Pomoc oko taktike

stefan_tzr
Newgen
Поруке: 11
Придружен: 08 Феб 2015, 02:36
Место: zemun
Status: Није на вези

Pomoc oko taktike

Порука од stefan_tzr »

Ja vise ne znam sta da radim, koristio sam gromovu taktiku sa nekim promenama mojim sa Crystal Palacom i prvu sezonu zavrsio na 3 mestu, druga sezona pocetak katastrofa, preuzmem Sitii i sve moguce taktike sam probao i nikako da uspem. Procitao sam sve tutorijale sa foruma , pravio i pravio taktike i nista ne ide.... Ovo mi je 3 tastatura u 1 mesecu. Ko ima da pomogne ne pomaga, alarmanto je :D :censored:
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Niko ne može da ti pomogne na takav zahtev, pošto nikakvo konkretno pitanje nisi postavio.

Okači taktiku na koju sada radiš, rezultate, pa ćemo da vidimo, nadam se, šta bi trebalo da se koriguje.
stefan_tzr
Newgen
Поруке: 11
Придружен: 08 Феб 2015, 02:36
Место: zemun
Status: Није на вези

Порука од stefan_tzr »

Слика Слика Слика

trenutno pokusavam nesto sa ovom taktikom. Preuzeo sam ih i prvi mec mi je sa Liverpulom... Nikako da uklopim...Слика
Последње учитавање од stefan_tzr дана 18 Феб 2015, 00:39, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Okej, vidim neke od problema.

Nisam sada u mogućnosti da ti dam lep i detaljan odgovor, ali ujutru svakako hoću.

Naravno, nadajmo se da će i još neko da pridoda nešto. :)
stefan_tzr
Newgen
Поруке: 11
Придружен: 08 Феб 2015, 02:36
Место: zemun
Status: Није на вези

Порука од stefan_tzr »

Nikakav problem, samo da resim nekako ovo, inace posle zvucnika i tastature, bojim se da i ekran ne strada... :argh:
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Теби овде одбрану практично не игра нико како ваља. Можда Фоланд делимично, мада је то занемарљиво. Ти или неког угазиш на квалитет (Бриж, Марибор), или примаш пуно од екипа које ти користе простор који остављаш.

Ајмо редом - од формације. Ова варијанта је преофанзивна, чак и за Сити. У суштини, можеш да оставиш овако, мада ће одбрана много лепше изгледати у 4-4-1-1, или чак 4-2ДМ-2-1-1. Ова варијанта с 2 ДМ-а би ти омогућила да задржиш и мање-више исте роле и концепцију игре, али стабилнији блок када се браниш. У том случају, бранио би се у формацији која подсећа на ово:

Слика

Обрати пажњу само на средину (10-31-8-7). Далеко је ово од дефанзивног у глобалу, али је и далеко стабилније од првобитне варијанте.

Даље, роле. Одбрана у суштини може да прође, ја бих Коентрау ставио Атак, било ВБ или ЦВБ, али Атак и једног ЛД-а пребацио на ЦД-а. Свеједно кога.

Пошто је предлог 2 задња везна, један би морао да остаје назад, други да буде слободнији - с леве стране имаш офанзивнијег бека, тако да леви задњи везни ДМ-д, десни може РПМ. Ако, ипак, хоћеш 2 МЦ-а, онда ЦМ-д и РПМ.

Десно крило практично правиш исто као што је било, само повучено - ВМ-а (и у ПИ кат инсајд), лево се као логичан избор намеће Вајд плејмејкер а/с (ПИ: сит нероуер, роум фром позишн, можда кат инсајд). Уколико се определиш за супорт опцију, онда ти значај офанзивног бека расте, треба ти ширина на том месту. Такође, то би отворило могућност за још једног плејмејкера. Опет, то је некако превише везано за Силву, у случају да ту игра неко други, пре бих ВМ-с (кат инсајд, можда роум), не видим играча који би одиграо плејмејкера на крилу кад нема Силве. Можда чак и то као основу, а Силви да фиксираш кад игра лево крило оне инструкције.

У суштини, мени се не свиђа идеја три плеја на терену, али ако већ хоћеш да их задржиш, пре бих пробао са АП-а на АМЦ. Разлог је што ЕГ има по дифолту искључен сваки вид пресинга, АП-у то може да се подешава мануелно (што бих и урадио, клоуз даун мор, роум фром позишн, а по потреби и ран вајд, зависно од тога да ли прави гужву или је један од мало играча у средини). Као алтернативу, имаш АМ-а (+роум фром позишн), већином тркачка улога, мада не гуши врхунске играче. Нешто као Геце у Дортмунду својевремено.

Шпиц - код Агуера је добро што може да одигра све. Или бар скоро све, не може таргет на главу. Пошто видим да имаш и Бензему, напад бих поставио као комплит форвард-супорт, али бих Агуера специфично поставио као лажну деветку.

Тимске инструкције, Ритејн позешн и Пас инту спејс су некако нелогичне заједно. Не у смислу да из поседа не долази до акција додавањем у простор, већ да ова инструкција све играче подстиче на додавања у простор, а то ти баш није неопходно ако желиш посед. Додавања у простор ти у овим ролама долазе од мање-више свих офанзивних играча, тако да нема потребе да додајеш и у ТИ, биће их и без тога. Ако видиш много шутева из даљине, додај Врк бол инту бокс, можда и плеј аут оф дифенс не би шкодило, али ништа од тога није од суштинске важности. Експлоатисање леве стране је фино замишљено, с офанзивним беком имаш преклапање (оверлап), требало би то лепо да функционише, али обрати пажњу како ти се понаша десно крило, ако га прескачу у нападу, онда укини то.
stefan_tzr
Newgen
Поруке: 11
Придружен: 08 Феб 2015, 02:36
Место: zemun
Status: Није на вези

Порука од stefan_tzr »

Svaka ti cast :ole: isporbacu sve tako , igracu sa 2DM , jedan RPM drugog cu da vidim , jedno krilo bi ja na Rouamder A , a drugo IF S, dok bi pleja stavio na AP-A. Isprobacu sve to pa cemo da vidim :argh:
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Slažem se generalno sa onime što je D. rekao. (bar sa onim delom koji sam mogao da pročitam na ćirilici)

Po mom mišljenju, neki od klučnih problema tvoje taktike, vezano za role, su sledeći: AP, EG i RPM koriste isti prostor, drugi CM nije "holding" igrač i ne štiti odbranu, Poacher je usmaljen u napadu i verovatno odsečen, oba DC-a su LD (što znači da će ispucavati loptu i olako predavati posed), jedan FB bi mogao da bude Attacking...

Ali problem je u suštini i to što igraš Flexible taktiku sa tri plejmejkera (i još dvojicom specijalista pride - Poacherom i CWB-om). To više liči na neku Structured ili Very Structured taktiku, po mom mišljenju, mada ne mora da se shvati kao pravilo.

Krila svakako treba srediti (može na više načina, pa haj da ne biram u tvoje ime), dva veznjaka takođe, i povezati sredinu i napadača biranjem druge uloge napadaču.

Što se instrukcija tiče, slažem se da su Retain Possession i Pass into Space donekle kontradiktorne, ali mogu i da rade zajedno. Veći problem je, po mom mišljenju, Retain Possession i Control strategija. Control nije baš ono što kaže u opisu, već forsira bržu igru... No, to ne znači da ova kombinacija ne može da radi, samo kažem da ja ne volim da je koristim. Kada hoću da igram na posed, gotovo uvek posežem za Counter.
Exploit the Left Flank takođe može da bude problem, pošto AP sa AML ulazi dosta u sredinu (možda u tvom slučaju i neće toliko zato što ćemu EG smetati, trebalo bi proveriti), tako da je CWB Support praktično jedina pretnja po levom boku (ako je uopšte i pretnja, CWB Attack bi bio verovatno).

Ta taktika koju si smislio ima nekog potencijala, ima tu nekih obrisa, za početak vrlo pristojno. Samo još neke detalje i cake da pokupiš i na konju si. Nema razloga da lupaš tastaturu. :)


Za kraj, samo da pitam D.:
D. пише:Шпиц - код Агуера је добро што може да одигра све. Или бар скоро све, не може таргет на главу. Пошто видим да имаш и Бензему, напад бих поставио као комплит форвард-супорт, али бих Агуера специфично поставио као лажну деветку.
Zašto? (Ne kažem da se ne slažem, već me zanima tvoj rezon po tom pitanju.)
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

parnivaljak пише:Ali problem je u suštini i to što igraš Flexible taktiku sa tri plejmejkera (i još dvojicom specijalista pride - Poacherom i CWB-om). To više liči na neku Structured ili Very Structured taktiku, po mom mišljenju, mada ne mora da se shvati kao pravilo.
Ја, рецимо, у последња 3 ФМ-а јако ретко кад одступам од Флексибл. То је са специјалистима и "генеричким ролама" измислио неки Енглез, има неке логике, али није једино мишљење. У опису самог "шејпа" је укратко - колико ће играчи по позицијама утицати на фазе игре, тако да флексибл даје леп избалансиран почетак.
parnivaljak пише:Što se instrukcija tiče, slažem se da su Retain Possession i Pass into Space donekle kontradiktorne, ali mogu i da rade zajedno. Veći problem je, po mom mišljenju, Retain Possession i Control strategija. Control nije baš ono što kaže u opisu, već forsira bržu igru... No, to ne znači da ova kombinacija ne može da radi, samo kažem da ja ne volim da je koristim. Kada hoću da igram na posed, gotovo uvek posežem za Counter.
Exploit the Left Flank takođe može da bude problem, pošto AP sa AML ulazi dosta u sredinu (možda u tvom slučaju i neće toliko zato što ćemu EG smetati, trebalo bi proveriti), tako da je CWB Support praktično jedina pretnja po levom boku (ako je uopšte i pretnja, CWB Attack bi bio verovatno).
Ритејн би мало смирио темпо код Контрол стратегије, није нелогично. Тако би, заправо, добио прилично офанзивну поставку (висок менталитет, одбрана, ширина), а опет без жеље да то личи на Атакинг стратегију, која за посед уопште не мари. Ритејн скраћује и додавања без додатне инструкције, таман да се релативно офанзивна стратегија смири и доведе у склад са описом. Бекове сам већ поменуо, мора неко да користи то увлачење крила у средину.
parnivaljak пише:
D. пише:Шпиц - код Агуера је добро што може да одигра све. Или бар скоро све, не може таргет на главу. Пошто видим да имаш и Бензему, напад бих поставио као комплит форвард-супорт, али бих Агуера специфично поставио као лажну деветку.
Zašto? (Ne kažem da se ne slažem, već me zanima tvoj rezon po tom pitanju.)
За Агуера конкретно, или за Бензему и евентуалне остале шпицеве? Агуеро као лажна деветка ми је пао на памет у комбинацији са већ поменутим АМ-а. Извлачењем уназад,, Агуеро би отварао простор за њега и десно крило (крилног нападача, заправо), а опет има квалитет да дрибла и одигра сам (што рола има по дифолту укључено). У сваком случају бих ишао на супорт опцију, па се некако наметнуло као рола која би Агуеру најбоље легла од свих које имају супорт.

За Бензему и остале - ЦФ-с или ДЛФ-с, опет повезано са предложеним АМ-а иза њега, идеја је Геце-Левандовски.

Уместо АМ-а, СС-а би исто тако могао да одигра јако лепо, пробао сам и то релативно скоро, али генерално више волим АМ-а.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Ја, рецимо, у последња 3 ФМ-а јако ретко кад одступам од Флексибл. То је са специјалистима и "генеричким ролама" измислио неки Енглез, има неке логике, али није једино мишљење. У опису самог "шејпа" је укратко - колико ће играчи по позицијама утицати на фазе игре, тако да флексибл даје леп избалансиран почетак.
Kada kažeš tako "neki Englez", čovek bi pomislio da je tu podelu smislio neko tamo nebitan, a zapravo je u pitanju Džonatan Vilson, trenutno najpopularniji teoretičar fudbala. Bez ulaženja u to da li je Vilson u pravu ili ne po tom pitanju (i bez ulaženja u pitanje da li je uopšte dobar ili važan teoretičar, pošto to nije tema), diveloperi FM-a slede njegove ideje vezane za podelu na specijaliste i univerzaliste.

Sam koncept filozofije u FM-u je baziran na toj podeli, i namerno je osimšljeno da se Fluid filozofije slažu sa manjim brojem specijalističkih uloga (otuda i veći CF igračima), a da Ridig (danas Structured) filozofije zahtevaju veći broj specijalista (CF igrača je manji, pa su potrebni specijalisti da se oblikuje igra).

Naravno, to ne znači da se takve podele treba držati kao pijan plota. Ali, kada razmisliš malo, zašto bi neko želeo da ima, na primer, dva-tri plejmejkera i generalno visok CF koji daje Very Fluid? A ipak, ljudi to rade sve vreme... Tako da, treba imati u vidu odakle se "dobija" CF i kako se raspoređuje igračima...

A za Flexible se slažem. :) Najomiljenija filozofija, možda OP u neku ruku... :)

D. пише:Ритејн би мало смирио темпо код Контрол стратегије, није нелогично. Тако би, заправо, добио прилично офанзивну поставку (висок менталитет, одбрана, ширина), а опет без жеље да то личи на Атакинг стратегију, која за посед уопште не мари. Ритејн скраћује и додавања без додатне инструкције, таман да се релативно офанзивна стратегија смири и доведе у склад са описом. Бекове сам већ поменуо, мора неко да користи то увлачење крила у средину.
Validno razmišljanje. Kao što rekoh, više sam govorio o svojoj preferenciji, zaista nemam šta da zamerim ni takvom razmišljanju.

D. пише:За Агуера конкретно, или за Бензему и евентуалне остале шпицеве? Агуеро као лажна деветка ми је пао на памет у комбинацији са већ поменутим АМ-а. Извлачењем уназад,, Агуеро би отварао простор за њега и десно крило (крилног нападача, заправо), а опет има квалитет да дрибла и одигра сам (што рола има по дифолту укључено). У сваком случају бих ишао на супорт опцију, па се некако наметнуло као рола која би Агуеру најбоље легла од свих које имају супорт.
Ma za kretanje se slažem. :) Nego mislio sam zašto Agueru F9, a Benzemi CF-S/DLF-S?

Ovako, iz sećanja, Aguero može sve, mogao bi i CF-S, zar ne? Možda samo visina može da ga zeza....

D. пише:За Бензему и остале - ЦФ-с или ДЛФ-с, опет повезано са предложеним АМ-а иза њега, идеја је Геце-Левандовски.
Čekaj, Gece-Levandovski, to je bilo partnerstvo u kome se Leva povlači pozadi, a Gece deluje iz drugog plana? Slabo pratim BL, rekoh ti... :)

Generalno, ja volim varijante F9 + F10, kroz bilo koju kombinaciju uloga kojima se to može postići.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

parnivaljak пише:Naravno, to ne znači da se takve podele treba držati kao pijan plota. Ali, kada razmisliš malo, zašto bi neko želeo da ima, na primer, dva-tri plejmejkera i generalno visok CF koji daje Very Fluid? A ipak, ljudi to rade sve vreme... Tako da, treba imati u vidu odakle se "dobija" CF i kako se raspoređuje igračima...
Вери флуид прави минималне разлике у менталитетима, оно што сам видео по нету, у системима где је пресинг (колико год то личило, или не личило на пресинг) поента тактике, логично је да је потребно скупити терен колико год је могуће, како по ширини, тако и по висини. Вери флуид се уклапа у тако нешто независно од одабраних рола, јер утиче на размак између линија. У крајњој линији, "вишак" слободе би могао да се регулише са Мор дисц. Пример би било овако нешто

Та подела и концепт прављења тактике у ФМ имају једну рупу - има рола које не упадају ни у једну групу, па су им доделили посебну групу - зависи од интерпретације.
These four roles can fit in either camp, depending on your interpretation.

Complete Forward
Defensive Forward
Shadow Striker
Defensive Winger
Box to Box Midfielder
Complete Wing Back
Ball Playing Defender
Самим тим, иста тактика, може имати 3 или 5 "специјалиста", односно, одабир филозофије (тим шејпа) је опет произвољан. Рецимо да ми се ова интерпретација више свиђа:

Код: Изаберите све

http://community.sigames.com/showthread.php/309289-Philosophy?p=7910262&viewfull=1#post7910262
parnivaljak пише:Ma za kretanje se slažem. :) Nego mislio sam zašto Agueru F9, a Benzemi CF-S/DLF-S?

Ovako, iz sećanja, Aguero može sve, mogao bi i CF-S, zar ne? Možda samo visina može da ga zeza....
Управо. Није да не може да одигра, али не волим играча који није потпуно комплетан на тој роли. Рецимо, једини којег бих икако пробао у таквој улози, а да има неки лимит би био Меси, чисто из радозналости. Отприлике - релативно висок, јак, уме с лоптом - ЦФ-с, висок, јак, не уме (много) с лоптом - ДЛФ-с.
parnivaljak пише:Čekaj, Gece-Levandovski, to je bilo partnerstvo u kome se Leva povlači pozadi, a Gece deluje iz drugog plana? Slabo pratim BL, rekoh ti... :)

Generalno, ja volim varijante F9 + F10, kroz bilo koju kombinaciju uloga kojima se to može postići.
Не баш да се повлачи, Левандовски је код Клопа био пример ЦФ-а, међутим, у одбрани, у периодима када нема агресивног пресинга, се ипак повлачио и правио блок од 2 играча с Гецеом (раније Кагавом), слично оном скриншоту из мог поста, што може само са супорт ролом.

Код: Изаберите све

https://www.youtube.com/watch?v=uxVJ3cPTMYI
Први и трећи гол би били готово идеалан пример за ролу Левандовског, Кагава је више СС-а, него АМ-а. У суштини, зависно од утакмице (или дела утакмице) Левандовски је поучер, ДЛФ, или нешто треће, те стога ЦФ, јер обухвата све то и даје му довољно слободе.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Вери флуид прави минималне разлике у менталитетима, оно што сам видео по нету, у системима где је пресинг (колико год то личило, или не личило на пресинг) поента тактике, логично је да је потребно скупити терен колико год је могуће, како по ширини, тако и по висини. Вери флуид се уклапа у тако нешто независно од одабраних рола, јер утиче на размак између линија. У крајњој линији, "вишак" слободе би могао да се регулише са Мор дисц. Пример би било овако нешто
Jedan aspekt filozofije su individualni mentaliteti, a drugi je CF. Very Fluid si dobro opisao. Mada ja opet ne vidim zašto bi neko birao VF, pa More Disciplined. Jedino što mi pada na pamet je da taj neko želi da mu ekipa bude zbijena, kompaktna, kao što kažeš, a da od napada želi nešto drugo!?

U svakom slučaju, glavna odlika Very Fluid je ta da tim napada i brani se kao jedna celina. Svi igrači učestvuju i u napadu i u odbrani sve vreme. Naravno, nemaju sve pozicije isti taktički prioritet, npr. neće levi bek da bude na čelu napada, niti će centarfor biti zadnji vezni, ali će ceo tim raditi na uskom skupu taktičkih prioriteta (npr. "hajde da povratimo posed", "hajde da unesemo loptu u šesnaesterac", itd.). Igračima je dat visok CF, te i određena sloboda da sami procene kako je najbolje da deluju u napadu.

Link nisam pročitao, pošto sam video da je dugačak tekst, a sada nemam puno vremena...

D. пише:Та подела и концепт прављења тактике у ФМ имају једну рупу - има рола које не упадају ни у једну групу, па су им доделили посебну групу - зависи од интерпретације.

Самим тим, иста тактика, може имати 3 или 5 "специјалиста", односно, одабир филозофије (тим шејпа) је опет произвољан. Рецимо да ми се ова интерпретација више свиђа:

Код: Изаберите све

http://community.sigames.com/showthread.php/309289-Philosophy?p=7910262&viewfull=1#post7910262
Taj drugi link, tj. post sa SI-a sam pročitao ranije. Slažem se u šustini, nema se šta dodati.

D. пише:Управо. Није да не може да одигра, али не волим играча који није потпуно комплетан на тој роли. Рецимо, једини којег бих икако пробао у таквој улози, а да има неки лимит би био Меси, чисто из радозналости. Отприлике - релативно висок, јак, уме с лоптом - ЦФ-с, висок, јак, не уме (много) с лоптом - ДЛФ-с.
Dobro, pretpostavljam da misliš na najvišem nivou fudbala? U nižim ligama može da se koristi i igrač koji je "Mesi" za tu ligu. :)

D. пише:Не баш да се повлачи, Левандовски је код Клопа био пример ЦФ-а, међутим, у одбрани, у периодима када нема агресивног пресинга, се ипак повлачио и правио блок од 2 играча с Гецеом (раније Кагавом), слично оном скриншоту из мог поста, што може само са супорт ролом.

Код: Изаберите све

https://www.youtube.com/watch?v=uxVJ3cPTMYI
Први и трећи гол би били готово идеалан пример за ролу Левандовског, Кагава је више СС-а, него АМ-а. У суштини, зависно од утакмице (или дела утакмице) Левандовски је поучер, ДЛФ, или нешто треће, те стога ЦФ, јер обухвата све то и даје му довољно слободе.
Okej, shvatam šta si mislio. :cheers:
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

parnivaljak пише:Jedan aspekt filozofije su individualni mentaliteti, a drugi je CF. Very Fluid si dobro opisao. Mada ja opet ne vidim zašto bi neko birao VF, pa More Disciplined. Jedino što mi pada na pamet je da taj neko želi da mu ekipa bude zbijena, kompaktna, kao što kažeš, a da od napada želi nešto drugo!?
Мени на памет пада неки покушај бункера, то и Контејн стратегија. Пробао сам то на неком старом ФМ-у, радило је пристојно.
parnivaljak пише:Dobro, pretpostavljam da misliš na najvišem nivou fudbala? U nižim ligama može da se koristi i igrač koji je "Mesi" za tu ligu. :)
И о томе би се могло расправљати. Месија сам поменуо јер је једини којег бих размотрио као ЦФ упркос недостатку висине, независно од нивоа фудбала. Није немогуће да ради лепо, али ми се идеја ниског и/или слабог ЦФ-с не свиђа.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Da, za bunker može da se koristi Very Fluid, slažem se.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Taktike i Treninzi '15 / Tactics & Training '15”