лопте у простор, било због центаршута, било због утрчавања у казнени.
parnivaljak пише:Čekaj, šta je sad tu problem? Prvo si rekao da su brojke dobre, a sada da se do brojki dolazi na loš način. Stvarno ne razumem...
Кад морам да цртам, узмимо пример Пере, голгетера. Нека је Пера дао 5 голова на 5 утакмица, значи, Пера је ниво Роналда. Кандидат за Златну лопту. Опет, није нормално то што је дао 5 голова ако је Пера шутнуо 350 пута на тих 5 утакмица из солидних шанси. Прво, из разлога што је Пера онда малоумник јер није дао макар 100, а други разлог би био што он не би смео да се нађе у ситуацији да 350 пута шутне и играче који су га чували треба обесити за муда. Карикирам, али јасна је поента.
parnivaljak пише:Meni nije logično da na Attacking udari Push Up. Zašto bi to radio? Attacking implicira da će zadnja linija da stoji višlje. Ponovo ti kažem, kako raste ofanzivnost strategije, tako se pomera zadnja linija ka protivničkoj polovini. Ne razumem kakav dodatni opis je potreban, obzirom da igra može da se pauzira u svakom trenutku i da se vidi gde se linija nalazi.
Нигде не пише "Атакинг стратегија подразумева висок темпо, високу линију одбране, дужа додавања, (додати по жељи)". Ја знам да расте висина са стратегијом, ти знаш, зна Пера, Мика, али када ти то не би било унапред познато, сасвим је логично ударити пуш ап на Атакинг.
parnivaljak пише:I dalje postoji 20 nivoa, samo ne možeš da odabereš svaki. Niti bi trebalo. Zašto bi recimo sa Overload strategijom birao tempo 1? Ili tempo 5? Zašto bi sa Attacking strategijom birao 1 ili 5? Te brojke samo uvode konfuziju. Ovako je bolje, jer je neko seo, povezao logične postavke i uobličio ih u Tactical Creator. Usput je onemogućio korisnike da namernim nelogičnim podešavanjima eksploatišu endžin.
Пошто се иде у екстреме, морам да карикирам опет. Водим 7-0, хоћу да понижавам противника и да се моји играчи добацују испред његовог казненог без жеље да нападну. Оуверлоуд стратегија ће повећати менталитет до краја (самим тим добијам екипу испред противничког казненог), тајм вејстинг и кратка додавања и темпо на минимуму ми обезбеђују лагано држање лопте. Да је то логично? Можда. Вероватно не, али ето, кад си дао пример, дајем ти разлоге да се то покуша. Да ли бих то радио? Не верујем. А опет, зашто да не буде могућности?
parnivaljak пише:Uvođenjem detekcije kolizije efektivno su izbacili lopte u prostor TM-u, jer je to bio broj jedan exploit za 60+ golova u sezoni.
Јасно, уместо да се пронађе разлог што је долазило до 60+ голова у сезони, лакше је само елиминисати опцију. Има један сличан пример. Линковаћу, без жеље за развојем дискусије у том смеру - клик.
parnivaljak пише:
D. пише:Посматрај штопере у 2 утакмице у ФМ. Добре штопере, када их АИ води. Посматрај како излећу као малоумници, а онда погледај утакмицу на тв. Види да ли им то пада на памет. Због тога и долази до 10 врхунских шанси на утакмици, прелако се стварају шансе јер играчи превише греше у кретању. Изласци у "пресинг" штопера без икаквог разлога. Наравно да се то експлоатише лоптама у простор.
Sve to zavisi od taktike, formacije (prisustva DM), instrukcija, itd.
Јасно, никад није "крива" игра, увек је тактика проблем. Значи, и АИ тренери су лоши, не знају да подесе штопере.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Кад морам да цртам, узмимо пример Пере, голгетера. Нека је Пера дао 5 голова на 5 утакмица, значи, Пера је ниво Роналда. Кандидат за Златну лопту. Опет, није нормално то што је дао 5 голова ако је Пера шутнуо 350 пута на тих 5 утакмица из солидних шанси. Прво, из разлога што је Пера онда малоумник јер није дао макар 100, а други разлог би био што он не би смео да се нађе у ситуацији да 350 пута шутне и играче који су га чували треба обесити за муда. Карикирам, али јасна је поента.
Sve je to lepo, ali efikasnost napadača u FM odgovara efikasnosti napadača u stvarnosti, tako da nema govora o (3)50/5 odnosu šuteva na gol i golova.

D. пише:Нигде не пише "Атакинг стратегија подразумева висок темпо, високу линију одбране, дужа додавања, (додати по жељи)". Ја знам да расте висина са стратегијом, ти знаш, зна Пера, Мика, али када ти то не би било унапред познато, сасвим је логично ударити пуш ап на Атакинг.
Slažem se da to nije dovoljno dobro dokumentovano, to sam već rekao. Ali i uprkos tome, sasvim je logično da Attacking ima višu liniju odbrane, viši tempo, itd. Što bi uopšte bilo drugačije!? To je nešto što je prosto tako i u stvarnosti.

D. пише:Пошто се иде у екстреме, морам да карикирам опет. Водим 7-0, хоћу да понижавам противника и да се моји играчи добацују испред његовог казненог без жеље да нападну. Оуверлоуд стратегија ће повећати менталитет до краја (самим тим добијам екипу испред противничког казненог), тајм вејстинг и кратка додавања и темпо на минимуму ми обезбеђују лагано држање лопте. Да је то логично? Можда. Вероватно не, али ето, кад си дао пример, дајем ти разлоге да се то покуша. Да ли бих то радио? Не верујем. А опет, зашто да не буде могућности?
Neko nekad reče: "unrealistic input = unrealistic output". Scenario sa 7-0 koji si naveo nije realan, jer utakmica u kojoj se desi da jedan tim povede 7-0 se završi kao prijateljska.

No, mislim da može da se postigne to što ti želiš. Samo je stvar u tome što se to ne postiže sa Overload strategijom i niskom tempom.

Overload ne bi bila pogodna strategija za to što hoćeš. Mentalitet igrača se ne odnosi samo na njihovu fizičku poziciju na terenu, već i na njihovo shvatanje instrukcija koje treba da izvedu, njihovu sklonost da igraju rizičnije, itd.

D. пише:Јасно, уместо да се пронађе разлог што је долазило до 60+ голова у сезони, лакше је само елиминисати опцију. Има један сличан пример. Линковаћу, без жеље за развојем дискусије у том смеру - клик.
Nije istina. Razlog je upravo to što nije postojala detekcija sudara između igrača. Napadač je mogao da protrči bukvalno kroz defanzivca i imao je otvoren put ka golu. Sada, kada defanzivac može telom da zagradi napadača, taktike u kojima TM dobija lopte u prostor nisu više efektne, kao ni taktike sa usamljenim Poacherom u napadu.

D. пише:Јасно, никад није "крива" игра, увек је тактика проблем. Значи, и АИ тренери су лоши, не знају да подесе штопере.
U 90% slučajeva, taktika je problem. Teško je pričati ovako uopšteno, ali pre neki dan sam gledao tipa kako igra FM na Jutjubu sa Zvezdom i žali se upravo na to što pominješ. Iz njegove postavke je vrlo jasno da je problem u njegovoj taktici.

Što se AI tiče, da, slažem se, i AI treneri su loši. Bukvalno prva stvar koju bih voleo da vidim u FM 16 je pametniji AI. Koliko je to realno, to je već druga priča, ali moja najveća zamerka FM-u je što je igra prelaka. Jednostavno, AI menadžeri ne znaju šta rade u većini slučajeva, i čim se rasčiste supertimovi iz stvarnog života (Bajern, Real, Barsa, itd.), čak i prosečan igrač može da dominira Evropom, bez da mu iko ikada priđe.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18920
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 246 times
Been thanked: 255 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Imam ja samo jedno pitanje vezano za diskusiju. Koji je to FM pružao takav komplet za uživanje da je ovaj toliko loš?
Корисников грб
Tomas
Manager
Поруке: 1156
Придружен: 05 Авг 2011, 13:31
Место: Beograd
Has thanked: 58 times
Been thanked: 29 times
Status: Није на вези

Порука од Tomas »

Ja samo hocu da dodam nesto sto sam primetio, ne moze se praviti taktika koja funkcionise u svim ligama u svim timovima. Igram sa 4-1-2-3 dm wide i ona odlicno funkcionise u Italiji (Kremoneze) i Spaniji (Herkules), ali je u Engleskoj (Kru) katastrofa. Napad je uglavnom dobar, ali odbrana uzas, kada sam vodio Kru u drugoj sezoni u Cempionsipu sam u proseku primao po 4 komada po utakmici i batalio sejv, ali sa Herkulesom na 31 utakmici samo 15 golova.

Niko nikoga ne moze da natera da kupi igru, ali zato izlazi demo, vi prvo probajte kako vam ide do polusezone, pa ako ide dobro kupite ga, ako ne onda igrajte onu drugu verziju. I nije tacno da nema konkurencije, ja sam nasao Club Manager 2015, nemam pojma kakav je ni da li cu ga ikada probati, ali eto cisto da znate da postoji jos jedan menadzer.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Football Manager 2015”