Fudbalski trener

Mesto za neobavezna ćaskanja
Корисников грб
citizen
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1805
Придружен: 26 Окт 2010, 16:45
Место: Srbobran
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Fudbalski trener

Порука од citizen »

Pozdrav ljudi.

Svi smo mi ovde Fudbal Menadžeri, ali jel ima nekog da stvarno poseduje trenersku licencu?

Mogu da se pohvalim da posedujem "C" licencu Fudbalskog saveza Srbije i veliko mi je zadovoljstvo da su mi mentori u pohađanja nastave za sticanje zvanja fudbalskog trenera bili Milan Mima Rastavac (sadašnji trener Radničkog iz Niša) i Miloš Velebit (nekadašnji trener Smedereva).

Moj dosadašnji trenerski rad se svodi na dve godine rada u malom fudbalu, tj. futsalu gde sam KMF "Srbobran" uveo u drugu ligu Srbije u prvoj sezoni, a potom i izborio opstanak u istoj, a od ove jeseni sam trener lokalnog kluba u (velikom) fudbalu.

Inače, školovanje za fudbalskog trenera je veoma skupo.

Слика
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Bravo, valjda ispunis sad i budes trener Vose i uvedes je u LE za pocetak, a kasnije i u LS :)
Корисников грб
citizen
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1805
Придружен: 26 Окт 2010, 16:45
Место: Srbobran
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од citizen »

Za nas obične smrtnike jako je teško doći do UEFA trenerskih licenci.
Корисников грб
Keyser Söze
World Class Manager
Поруке: 3053
Придружен: 29 Апр 2011, 18:46
Место: Bogatic
Status: Није на вези

Порука од Keyser Söze »

Svaka čast, šta ti je sve trebalo za školovanje i licencu, opiši malo školovanje :D
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Da, opisi malo skolovanje. Siguran sam da ima jos zainteresovanih :)

Sa nacionalnom C licencom, mozes voditi timove JSL ili ne?
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Nije uopšte teško ako imaš veze a skupo je svakako.

Ja tražim "rupe" u zakonu pa tako imaju razne akademije fudbala preko kojih možeš doći do visokih licenca. Samo moraš paziti koju akademiju upisuješ (ili DIF) jer neki nemaju validne licence i dozvole od FSS da ih izdaju. Da, skupo je jako međutim svako znanje košta.

Trebao sam ja ove godine da upišem neku akademiju ali su mi iskrsle neke stvari. Inače polaganje raznih licenci izađe oko pa hajde da kažemo oko 5000€ (mene bi izašlo na kraju tri godine toliko jer ne idem preko saveza već škole). 5000 € sa sve školarinom.

Čestitke i nisi jedini koliko znam. Neko kod nas u SFM timu je trener a još neko je valjda i sudija. Ima i fudbalera i tako. Bogati smo. :D

Danijele ja mislim da moraš da imaš minimum B licencu ali sa njom recimo u evrokupovima nebi mogao da vodiš ekipu.
Последње учитавање од Sloba дана 08 Сеп 2015, 13:58, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
citizen
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1805
Придружен: 26 Окт 2010, 16:45
Место: Srbobran
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од citizen »

Za "C" licencu školovanje traje dve nedelje, plaćalo se oko 15K dinara.
Potrebna je određena fudbalska karijera, mislim da je trebalo minimum dve sezone u najmanje četvrtom rangu takmičenja, lekarsko uverenje, uverenje od Suda da kandidat nije kažnjavan,...
Pokušaću da nađem ako ima na sajtu FSS-a, šta je sve tačno potrebno.
Do sada je bilo pravilo da sa "C" licencom mogu da se vode poslednja dva ranga takmičenja, ako se ne varam.

Polaganje za "B" licencu, sem novih zahteva po pitanju igračke karijere i po pitanju dosadašnjeg trenerskog rada, zahteva i oko 65K dinara (bar je tako do sada bilo).

EDIT: Ovo su zahtevi koji su postavljeni pred kandidate kada je ove godine bio seminar za "B" licencu.

Код: Изаберите све

http://fsv.rs/wp-content/uploads/2015/01/Obave%C5%A1tenje-za-B-licencu-mart-2015.pdf
Последње учитавање од citizen дана 08 Сеп 2015, 14:08, учитано 1 пут укупно.
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Koja glupost o igrackoj karijeri, pa jedni od najboljih trenera nisu nikad lopte sutnuli.
Корисников грб
citizen
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1805
Придружен: 26 Окт 2010, 16:45
Место: Srbobran
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од citizen »

Danijel_CH пише:Koja glupost o igrackoj karijeri, pa jedni od najboljih trenera nisu nikad lopte sutnuli.
Zato postoje dva puta... Neko ide ovim na osnovu igračke karijere, a neko ide preko školovanja (faklteta...).
Корисников грб
citizen
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1805
Придружен: 26 Окт 2010, 16:45
Место: Srbobran
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од citizen »

Inače, ja ove sezone nisam ni planirao da se bavim trenerskim poslom, ali je iskrslo, taj klub nije trebao da se takmiči, ali su na kraju ipak morali. Da ne bi plaćali kaznu savezu, zbog greške u Opštinskom sportskom savezu, klub je odlučio da se takmiči i pripreme su započele samo 10 dana pred prvenstvo.

Odradili smo balansirane "pripreme" (ako 10 dana i može tako da se nazove) i u nedelju imali gostovanje u prvom kolu. Izgubili smo 4:1, ali je jedini krivac za to dužina priprema.

Postavio sam taktiku 4-1-2-2-1, s' tim da sam savetovao ubacivanje samo jednog beka, da bi smo se sačuvali za svih 90 minuta.
Štoperski par je odradio dobar posao, u 90% slučajeva smo imali pozitivan vazdušni duel.
Zadnji vezni nam je bio jedan od boljih pojedinaca, dok su dva MC-a zakazala. Zbog manjka snage su se "sakrivali" od igre, a i pored saveta da se ponude na loptu, da probaju sa par uspešnih dodavanja da se "podignu", nespremnost je ipak preovladala.
Bočni ofanzivni igrači su odradili dobar posao u ofanzivi, jedan od njih postigao je pogodak.
Istureni špic je nažalost loše odreagovao u situaciji 1 na 1 sa golmanom i mogao je da nas vrati u igru kod zaostatka 2:1.

Vodili smo od samog početka, mislim 4. minuta. Nakon toga svesno prepustili inicijativu protivniku i disciplinovano se branili.
Tražio sam da izdržimo prvih 10 minuta u nastavku (II poluvreme), ali je nažalost golman pogrešio, loše procenio let lopte i došlo je do izjednačenja, mislim u 50. minutu.
Pad snage rezultirao je da u period od 10 minuta (65.-75. minuta) primimo tri gola i izgubimo utakmicu.

Iako dan nakon utakmice držim trening oporavka za igrače koji su igrali 60+ minuta, a intenzivan trening za ostale, odlučio sam da im dam slobodan dan zbog premora na pomenutoj utakmici prvog kola.
Danas im sledi najjači trening u nedelji, dosta trčanja, ali sa loptom, jer nisam pristalica "suvog" trčanja.
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Sviđa mi se kako si ovo objasnio e jedino nam se filozofija razlikuje. Ja spadam u one koji vole samo trčanje i jake treninge ali sve bez lopte. Generalno jako malo da se koristi na treningu lopta. Ako neko zna, zna ako ne zna da igra fudbal jbg. Više volim tipa da imam 11 izdržljivih igrača nego 11 tehničara koje će svako da prelazi. To je neka moja filozofija. I generalno postoje samo dve... tj. možda i tri... oni koji balansiraju svakako a prvi način je tvoj , drugi je ovaj moj sa dosta malo lopte.

Danijele, da.. ali zato je fakultet/akademija majka. Ali mnogo košta.
Последње учитавање од Sloba дана 08 Сеп 2015, 14:58, учитано 1 пут укупно.
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Za polaganje za UEFA licencu potrebno je imati nacionalnu?
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Da. Koliko sam se ja informisao moraš licencu po licencu. Ne možeš ni odjednom "B". Moraš od prve do zadnje valjda pojedinačno. :D Kako bi drugačije zaradili. :)
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

A jel ti znaš Vladu Šarca? :xD:
Корисников грб
луди
Manager
Поруке: 2604
Придружен: 25 Мај 2011, 23:30
Место: Filmski Grad
Status: Није на вези

Порука од луди »

Isto razmisljamo :zelenko:
Корисников грб
paske
World Class Manager
Поруке: 4230
Придружен: 21 Феб 2011, 23:13
Место: S.Mitrovica/Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од paske »

Dok ne padne sneg imas vremena da spremis ekipu, nadam se da nece biti prekasno al imas drugi deo sezone da se vadis. Probaj da prvi trening u nedelji bude trkacki, drugi trcanje sa loptom pa posle toga sve vise lopta.
Jos jedan savet a tice se taktike. Posto su igraci nespremni jos uvek igraj sa dva DM, jer realno ne moze jedan nespreman da sam pokriva taj deo terena.
Srecno u daljem nastavku takmicenja pa izvestavaj povremeno! :)

Posto nemam seniorskog fudbala u nogama koliko bi mene izasao pocetak skolovanja? Isto 15k ili vise? Planiram posle geografije, ako ne bude posla, da polazem za trenera pa dokle doguram (nadam se sto dalje). :)
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Ako nemaš seniorski fudbal u nogama onda moraš kao i ja što ću preko fakulteta. Ali to nisu samo licence već košta i školovanje (hiljadu eura na godišnjem nivou) + licence.
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Jel ima neki okolni put i koliko kosta?
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Nema ja mislim jer ti fakulteti daju mogućnost i da ne moraš da studiraš (bar ovaj DIF u Deligradskoj, Beograd) i da možeš da dođeš i da polažeš kod njih za licencu samo onda to plaćaš e sada ne znam da li je tu uslov da si igrao fudbal. Ako nije eto možeš bez problema da položiš (mislim za skoro svaku licencu) i izašlo bi te jedino skuplje. Mislim da je po 20-25k sve skuplje nego za njihove studente. Naravno 20-25k po licenci skuplje.

Ali probaj. Pazi, možeš od nekog kluba da uzmeš potvrdu da si igrao fudbal četiri godine a onda i lekarsko uverenje da si potpuno zdrav ti treba. To ti nije problem verujem. Tako da ti možeš i bez studiranja.
Последње учитавање од Sloba дана 11 Сеп 2015, 19:37, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
citizen
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1805
Придружен: 26 Окт 2010, 16:45
Место: Srbobran
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од citizen »

Gospodin Paprica iz trenerske skole FSS je covek koji voli da se "dogovara". :fss:
Пошаљи Одговор

Повратак на “FM Kafana/FM Caffe”