Knjige!

Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

tamerlan пише:imresivan odgovor (!), svaka ti čast. studirao si književnost?
Srpsku književnost i jezik, ali sam imao predmete s katedre za opštu književnost, popularna komparatistika.

Na ispitu je svojevremeno bilo posebno pitanje Legenda o velikom inkvizitoru. Ne daj Bože nikome, pa ni neprijatelju. :zelenko: Ljudi su u suzama izlazili iz kabineta.


Tihi Don je zanimljiv za proučavanje. Ja nisam imao priliku da pročitam necenzurisano izdanje (ono je skoro objavljeno i ogromno je). Verovatno znaš, taj roman su komunisti iskasapili i onda je on tako osakaćen dobio mnoštvo nagrada. Pa su neki kritičari i teoretičari govorili pomalo u šali da je pitanje da li bi Tihi Don bio toliko dobar da ga nisu isekli "drugovi iz komiteta". :)

A postoji i druga teorija, a to je da Šolohov pronašao deo tog romana, dopisao nešto i objavio. Sad to se zasniva na tome da je roman belogardejski orjentisan. Neko moje lično mišljenje je da je to izmišljotina i lupetanje, al' šta znam. Nisam istraživao to toliko da bih mogao da govorim s sigurnošću.

Meni je čudno što to Tihi Don i Rat i Mir nisi bili obavezni do sada. U našim školama su pre nekoliko godina bili u programu. Tihi Don se čitao, ali samo prva knjiga je bila obavezna, a Rat i mir samo odabrani odlomci, pa sam ja po tome zaključio da se u Rusiji to obaveno čita, al' izgleda da sam se zajeb'o.
Последње учитавање од zele дана 23 Апр 2016, 14:53, учитано 1 пут укупно.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Gagi
SFM Hall Of Fame
Поруке: 12107
Придружен: 12 Апр 2011, 10:09
Место: Heimaey
Has thanked: 4 times
Been thanked: 29 times
Status: Није на вези

Порука од Gagi »

da, da
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Kada je Tolstoj počeo da prikuplja građu za svoj roman Rat i mir Sofija mu je pomagala: "Ma kako da sam bila umorna, ma kakvo da mi je bilo raspoloženje i zdravlje, ja sam svake večeri uzimala ono što je on ujutro napisao i sve prepisivala načisto. Sutradan, on sve iškraba, precrta, ubacuje i napiše još nekoliko listova i odmah posle ručka ja sve uzimam i prepisujem načisto. Nemoguće je izračunati koliko puta sam Rat i mir prepisala." Po nekim istraživanjima učinila je to čak sedam puta.
:ave:
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Paul Scholes
First Team Coach
Поруке: 332
Придружен: 30 Јун 2014, 13:17
Место: Cacak
Status: Није на вези

Порука од Paul Scholes »

Je l' čitao neko Zlatanovu autobiografsku knjigu?
...ал' је љубав била јача, Борчевога навијача!
Корисников грб
atlantisbRe
Youth Team Coach
Поруке: 172
Придружен: 14 Апр 2014, 21:25
Место: Banja Luka
Status: Није на вези

Порука од atlantisbRe »

Шће пише:
Слажем се да је литература о Првом светском рату занимљивија, па обавезно прочитај "Књигу о Милутину" ако већ ниси. Кратка, али јебитачна! :zelenko: Погађа у центар!
Nisam ni znao da ima ovakva tema na forumu i slucajno naletim prije par dana. I kako sam krenuo redom da listam, prvo mi ovo zapadne za oko i procitam. Bas mi se svidjela knjiga, eto preporuka nekom ako jos nije procitao :yesko:
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

Gde nabavljate srpske/hrvatske e-knjige?
Корисников грб
Žeki
First Team Coach
Поруке: 237
Придружен: 09 Јун 2012, 00:13
Место: Zvornik
Status: Није на вези

Порука од Žeki »

Skoro vijdeh ovu temu i zaisto je lijepo vidjeti da su naši menadžeri načitani. Preporučio bih "Katedralu na moru", životna knjiga koju svako mora da pročita po meni.

Navukao sam se na serijal o Gabrijelu Aronu od Danijela Silve, lik ubija kako piše, ima jedno 15 knjiga , a ja jedva našao dvije kod nas.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Besani - Goran Stojičič

Brutalna zbeirka pripovedaka.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
neme93
World Class Manager
Поруке: 11002
Придружен: 10 Нов 2010, 18:15
Место: Valjevo/Beograd
Status: Није на вези

Порука од neme93 »

Kosingas - Aleksandar Tesic. Knjiga kao knjiga, nista posebno. Ali tema je srpska epska fantastika-srpska mitologija. Moze biti prilicno zanimljiva onome koga zanimaju takve stvari, ovakva tematika se retko srece, al ne ocekujte previse. Imaju posle i dva nastavka, procitah na par mesta da su bolja od prvog dela ali nisam ih citao. Cak sam danas u delfiju slucajno naleteo na strip, poceli su i to da rade. Al ima fazon 55 strana a4 formata i kosta nekih 1500din.
Последње учитавање од neme93 дана 01 Окт 2016, 21:30, учитано 1 пут укупно.
Dragan Nikoljići, Vladar, Tik'al, Joca, Tokelara, zele, Olja, Ortodox, bubi.ue, dramit, mmladja.


Ja znam kako Simic izgleda.
Корисников грб
shirajzl
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1605
Придружен: 29 Авг 2011, 23:57
Место: Hrvatska
Status: Није на вези

Порука од shirajzl »

Слика

Kog zanima tematika, fenomenalno. 700 i kusur stranica. :shy:
Последње учитавање од shirajzl дана 01 Окт 2016, 22:07, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Jonas Karlson - Račun, zanimljiv roman o liku koji jednog dana dobija račun na doživljenu sreću. Ima tu nekih reminiscencija na Kafku i Kamija, ali je prožeto humorom. Vredi čitati.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Kazuo Išiguro, Ostaci dana. Prvo, filmovan je, pa koga mrzi da čita, neka pogleda film. Dalje, ko se odluči na čitanje, a knjiga nije obimna, samo 250 strana, neće se pokajati. Odličan roman, pitak. Pripovedanje u prvom licu, homodijegetički pripovedač. Priča o životu i radu jednog batlera. Putujući kroz Englesku on plovi po svojim sećanjima i priča o periodu koji je proveo u službi lorda Darlingtona. Roman pokreće zanimljiva pitanja, koliko je život promašen i šta je promašen život, da li smo mogli više i šta smo sve to propustili ili prevideli u danima koji su za nama.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Dule93
World Class Manager
Поруке: 7064
Придружен: 04 Нов 2010, 02:03
Место: Jabucki Rit
Klub koji vodite: Frankfurt
Formacija: 3-5-2
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Dule93 »

Код: Изаберите све

https://www.reddit.com/r/TheCryopodToHell/comments/56tvbw/tcth_index_list_and_subscribing_for_updates/
Nije knjiga ali je nesto najbolje i najzanimljivije sto sam procitao.
Lik je od WP-a (Writing Prompts) napisao priču od trenutno 211 delova koje će kasnije i izdati u vidu knjige. Trenutno na Patreon-u zarađuje oko 500 dolara mesecno.

Ukratko, glavni lik se budi posle XXX godina koje je proveo zaleđen u snu, da bi video da svet vise nije onakav kakvim ga on pamti.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Erland Lu - Super naivan, Dopler, Volvo kamioni, Kraj nama poznatog sveta, odlične knjige. Dopler, Volvo kamioni, Kraj nama poznatog sveta čine triologiju o liku koji doživi nervni slom, napusti šljaku i porodicu i ode da živi u šumi i sprijatelji s losom, u drugom delu se vraća, tj. stopira i vozi ga neka baba, dok je u trećem delu on u gradu, kampuje ispred kuće bivše žene, koja se u medjuvremenu preudala. Zabavno i zanimljivo, ima dosta fine ironije.

Milo Lompar - Pohvala nesavremenosti. Opasno dobra knjiga, Lompar priča o velikim misliocima i umetnicima, ali kroz priče o gradovima i ulicama u kojima su živeli i koje je on posetio. Dotiče se ontološkog, postavlja i odgovara na pitanja o bivstvovanju. Postojati sada i ovde ili živeti za neko buduće vreme? Biti deo zatupljenog društva/mejnstrima ili razmišljati slobodno i kritički?

Viktor Peljevin - Betmen Apolo, Empire V ne možete pogrešiti, bizarno, pank, sludjeno, izmedju realnog i imaginarnog, sna i jave, halucinacije i realnosti. Odličan pisac, na tragu Kamija, Kafke, Orvela, Bulgakova.

I da, izašao je novi Pračet (Neverovatni Moris i njegovi školovani glodari), znam da ovde ima bar jedan ljubitelj njegovih romana o Disksvetu.
Последње учитавање од zele дана 22 Окт 2016, 00:11, учитано 1 пут укупно.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
shirajzl
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1605
Придружен: 29 Авг 2011, 23:57
Место: Hrvatska
Status: Није на вези

Порука од shirajzl »

Zele, kojom logikom biraš knjige za čitanje?
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Pa zar se ne vidi? Van svake logike.

Nemam neki sistem. Recimo Karlsona sam uzeo na preporuku. Lua, odmah posle njega, nekako su bili blizu na polici. Dauda sam uzeo zbog Kamija i Gonkurove nagrade, Lompara jer mi je predavao na faksu dva predmeta, a i čitao sam Duh samoporicanja, Peljevina sam slučajno našao, samo zato što je Booka objavila, pa reko' da probam, imaju oni dobra izdanja. Išiguro opet slučajno, neka Deretina edicija. Stojičić zato što je piše kratku priču, a malo je takvih kvalitetnih zbirki u srpskoj kniževnosti, pa reko' da vidim valja li čemu. Sledeće će mi biti novi Tabaševićev roman Pa Kao, jer sam čitao njegov prošli, Tiho teče Misisipi. Nakon toga, pa J***m li ga, videćemo nešto, šta mi padne pod ruku. Možda Ajtmatov, I duže od veka traje dan...
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Stiven Erikson u Beogradu od 4. do 6. novembra

Udruženje Sakurabana uz podršku izdavačke kuće Laguna ima veliku čast da na drugom, obnovljenom BeoKonu poželi dobrodošlicu upravo Stivenu Eriksonu, koji će kao počasni gost u Beogradu boraviti od 4. do 6. novembra. Sa Stivenom Eriksonom ćete se na BeoKonu moći družiti sva tri dana i to u sledećim terminima:

PETAK, 4. 11. 2016. Bioskopska sala Doma omladine u 20h

Prva tribina na kojoj Eriskon učestvuje fokusiraće se na njegovu ličnu spisateljsku karijeru, s posebnim osvrtom na „Malašku knjigu Palih“. Tribinu organizuju BeoKon i Laguna. Moderator tribine će biti Ivan Jovanović – prevodilac i poznavalac epske fantastike, Dejan Kuprešanin – prevodilac romana Stivena Eriksona na srpski jezik i naravno, Stiven Erikson.

SUBOTA, 5. 11. 2016. Bioskopska sala Doma omladine u 19h

Tribina sa temom: savremena epska fantastika – tendencije i trope, tribina sa Stivenom Eriksonom
Iskoristićemo prisustvo našeg počasnog gosta Stivena Eriksona da sa njim popričamo o sadašnjem stanju epske fantastike u svetu. Diskutovaćemo o njenoj evoluciji i promenama, popularnim trendovima i trenutno omiljenim tropama. Često se čuje da je savremeni fantazi žanr skrenuo u bespotrebno nasilje i preterano favorizovanje anitheroja koji su na granici negativaca, ali se postavlja pitanje koliko je grimdark nova tendencija, a koliko nešto što je oduvek postojalo, a što smo previđali. I ako je tako, šta se promenilo i zašto je sad toliko u fokusu? Imaćemo priliku da čujemo kako poznati pisac prilazi prikazivanju nasilja i mračnih tema, kao i njegovo mišljenje o njihovoj važnosti i relevantnosti.

NEDELJA, 6. 11. 2016. Hol ispred bioskopske sale Doma omladine u 15h

Stiven Erikson će od 15 do 17 časova (i po potrebi nešto duže, ako bude postojalo interesovanje) potpisivati svoje knjige i družiti se sa fanovima. Svi zainteresovani će na licu mesta, u terminu predviđenom za druženje s piscem, moći da kupe romane iz Eriksonovog serijala „Malaška knjiga Palih“.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18917
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 244 times
Been thanked: 254 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Stiven King i Den SImons. Upao sam u zacarani krug horora i ne mogu da se odvojim pas me jebo. Juče sam kupio inace Godisnja doba, preveli su pre godinu dana mozda knjigu, po prvom delu je uradjen film Bekstvo iz Sosenka, i jos par filmova. Bruka, bruka!
Корисников грб
Tik'al
World Class Manager
Поруке: 13282
Придружен: 20 Нов 2010, 16:36
Место: Petén
Been thanked: 5 times
Status: Није на вези

Порука од Tik'al »

Ako mozes nadji od SK, Salemovo, prica o vampirima, prejako, kao i u sustini sva njegova dela.
Jusqu'ici tout va bien…
Пошаљи Одговор

Повратак на “Obrazovanje - Kultura - Umetnost”