SFM Assistant manager (FM 15)

Корисников грб
Dr. Moo
Assistant Manager
Поруке: 766
Придружен: 30 Мај 2012, 19:49
Место: Beograd
Has thanked: 25 times
Been thanked: 37 times
Status: Није на вези

Порука од Dr. Moo »

Sta mislite o taktici 4-2-2-1-1?

Da nije nisu mozda igraci previse zbijeni ili blizu jedan drugome na sredini?

Ovako nesto bi to izgledalo

Слика

Evo i rola igraca

Слика

Gledam Key na Highlights i zakljucio sam da je Correa previse usamljen u napadu sa Ewandrom i da cesto bas dugo drzi loptu u svom posedu posto su ostali igraci daleko iza njega, kasnije i oni pridju, ali kad bude trebao kontranapad protiv jacih ekipa ne znam na sta bi to izgledalo.
Последње учитавање од Dr. Moo дана 16 Јан 2015, 18:34, учитано 2 пута укупно.
'Za mene su zene zakon. Obozavam rupe u zakonu!' - Per Mertesacker
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Koja je ideja sa tom taktikom? Jel to neka varijacija na temu 4-4-2 Box?

Pošto, ako jeste, ključ 4-4-2 Box je da postoji veza između FB, DM i CM na svakoj strani, kao i da je Box kretanjem spojen sa parom centarfora (npr. da je jedan MC postavljen kao CM (a), i slično).

U svakom slučaju, dva spoljna beka bi trebalo da budu ofanzivni(ji), pošto su ti oni jedini spoljni igrači, jedini koji pružaju širinu...
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Ne postujem ovde često a kamoli skidam taktike sa interneta ali sada malo da probijem to.

Šta mislite o ovome?

Слика Слика Слика

Ovo testiram sa nekoliko klubova i imam tu i neke instrukcije za igrače kao što su recimo te da se krilni igrači ne vraćaju kao i napadač, odnosno do polovine terena. Cilj je dobra odbrana, čvrsta igra pozadi a u napadu šta se uradi i zaista je tako. Testirao sam taktiku sa dosta timova i na holiday i ovako i uvek se ima najmanje primljenih golova u ligi (primer, Juve je za celu sezonu i bez pojačanja primio 18 golova što je ubedljivo najmanje u ligi bilo ali testirao sam ovo i sa još klubova i isti su bili rezultati...)..

Jedino što je kod taktike važno jeste da se ima dobar napadač koji može da zabiju iz 4 prilike bar 2! Jer učinak u napadu je u ovoj taktici veoma bitan. Mentalitet je control, a team shape je flexible.

Još razmatram kako je što bolje postaviti slobodne udarce i izvođenje auta a da nije default dok jako malo golova primam iz kornera ali razmišljam šta bih još mogao da uradim da se dodatno obezbedim.

Pa šta mislite? Radim na ovoj i još dve taktike pa ću ih predstaviti na forumu ako se pokažu dodatno efikasne..

Ovu taktiku sam nazvao WJSE. Radim na još jednoj taktici koja će za cilj imati potpunu odbranu za kup utakmice ili utakmice u kojima je ekipa koju vodite apsolutni autsajder ali i jednu napadačku u formaciji 4-2-4.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Iskreno da ti kažem, ima par stvari koje mi se ne sviđaju. Znaš i sam da je teorija jedno, a FM rezultati drugo, ali ipak bih da podelim šta mislim.

Prvi potencijalni problem koji mi upada u oči su tri napadača. AF, IF i Raum, sva trojica su vrlo ofanzivni i sva trojica bi trebalo da budu u vrhu napada. Ni jedan od njih neće imati težnju da ostane iza druge dvojice i poveže igru sa sredinom terena...

Drugi problem može biti sredina. Dva prednja vezna su RP i BWM, a obojica su poznata po tome što ne drže poziciju. HB takođe ne drži poziciju, već se povlači u liniju sa centralnim bekovima. To je odlično što se tiče WB, ali bojim se da će na sredini biti velika praznina. Može da bude problem i u napadu, kada neće biti ko da reciklira posed (BWM igra samo kratke pasove, HB je otišao iza, a RP je već dosta ispred), a može da bude problem i u odbrani (RP ostao ispred, BWM leti po terenu, HB je jedina nada da zaštiti odbranu od protivničkih AMC).

Treće što nisam razumeo, a ne mora da bude problem, je izbor dva štopera na DC. Koja je ideja sa tim? Pretpostavljam da želiš da zatvaraju igrače kada je HB u liniji sa njima, jel da? Nisam siguran kako će se to ponašati onda kada je HB na DM...

Šta misliš o tome? Nailaziš li na neke od ovih problema?

edit: Još jedna stvar. Kada se taktika testira na holiday, asistent je obavezan da počne meč sa taktikom (pošto je tako čekirano, jel da), ali on tokom meča može da menja taktiku po nahođenju. Verovatno da to Sloba zna, ali nisam siguran koliko to ljudi znaju... Može i da se proveri, pogledajte tamo gde je Analiza taktike, piše koliko je minuta koju koristio. Kažem to zato što testiranje taktika u holiday modu može zbog toga često da bude netačno. (Naravno, ne tvrdim da je Duletovo testiranje pogrešno, da ne budem pogrešno shvaćen, pričam uopšteno.)
Последње учитавање од parnivaljak дана 16 Јан 2015, 20:48, учитано 1 пут укупно.
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Hvala na odgovoru. Probaću da određene stvari promenim. E sada ovako... primetio sam određene greške a nešto sam i menjao od prvobitnog stanja kako je bilo. Regista mi je bio zadnje vezni pre HB i to je bilo poprilično dobro ali sam hteo da probam sa HB. Takođe, na AML je bio običan Winger ali je beležio loše igre. RP je igrao promenljivo ali je imao i dosta ne mnogo dobro odigranih utakmica, ali iskreno je i dosta njih rešio. Jedini što sam mu zamerao i gledam kako to da ispravim jesu njegovi pogrešni pasovi u napadu ali tu moram napomenuti da sam stvaio da češće probava sa riskantnim dodavanjima. Problem je što on šalje te pasove ali samo kratke. Ne pokušava sa dugim pa ću to morati da korigujem. Štopera jednog uvek zamislim tako da kada mu je napadač iza leđa uvek ide na sigurno i samo je izbaci u aut sada to nisam namestio ali ću i to dodati. Inače volim kada štoperi igraju prosto, jako prosto i zato gledam da imaju što manje iznuđenih grešaka.

Pa šta misliš da je po tebi najbolje da uradim? Ja sam generalno zadovoljan i ako ima nedostataka kada je igra u odbrani u pitanju ali me malo zabrinjava ta tranzicija napred i ako uz odličnog napadača na AF bude izuzetno dobar broj golova ali se krila ne snalaze previše dobro osim ako se napad ne odugvlači pa nekako uspeju da kreiraju gol poziciju. I šta misliš o instrukcijama? Nikako ovom igrom nisam hteo da preslikam tiki taku i ako će nekome to možda izgledati tako već isključivo da osiguran sigurnost pozadi ali i solidnu probojnost napred da se protivnički gol može ugroziti i da ja budem taj koji će ipak da diktira tempo.

:cheers:
Корисников грб
Juvenino86
Manager
Поруке: 1148
Придружен: 20 Нов 2012, 16:53
Место: Srbija
Klub koji vodite: Kyoto Sanga
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Juvenino86 »

Pas in spejs za efikasna krila, run wide instrukcije sa MC-ove da ne preteruju napred.
Um caruje, snaga za svaki slučaj!
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Pa teško je reći šta je najbolje. Ipak je to tvoja taktika, tvoja vizija, pa ne bih sebi davao za shodno da predlažem promene bez da razumem šta tačno želiš da postigneš u napadu, odbrani, tranziciji... Bitno je da su uočene te neke najveće potencijalne slabosti...

Što se instrukcija tiče, nemam nekih zamerki, jedino mi nije jasno zbog čega si birao Be More Disciplined? U principu mi se sviđa što nisi selektovao preveliki broj instrukcija. Ja najčešće krenem bez i jedne instrukcije, pa onda vremenom vidim šta bi trebalo da se doda... Jer teško je bez gledanja utakmice znati koja je prava instrukcija za koju taktiku.

:cheers:
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

To me je uvek kopkalo. Gledaj, probao sam par puta pre da stavim brže da igraju ali onda se totalno pogube. Mnogo pogrešnih pasova itd. Sve to analiziram. Takođe ne volim veliki broj instrukcija. Maksimum 5 + ova da se napadaju protivnički odbrambreni igrači kad njihov golman dodaje.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Da, to ima logike, pošto igraš Control, pa već u startu imaš visok tempo...

Problem sa puno instrukcija, ono što 90% ljudi ne razume, je da se strategijom dobija osnovna postavka velikog broja instrukcija. Ako će da čekiraju svaku instrukciju, najverovatnije je da im zapravo treba druga strategija. :D :D :D
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Da, upravo tako!

To sam i ja primetio na prošlom FM još. Obavezao sam se da ću gledati taktički što više da se unapredim ovaj FM. Taktike za FM sam jedino skidao do FM 10 ali evo već 5 godina pravim sam, pokušavam itd i ako često i ne bude to nešto uspešno.
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Evo još jednu taktiku da vam predstavim. Opet totalno drugačije sve.

Слика

Слика

Koristim je sa jako slabom ekipom u JAR ligi i protiv dve jače ekipe u dve utakmice sam zabeležio gol razliku 9:2.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Ponovo ja sa par primedbi. :)

Potencijalni problem mogu da budu dva vezna igrača. Pošto se i jedan i drugi dosta kreću, može da se desi da prilikom protivničkog kontranapada ne bude nikoga da zaštiti odbranu. Pošto je mentalitet Counter, tim igra strpljivije, i problem je sigurno manji nego sa "ofanzivnijim" mentalitetom, ali Be More Expressive instrukcija ne pomaže. Dakle, stvar broj jedan o kojoj treba voditi računa je da li će se nedostatak holding midfieldera pokazati kao problem.

Drugi potencijalni problem mogu da budu tri najofanzivnija igrača, pošto su sva tri Attacking. Ja sam obično protiv usamljenog AF u napadu, jer je najčešće izolovan, međutim ti imaš AP iza njega, koji sa AF može da obrazuje lepo partnerstvo. Međutim, dva spoljna napadača su oba Winger Attacking. To, koliko mi se čini, znači da je AP praktično jedina spona napada sa veznim redom. Drugim rečima, ukoliko ti protivnik izmarkira AP-a, pitanje je ko će biti u stanju da udeli loptu Wingerima i AF-u. Posebno u situaciji Fluid filozofije, u kojoj su ofanzivniji igrači nešto izolovaniji, i praktično funkcionišu kao celina za sebe.

Slobo, nemoj mi zameriti molim te što ponovo "seciram" tvoju taktiku. Ti sigurno znaš da ja radim to isključivo iz konstruktivnih razloga. Ali moram to da kažem zbog nekih koji me na drugim temama optužuju da sam negativan, ili tako nešto. Ja u ovakvim temama više volim da probam da ukažem na potencijalnu grešku, nego da tapšem kolege taktičare po ramenu bez namere da bilo šta doprinesem kada je diskusija o taktici u pitanju. :)
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Nije nikakav problem. Ja uvek prihvatam kritike. Generalno ja imam jako loš tim i taktika funkcioniše i više nego dobro ali mi problem predstavljaju nedovoljno kvalitetni igrači na sredini i moraću možda dodati instrukciju da se bude agresivniji.

Takođe... imam pitanje za tebe. Ovo je već druga ili treća taktika koja ume da mi bude uspešna ali imam problem na terenu pošto ja pratim to. Naime, igrače se "sudaraju" u nekim slučajevima. Mešaju se jedni drugima u putanje. Ne često ali opet... tu i tamo. Sreća pa se ne izgubi uvek lopta u tim situacijama.

Dakle ako nisi razumeo šta sam hteo da kažem nije primer da DC uleti AML nego bukvalno se igrači sudare na terenu. :D
Последње учитавање од Sloba дана 24 Јан 2015, 23:06, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Naravno, teorija je jedno a praksa drugo. Postoje taktike koje nemaju nikakve logika a u FM savršeno rade, a postoje i odlične taktike na papiru koje su u FM slabije od nekih nelogičnih... Ja često pravim "grešku" da kritikujem nešto što u praksi radi. To je zbog toga što ja dosta vodim računa o principima kako taktika treba da radi. Naravno, ima i igrača koji ignorišu principe u potpunosti i gledaju samo konkretan rezultat sa konkretnim timom. Meni takav način igre ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo, ali nije ništa manje legitiman od mog načina. :)

Što se tiče tog sudaranja, misliš na ono kada na primer dva igrača krenu na loptu, pa se sudare, a loptu pokupi treći igrač ili protivnik? Ako je to u pitanju, to je zbog sistema kolizije koji je uveden još pre nekoliko nastavaka. Više nije slučaj kao u starijim FM-ovima da igrači mogu da prolaze jedni kroz druge, već sada imamo sistem koji detektuje kolizije između njih. Sistem fizike u FM je još uvek relativno primitivan prema današnjim mogućnostima, tako da nije čudo što povremeno igrači tako ispadnu sami od sebe...
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Pazi sad ovo... jedan igrač vodi loptu, drugi mu uleti i sudare se. :lol:
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Ma to ti je to. Jednostavno bag u endžinu vezan za rad sa fizičkim modelom. Bojim se da u vezi toga ne možeš ništa da uradiš. Osim možda se skrinšotuješ/snimiš, i okačiš na SI, pa da se nadaš da će u sledećem peču da isprave. :)
Корисников грб
Salabajzer
Youth Team Coach
Поруке: 62
Придружен: 09 Нов 2010, 19:26
Место: Bijeljina, RS
Klub koji vodite: Hibernian FC
Status: Није на вези

Порука од Salabajzer »

Zasto igrac koji izvodi korner nece da izvede kratkim pasom onom igracu sto pridje kada je sve podeseno u instrukcijama?

Ima li neku ikakvu ideju?

Inace vodim Mantovu...
Nema džabe ni za babe
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

Postavi još jednom slike, male su.
Корисников грб
strupo1985
Newgen
Поруке: 32
Придружен: 26 Јан 2014, 01:48
Место: Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од strupo1985 »

Džajo5 пише:Postavi još jednom slike, male su.
evo sad sam
Пошаљи Одговор

Повратак на “Taktike i Treninzi '15 / Tactics & Training '15”