Football Manager 2015 - Diskusija

Sve o FM15
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18917
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 244 times
Been thanked: 254 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Ovo je definitivno najbolji FM u istoriji ako se igra sejv na duge staze. Stvar je vrlo jednostavna i primetice je svi oni koji igraju duzi sejv - sazrevanje menadzera prati i sazrevanje ekipe. Velika tumbanja ekipe i konstantno dovodjenje novih igrača nije garant uspeha. prosecna ekipa koja igra duze vremena zajedno postaje odlicna, sto do sada nikako nije bio slucaj. Hemija samih igraca je od izuzetnog znacaja za samu igru. Uloga samog menadzera i team talka nakon vodjenja iste ekipe na duzi period sa istim igracima u klubu vremenom ima sve veci uticaj. Motivation ocena nije samo brojka na ekranu. Igrač koga uvopdis u ekipu sa nekim 17,18 godina i kome si omiljen pruza ubedljivo najbolje partije pod tvojim vodstvom. Ne znam kakav je FM na instant stvaranje uspeha ali na duze staze - perfektan.
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Orthodox пише:Ovo je definitivno najbolji FM u istoriji ako se igra sejv na duge staze. Stvar je vrlo jednostavna i primetice je svi oni koji igraju duzi sejv - sazrevanje menadzera prati i sazrevanje ekipe. Velika tumbanja ekipe i konstantno dovodjenje novih igrača nije garant uspeha. prosecna ekipa koja igra duze vremena zajedno postaje odlicna, sto do sada nikako nije bio slucaj. Hemija samih igraca je od izuzetnog znacaja za samu igru. Uloga samog menadzera i team talka nakon vodjenja iste ekipe na duzi period sa istim igracima u klubu vremenom ima sve veci uticaj. Motivation ocena nije samo brojka na ekranu. Igrač koga uvopdis u ekipu sa nekim 17,18 godina i kome si omiljen pruza ubedljivo najbolje partije pod tvojim vodstvom. Ne znam kakav je FM na instant stvaranje uspeha ali na duze staze - perfektan.
Ovo potvrdjujem, u svom sejvu sam se uverio u to :)
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Orthodox пише:Ovo je definitivno najbolji FM u istoriji ako se igra sejv na duge staze. Stvar je vrlo jednostavna i primetice je svi oni koji igraju duzi sejv - sazrevanje menadzera prati i sazrevanje ekipe. Velika tumbanja ekipe i konstantno dovodjenje novih igrača nije garant uspeha. prosecna ekipa koja igra duze vremena zajedno postaje odlicna, sto do sada nikako nije bio slucaj. Hemija samih igraca je od izuzetnog znacaja za samu igru. Uloga samog menadzera i team talka nakon vodjenja iste ekipe na duzi period sa istim igracima u klubu vremenom ima sve veci uticaj. Motivation ocena nije samo brojka na ekranu. Igrač koga uvopdis u ekipu sa nekim 17,18 godina i kome si omiljen pruza ubedljivo najbolje partije pod tvojim vodstvom. Ne znam kakav je FM na instant stvaranje uspeha ali na duze staze - perfektan.
Slažem se. Osim hemije, veliki razlog što dobra ekipa vremenom postane odlična je ta što menadžer može da oblikuje igrače po svojoj želji, a to se posebno odnosi na te mlade koje pominješ, što sa 17, 18 godina ulaze u tim. A i nisu uvek potrebna "superstar" pojačanja; nekada je dovoljno dovesti i prosečnog igrača, ali onog koji ima dobru ličnost i istaknute atribute koji su potrebni za poziciju i ulogu koju će u timu da ima.
Корисников грб
Gagi
SFM Hall Of Fame
Поруке: 12107
Придружен: 12 Апр 2011, 10:09
Место: Heimaey
Has thanked: 4 times
Been thanked: 29 times
Status: Није на вези

Порука од Gagi »

Корисников грб
Keyser Söze
World Class Manager
Поруке: 3053
Придружен: 29 Апр 2011, 18:46
Место: Bogatic
Status: Није на вези

Порука од Keyser Söze »

Evo gajba Gagi :xD:
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18917
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 244 times
Been thanked: 254 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Sašio si ga Gagi alal ti alatka :xD:
Корисников грб
shirajzl
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1605
Придружен: 29 Авг 2011, 23:57
Место: Hrvatska
Status: Није на вези

Порука од shirajzl »

Vrijedilo samo zbog Gagijevog posta da se ulogiram danas na forum. :xD:
Корисников грб
Ronin
Assistant Manager
Поруке: 692
Придружен: 15 Дец 2010, 14:30
Место: Šabac
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Status: Није на вези

Порука од Ronin »

Dobar tekst o Gvardioli posle meca na Kamp Nou. Ako nije adekvatno ovde neka ga admini prebace.

Код: Изаберите све

http://rs.n1info.com/a58457/Sport-Klub/Fudbal/Pepov-plafon-Dani-odluke.html
Последње учитавање од Ronin дана 08 Мај 2015, 11:58, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Bugi
Youth Team Coach
Поруке: 183
Придружен: 06 Окт 2013, 10:52
Место: Sremska Mitrovica
Klub koji vodite: Roma
Status: Није на вези

Порука од Bugi »

Odigram 6 sezona sa RB Leipzig,bez problema sa povredama,sve u granicama normale.Smorim se,podnesem ostavku,Lyon mi ponudi posao koji sam prihvatio.Nakon mesec dana vodjenja tog kluba 14 igraca mi povredjeno,od toga 7-8 vise od tri nedelje,kao Bejrut.Staff odlican,batalio sam sejv sa zadovoljstvom.
Корисников грб
bperic83
Youth Team Coach
Поруке: 57
Придружен: 04 Нов 2010, 07:15
Место: Smederevo
Status: Није на вези

Порука од bperic83 »

Ja sinoc, s Arsenalom, igrao Super Cup Evrope protiv Barse ... uz Cavanija i jos par pojacanja, iako su bili favoriti, krenemo da igramo super, i bolji poseb, sutevi u gol 14-3, u okvir gola 9-2 ... sve se odvija kako treba, pritisak i onda ga zavuce Suarez, koji je inace vec pola sata pre toga igrao povredjen, ali je trcao brze i bio jaci u duelima od bilo kog mog igraca ... mi izjednacimo posle desetak minuta ... prodje 2 minuta penal za Barsu i opet povedu ... posle 20-ak minuta mi ponovo izjednacimo ... prodje opet 2 minuta i iz krajnje cudne akcije u kojoj su, izmedju ostalog, moja 4 igraca svi napali Suareza na golaut liniji, a Mesija ostavili samog na petercu (iako na njemu imaju i markacije i sva ostala cuda da ga zatvore), ovaj mu doda nekkao cudno i ta lopta prodje kroz sumu nogu i oni opet povedu ....

Nisam mogao da se otrgnem utisku da se vec znao pobednik i da, koliko god golova da smo dali, uvek bi sledeci njihov pao posle 2 minuta, bez obzira na nasu odlicnu igru i cinjenicu da moji promasuju prazan gol, a Barsini bi pogodili i da su imali par otvorenih rupa u zidu na golu ....

Sreca pa sam odavno prestao da se nerviram zbog ovakvih stvari. Jes' nije nemoguce, ali da se bas toliko cesto desava, previse je ... a ja budala umesto da ponovo ucitam i simuliram na Instant Result, kliknuo na Continue ... volim ovu igru, zaista, igram je vec 18 godina, od prvog izdanja 96-te ili kad je vec bilo ... ali ovakve stvari me sve vise udaljavaju od ideje da uopste igram sledeci nastavak, a kamoli da ga kupim .... znam, moguce da to nije tako, ali ovo je moje misljenje, jer se takve stvari desavaju vec godinama ...

A znajuci sebe i dalje cu igrati ovu igru, jer nema zdravu konkurenciju, ali da je sve gora, po nekim stvarima, to jeste.

I na stranu sve ovo, uzimajuci u obzir da je to posledica neke instrukcije koju sam stavio nekom igracu, pa se odrazila na ceo tim, kako moj tako i protivnicki, samo jedno pitanje: Uz verzije menadzera moguce je naci vodice za taktiku. Da li ce mozda uz neku od sledecih verzija izaci i psiholoski vodic? Neka ozbiljnija knjiga na temu psihologije, da znamo sta smemo, a sta ne sa igracima i uz koju moju izjavu na konferenciji ce neko od njih da odigra kao da nema 10 godina iskustva u Ligi Sampiona, a koji ce njihov toliko da se napali da cak i povredjen moze da donese pobedu svojoj ekipi, koja recimo ima 2 igraca manje, a njemu debi u LS sa 18 godina i pritom igra odbranu :)
YOU CAN'T BUY CLASS!
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

bperic83 пише:Nisam mogao da se otrgnem utisku da se vec znao pobednik .....
Ne radi ME tako. Jednostavno ne odlučuje pobednika unapred, niti je moguće da to uradi. Pošto nisam video tvoju utakmicu, ne mogu ni da pretpostavim u čemu je bio problem, ali stoprocentno mogu da tvrdim da igra nije nameštena.

bperic83 пише:A znajuci sebe i dalje cu igrati ovu igru, jer nema zdravu konkurenciju, ali da je sve gora, po nekim stvarima, to jeste.
U redu je s vremena na vreme iskulirati od FM. Ja sam sada u toj fazi. Igram druge igre, pa kada se zaželim FM serijala, vratiću mu se 100%. Po kojim stvarima misliš da je igra sve gora? Ako je u pitanju ovo vezano za "nameštanje", o tome se priča zadnjih 10 godina, pa se vremenom pokazalo da te priče nisu baš bile utemeljene.

bperic83 пише:Uz verzije menadzera moguce je naci vodice za taktiku. Da li ce mozda uz neku od sledecih verzija izaci i psiholoski vodic?
Koliko se sećam, FM Britain je priređivao takve neke vodiče, bio je i jedan za "psihologiju". Obzirom da oni nisu u funkciji više, čisto sumnjam da će neko pripremati vodiče za FM u skorijoj budućnosti.

No, što se psihologije tiče, sve se može sumirati u par rečenica. Kada je moral igrača u pitanju, imaš dve krajnosti - prenizak moral (kada igrača boli uvo da potrči) i previsok moral (kada je igrač isuviše siguran u sebe i "complacent"). Ideja je da kolektivnim i individualnim razgovorom sa igračima (dakle svim formama team i player talks) postigneš da moral igrača bude između te dve krajnosti. Drugim rečima, visok, ali ne previsok. Osim toga, postoji još par stvari o kojima treba voditi računa (npr. kakav Pressure ima igrač), ali su te stvari vrlo intuitivne i logične...
Корисников грб
bperic83
Youth Team Coach
Поруке: 57
Придружен: 04 Нов 2010, 07:15
Место: Smederevo
Status: Није на вези

Порука од bperic83 »

Hvala na komentarima i savetima ... ma znam ja da FM ne radi tako, ali zaista onako laicki gledano, dosta cesce se takve stvari desavaju protiv igraca tj. u korist AI-a, nego obrnuto ... ali kao sto rekoh, navikao sam se vec na to, tako da se ne nerviram kao nekad, sad se samo ironicno nasmejem i nastavim dalje ... a kad me bas bas iznerviraju necim takvimi onda onako srpski, iz inata, simuliram na instant result kol'ko mi je volja, jbga, a nekad sam mislio da to nikada necu morati da radim :D Ali, na prvom mestu zivci, kad vec placam za igru ne moram i zivce da im dajem ... bar ne vise od porebnog :)
YOU CAN'T BUY CLASS!
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

bperic83 пише:Hvala na komentarima i savetima ... ma znam ja da FM ne radi tako, ali zaista onako laicki gledano, dosta cesce se takve stvari desavaju protiv igraca tj. u korist AI-a, nego obrnuto
Ne bih se ja usudio tako nešto da tvrdim. Mi ljudi smo generalno takvi da se nepravde koju osetimo na svojoj koži možemo sećati godinama, dok nepravdu koju sami činimo, ili koja se protivniku desi nezavisno od nas, u sekundi otpišemo i svesno ili nesvesno je osporimo. Ako neko u ovo ne veruje neka pogleda samo sportske sajtove - Partizanovi navijači veruju da Tole i sudije pomažu Zvezdu, a Zvezdini navijači veruju da Partizan ima Toletovu i sudijsku pomoć.

U FM okvirima je bukvalno isto. Ja bih ti i dan danas iz sećanja mogao reći kako sam u FM 10 bio oštećen, a jednostavno ne pamtim situacije ni iz jednog FM-a ili CM-a u kojima sam se nezasluženo provukao. Ali iako ne mogu da ih se setim, znam da ih je bilo! Jedne godine sam čak sebi zapisao neke situacije koje su se desile protiv AI-a, kako bih umirio nervozu. :)

Pozivam svakoga ko sumnja da se više situacija dešava protiv igrača, da pogleda svoje mečeve ponovo, pa da pokuša da prebroji situacije na svoju i na protivničku štetu. Samo, ima tu jedna bitna stvar, a to je da će se igrači koji koriste nekonvencionalne, i u FM okvirima nelogične, taktike zaista susretati sa mečevima koji će imati neobičnu statistiku i u određenom broju slučajeva neobičan tok.

Razlog za to je način na koji FM, odnosno ME radi. Jednostavno, neočekivan input ne može proizvesti očekivan autput. Drugim rečima, FM je naštelovan da radi na određen način. To je limitacija endžina, algoritama koji se u njemu koriste. Pošto 99% timova koristi konvencionalne taktike poput 442, varijacije 451 i 433, 352, itd, najviše vremena je provedeno da se ME prilagodi takvoj igri.

Ako kreneš da igraš na nekonvencionalan način, kako prosto rečeno nije predviđeno, a posebno ako kreneš da igraš sa kontradiktornim podešavanjima u TC, možeš očekivati da će se dešavati neke nelogične situacije, a od neobičnosti taktike zavisi u kojoj meri. Bolji igrači znaju kako TC radi, pa se ne susreću sa tim problemima, dok "novajlije" u FM svetu stalno misle da je igra nameštena protiv njih.

Evo, radi ilustracije toga o čemu govorim, učitaj EPL i simuliraj do utakmice Arsenal - Junajted. Preuzmi kontrolu nad Junajtedom i stavi sve igrače u FC i AMC ravan, biraj Very Fluid i Overload, ultra napadačke role i dužnosti i sve moguće napadačke i agresivne kolektivne i individualne instrukcije. Štaviše, za Junajted selektuj što gore omladince, stavi golmane u napad, centarfora na gol, itd. Ja bih u takvoj situaciji očekivao 201-0 za Arsenal, a da li će se to stvarno desiti? Zapravo, ne bi me čudilo da Junajted postigne par golova! :) Da li je to realno - da sa toliko ofanzivnom i nekoherentnom taktikom uopšte dođeš u situaciju da daš gol?? Sigurno da nije, ali ceo ovaj scenario je ekstremno daleko od nečega što može da se desi u stvarnom životu, zar ne!? :) Igra ne zna kako da izađe na kraj sa takvim scenarijom i ko zna kakva matematika će se tu desiti... E pa na sličnu foru se dešava i recimo to da igrači koji igraju 80 minuta na overload ne mogu da šutnu na gol, ili da imaju 30-3 u šutevima, a 0-2 rezultat na kraju, itd... :)
Корисников грб
TheBlues
Manager
Поруке: 2419
Придружен: 21 Сеп 2011, 12:07
Formacija: 4-3-3
Been thanked: 5 times
Status: Није на вези

Порука од TheBlues »

FM zna rezultat kad udjes u mec jer je vec proracunao sve kombinacije, o tome je bilo price pre jedno 10 godina na fm-serbia
Последње учитавање од TheBlues дана 12 Мај 2015, 12:13, учитано 2 пута укупно.
"Football is simple. But the hardest thing is to play football in a simple way." Johan Cruyff
Корисников грб
markohn22
World Class Manager
Поруке: 7580
Придружен: 30 Окт 2010, 12:09
Место: Herceg Novi-Beograd
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од markohn22 »

Onda znači da izmjene u toku meča nemaju nikakvog smisla?
И душа и тело, све је црно бело...
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Nije tačno. Kako bi ME mogao da izračuna sve kombinacije kada ne zna kakve će promene da izvrši igrač, pa i AI menadžer? Da ne govorim o tome da bi proračunavanje *svih* kombinacija za dve sekunde zahtevalo bukvalno superkompjuter.

ME računa od događaja do dođagaja. Dakle, highlight jeste određen unapred, ali se sledeći hajlajt, odnosno događaj, računa nakon odigravanja prethodnog.
Корисников грб
Gagi
SFM Hall Of Fame
Поруке: 12107
Придружен: 12 Апр 2011, 10:09
Место: Heimaey
Has thanked: 4 times
Been thanked: 29 times
Status: Није на вези

Порука од Gagi »

Istina. Ja bih tako otišao u EL sa Vošom, ali prc, load me je koštao plasmana i lepog keša.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18917
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 244 times
Been thanked: 254 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Ne zna se unapred kao nesto sto je odredjeno definitvno. Mislim da je parni valjak dao konkretno na kom principu radi ME
parnivaljak пише:Dakle, highlight jeste određen unapred, ali se sledeći hajlajt, odnosno događaj, računa nakon odigravanja prethodnog.
Nekada davno u nerazvijenim fazama FM-a tj ME-a, sto rece TheBlues, pre 10 i kusur godina, verovatno je vec unared sve predodredjeno sto se tice konacnog ishoda i promena na terenu, medjutim mislim da se daleko napredovalo. Uzmite jednostavno testiranje na principu load/save i videcete da nije identican rezultat uvek usled promena koje vrsite i samoj taktici. Govorim npr o istih startnih 11 u svakom testu.

Taman posla da je igra unapred predvidjena, pa onda ne bi imalo nikakve svrhe igrati.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Pa ni u CM 97/98 nije bilo sve unapred predodređeno. :) Tadašnji ME je bio dosta, dosta prostiji, pa je postojala veća mogućnost da se neki događaji ponove. Ali svakako ni tada ME nije bio naštelovan, a kamoli u doba FM-a, kao što bi se iz TheBlues-ovog posta moglo netačno zaključiti.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Football Manager 2015”