Kako napisati FM priču?

Vaše priče, izveštaji ili čista mašta o igranju Football Managera
Корисников грб
Socivar
World Class Manager
Поруке: 4235
Придружен: 08 Јун 2012, 21:47
Место: Beograd
Status: Није на вези

Kako napisati FM priču?

Порука од Socivar »

Kako napisati FM priču?
Слика
Ukratko, pošto je naš veliki Vođa (čitaj: Ortodox) zatvorio nas, modove i članove SFM tima, u mračnu sobu i održao nam jedan jako agresivan pep talk zbog našeg hroničnog nezalaganja na terenu u poslednje vreme, rešio sam da se malo uozbiljim i počnem da doprinosim ekipi.
Pošto sam još uvek relativno nov u moderatorskom svetu, rešio sam da ne izmišljam toplu vodu i da pomognem svima vama oko onoga što znam. Pisanju vaših FM priča i opisivanju vaših avantura u omiljenoj nam igri. Ne tvrdim da sam najbolji u ovome, definitivno ima mnogo boljih priča od onih koje sam ja pisao stoga uzmite ovo čisto kao smernice kako biste vaše priče učinili preglednijim, boljim i ugodnijim za čitanje i praćenje. Ko želi da piše o svojoj sjajnoj karijeri, putu koji ste prešli od FK Sloga Batočinci do Barselone, o brililjantnim klincima koje ste proizveli u vašoj fudbalskoj akademiji građenoj godinama, o usponu malenog kluba iz blata niželigaških terena do slave osvajača Lige Šampiona ili bilo kakvoj drugoj avanturi u FM-u, a ne zna kako to da uradi, svratite u ovu temu, pročitajte je i oformite u svojoj glavi ideju kako će vaša priča da izgleda. I pišite, pišite, pišite. Dosta ljudi voli da svrati u Menadžersku sobu i čita priče, neki zbog dosade, neki da bi dobili ideju za svoj novi sejv, neki jer to jednostavno vole. Ovo nije najbolje napisani vodič na ovu temu ali je najbolje što ja mogu i nadam se da će vam pomoći.
----------------------------------------------------------------------------------------
STILOVI
Imajte na umu da ne morate da koristite nijedan od navedenih. Ovo su samo primeri onih koji se najčešće koriste.
Mesečni izveštaji
Moj omiljeni. Svoje priče uglavnom ovako pišem. Možda i najjednostavniji od svih. Sastoji se čisto od izveštaja sa utakmica lige, kupova, tabele u prvenstvu, osvojenih nagrada, povreda igrača, razgovora sa upravom, suspenzija i tako nekih relevantnih stvari koje se dešavaju u vašem sejvu. Jako jednostavan za pisanje i još lakši za praćenje, ako se sve odradi kako treba. Ako ste organizovana osoba i volite šablonski da radite, ovo je stil za vas.
Dnevnik
Ukoliko ste ikada pisali dnevnik, onda već znate šta i kako treba. Opisivaćete događaje koji su se desili tokom određenog vremena. Jedan vaš post može da sadrži rezultate vaše ekipe, vaše reakcije na njih, možete pisati o tome kako se osećate u vezi nekih stvari koje su se desile u igri, o vašim nadama, snovima ali i strahovima za sebe kao menadžera i ekipu koju vodite. Imaćete gotovo neograničenu slobodu u pisanju pa ukoliko znate da se raspišete i volite da pričate o sebi, najlagodnije će vam biti da koristite ovaj stil.
Narator
Ovo je stil u kome vi pišete priču u prvom licu, kao da ste trener ekipe. Na primer: ”Ušao sam u direktorovu kancelariju ne znajući šta da očekujem. Eto njega, zavaljen u stolici, cigara u jednoj ruci, mobilni telefon u drugoj. Pogleda me i pokaza mi da sednem dok je još uvek pričao sa jednim agentom. Nešto oko procenata...” Priče pisane ovako su veoma zanimljive ali ukoliko ne volite da ulazite u detalje, najbolje je da odaberete neki drugi način pisanja.
Novinarski članci
Suprotno od gore navedenog, ovde pišete u trećem licu. Nalazite se u ulozi novinara, diskutovaćete rezultate ekipe, igre, performanse I akcije menadžera I igrača. Pisaćete I o transfer glasinama, nezadovoljstvu igrača ili lošem položaju menadžera koji je pred otkazom. Pustite mašti na volju.

Da naglasim još jednom, ne morate da koristite ni jedan od ovih stilova. Ovo su samo oni koji se najčešće koriste. Najbolje bi bilo da pronađete sopstveni stil.
SVOJ STIL
Pronalaženje svog stila je najvažniji deo pisanja svake priče. Ako ne znate kako ćete da pišete, imaćete problema I da napišete išta a kamoli da svoju priču učinite dobrom. Ne biste trebali da slušate druge. Izaberite stil pisanja koji vam najviše odgovara. Iako vam se ne čini kao najbolji izbor, može ispasti odlično. Sve zavisi od toga kako I šta ćete da pišete. Zapamtite, to je vaša priča!!
Ukoliko je lepo napisana, steći će svoju publiku. Ne brinite zbog toga što ne čitaju baš svi vašu priču, 100 ljudi, 100 ćudi, ne vole svi isto. Tako će se naći I par njih koji ne vole da čitaju išta napisano stilom koji ste vi izabrali. Ali mi pišemo naše priče prvenstveno zbog nas, jer uživamo u sejvu I hoćemo to da podelimo sa drugima.
Jedan od najboljih saveta, pogotovo za pisce početnike je: Ne plašite se neuspeha. Dakle, započnete priču, prođe par dana i vi pomislite da ne ide baš sve kao što ste zamislili. Ako se nađete u situaciji da silite sebe da pišete nastavak za priču, bolje je batalite. Niko vam neće zameriti što ste napustili nešto što ne funkcioniše baš najbolje.

Šta neki ljudi rade, uključujući i mene?? Otkucaju izvestaj u Wordu, Notepadu ili šta god već koristite za ispisivanje teksta pa onda to sve, lepo pregledano, provereno, bez gramatičkih grešaka, postavimo na forum. Tako će vaša priča biti mnogo urednija i prijatnija za čitanje.
Nemojte postavljati post za postom za postom. Ako ostavite 20 postova za redom, to može da odbije nove čitaoce. Pustite temu da ”diše”. Uključite čitaoce u priču, držite ih u neizvesnosti, to im je sve zanimljivo I tera ih da se vraćaju po još.
Uvek je dobro imati par postova spremljeno unapred. Kada pišem priču, ja sam uvek u igri godinu dana unapred u odnosu na period o kojem pišem u priči. Najbolje je da I vi radite slično, iz više razloga. Kao prvo, proći će sezona koju ćete odigrati. Za to vreme ćete videti da li vam se sviđa klub, da li vam se sviđa sejv, da li želite da pišete priču o njemu. Kao drugo, biće dana kada će vas stvarno mrzeti da igrate ili ćete biti zauzeti obavezama u privatnom životu. Na ovaj način ćete već imati spremno nekoliko postova unapred, kako biste zadržali pažnju vaših čitalaca. I treće, pri pisanju izveštaja, moći ćete da se igrate sa čitaocima. Pošto znate šta će se unapred desiti, možete da im u vašim postovima ostavljate mrvice koje će ih voditi do nekog velikog otkrića, nekog transfera ili slično. Na primer, ukoliko ste prodali igrača za velike novce, u prethodnih nekoliko postova spomenite tešku finansijsku situaciju u klubu, interesovanje klubova za igrača, nešto poput toga. Igrajte se sa tim…
POSTAVLJANJE NA FORUM
Gramatika I interpunkcija su važni!!!
Mnogo puta sam video, I kod nas, I na stranim forumima, nešto što bi zapravo moglo da bude dobra priča ali dečko koji to piše je to tako sklepao da mi se više nije ni ulazilo u temu. Bez razmaka, bez zareza, sa ponekom tačkom, bez pasusa… Užas! Ovakve stvari odbijaju čitaoce. Na prvi pogled tekst mora da izgleda lepo I sređeno da bi neko uopšte I razmislio da pročita to što ste napisali. Nikome se ne čita kilometarski blok teksta.
Posle tačke uvek ide razmak, pa veliko slovo! Ne mogu da verujem koliko ljudi ovo ne zna. Ili su jednostavno lenji. Posle zareza, razmak, pa ostatak teksta. Ne tražimo vam da pišete priče sa nepogrešivosti jednog lektora ili profesora književnosti ali se osnove pravopisa moraju poštovati.
Pišite u pasusima. Koristite spacebar. Dosta pisaca, u svom spisateljskom zanosu, zaboravi da odvoji reči pa to na kraju liči na nešto poput ovoga: “U finalu LigeŠampiona smo savladali sjajnuekipu Liona.Bio jeto jako uzbudljiv meč,utakmica punapreoktera,golova i lepih akcija.” Zar vam to ne bode oči? Mene lično to itekako nervira…
Trudite se da u svom jednom postu ne opisujete previše, poput cele sezone. Čitaoci najviše vole da čitaju pregled maksimalno jednog do dva meseca dešavanja. Veliki, dugački postovi im deluju zamarajuće. Lakše njima da čitaju, lakše I vama da pišete. Teže im je da uživaju u priči ukoliko samo izbacujete pregled sezone za sezonom.
Slike su jako važan deo svake FM priče. One su uglavnom ono šta će čitaocima prvo privući pažnju. Poboljšaće izgled vaše priče a čitaocima će dati neke preko potrebne informacije.
Kako uzeti SS (ScreenShot-Sliku iz igre)? Hoćete, na primer, da nam pokažete svoje novo pojačanje. U FM-u udjete u profil tog igrača i pritisnete Alt i F9 u isto vreme. To je to! Slika će biti snimljena u folder koji se zove screenshots i nalazi se u folderu u kome se nalazi vaša grafika, taktike, editor data fajlovi i ostalo. Kako postaviti tu sliku sad na forum? Napravite nalog na nekom od sajtova za deljenje slika, od domaćih je najbolji dodaj.rs a od stranih imate Imgur ili Imageshack ili neki treći. Aploudujete sliku na sajt, kopirate link te slike i taj link dodate u IMG tag na forumu. IMG tag ćete naći kada počnete da pišete novi post, pri vrhu, odmah iznad bloka u kome pišete vaš post. Naravno, zove se Img. Kliknete jednom, otvoriće vam se novi prozorčić. U njega kopirate link slike, pritisnete OK i gotovo. Ako ste sve uradili kako treba, u tom bloku gde pišete odgovor će vam stajati ovako:
Слика

KOMENTARI ČITALACA I VAŠI ODGOVORI NA NJIH

Komentari čitalaca su veliki deo svake FM priče. One motivišu pisca i stavljaju mu do znanja da ljudi čitaju njegovu priču.
Važno je saslušati konstruktivne kritike. Ne treba se ljutiti. Oni vam to pišu iz dobre namere, zato što hoće da vam pomognu da se popravite kao pisac, a ne zato što im se ne sviđa vaša priča. Čak iako vam se taj savet ne sviđa, zahvalite im i prihvatite ga.
Pišemo priče najpre zbog nas, zato što uživamo u igri, sejvu i hoćemo to da podelimo sa drugima. Ali, takođe, pišemo i da bi drugi to čitali. A kada to ne rade, to može biti deprimirajuće. Tako da, ako vam neko da savet, to je zato što hoće da vam pomognu i prihvatanjem tog saveta ćete postići da ljudi čitaju vaše priče, daju vam lepe komentare, tipa ”Odlična priča, jedva čekam nastavak”, ”Svaka čast”, ”Mnogo mi se sviđa”, ”Kolji, voda vri” I daju vam piva kao znak zahvalnosti.
Provedite par minuta čitajući ostale priče na forumu. Pohvalite ih ako vam se sviđa, ponudite im savet ako smatrate da nešto treba popraviti. Nemojte postavljati “Odlično, samo tako nastavi” u nekoj nasumičnoj temi samo zato da bi oni svratili u vašu temu I pročitali vašu priču. Umeo sam I ja to da radim, priznajem. Više ne. Jer sam shvatio da, ako čitam njihove priče, mogu uvek da pokupim neku zanimljivost, sitnicu koja će poboljšati moju. Čitajuči priče drugih ljudi, naučićete više o drugačijim stilovima pisanja. To vas čak može I inspirisati da započnete svoju priču, ako već niste. Moji najveći uzori, što se pisanja priča tiče su Klippybo sa fm-base foruma, kao I TomTuck sa SI community foruma. Uživao sam čitajući njihove priče I oblikovao sam svoje prema njihovim.

Srpska FM zajednica je mala, ali raste svakim danom. Trudimo se da vam pomognemo u vezi sa svime što se tiče naše omiljene igre. Sve što vam treba, možete naći kod nas. Ako ne, pitajte nas, sigurno ćemo moći nekako da vam pomognemo. Zato se trudimo da naš sajt bude mesto dobre energije, gde možemo da se iskupimo, prijateljski proćaskamo I pomognemo vam oko bilo čega. Ali, zamoliću vas jednu stvar. Poštujte pravila. Ne vređajte članove I ne kritikujte njihove priče ukoliko za to nema osnove, ukoliko nemate ništa da im ponudite da svoju priču poprave. Svaka konstruktivna kritika je dobrodošla, ponuđena na lep način, bez svađe I prepirke. Ljudi se vređaju zbog svakakvih sitnica, vi ste to možda uradili I ne sluteći pa zato vas molim da pazite šta komentarišete.
Hvala vam na pažnji. Želim i da se zahvalim kolegama sa FM Scout-a na originalnom tekstu.
Uživajte u čitanju priča, napišite svoju I podelite je sa nama.
Sve najbolje,
Sočivar.
Последње учитавање од Socivar дана 22 Сеп 2014, 21:41, учитано 2 пута укупно.
Trust me, i'm the Doctor
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Imam neki osecaj da je ova tema upucena meni he he :xD:
Sé un hombre
Пошаљи Одговор

Повратак на “Menadžerska soba 17/18”