Football Manager 2015 - Diskusija

Sve o FM15
mikoexclusive
First Team Coach
Поруке: 266
Придружен: 07 Апр 2013, 19:29
Место: Rudo
Status: Није на вези

Порука од mikoexclusive »

daniloviccc пише:
mikoexclusive пише:Za 10 sezona sam osvojio 6 Premier liga i 5 Lige šampiona i još bar 20 manjih trofeja i ti kažeš da mi ne valja taktika?
Osvojio si to sve, i kazes da ME navija za protivnike, o cemu ti pricas???
A i kad si odigrao toliko, zasto nisi stavio statistiku cele sezone nego samo 5 utakmica sto je veoma kratak period.
i nisam rekao da ti taktika ne valja u smislu da nije dobra, nego mozda je podesena, da bude vise suteva iz daljine(ovo je samo primer, moze biti bilo sta) ili nesto slicno sto statistiku cini takvom, a kao drugo sta je tebi toliko cudno sto si u tih 5 utakmica u proseku iz 18 suta postizao po 1 gol, ko zna kakvi su to sutevi bili,a i to se redovno dogadja u fudbalu.
Osvojio sam sve zato što stvaram 5 puta više prilika od protivnika, a oni imaju bolju realizaciju samo 3 puta.

TI - work ball into box
Nijedan igrač u timu nema PPM ili PI da često šutira.

Ljudi, nije problem taktika, ona je dobra čim stvaram brdo prilika. Problem je loša realizacija, kao i nerealno dobra realizacija protivničkih ekipa. Pa, ja primam golove sa 25m od likova sa long shots 12, nekakvo krilo sa heading i jumping ispod 7 uspije da postigne gol glavom iako je u sendviču između moja 2 stopera terminatora ukupne vrijednosti 120M...
Последње учитавање од mikoexclusive дана 16 Феб 2015, 14:31, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
markohn22
World Class Manager
Поруке: 7580
Придружен: 30 Окт 2010, 12:09
Место: Herceg Novi-Beograd
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од markohn22 »

Ja da dodam na to što CM-ovi dobijaju slabe ocijene. Kod mene je na ovom FM-u to još izraženije kod golmana. Ne znam da li mi je ikada do sada na ovom FM-u golman dobio ocijenu preko 7.5, a veoma rijetko ide preko 6.9. Masu puta mi se desilo da brani kao nenormalan, primi 1 gol iako je realno mogao da primi 10 komada, a dobije ocijenu 6.6.

I još jedna stvar. Da li je moguće da AI prati neke naše poteze u toku igre, pa ih posle simulira npr. u drugom sejvu? Malo retardirano zvuči, ne znam kako da se izrazim, ali evo ovako ću vam najlakše objasniti. Prvi sejv koji sam igrao bio je sa PFC, i odigrao sam 4-5 sezona, nebitno. Posle toga sam krenuo ovaj Pentagon, ali sam aktivirao i našu ligu kako bih pratio Partizan jer mi je to vazda zanimljivo. Znamo svi da se AI ponaša mnogo glupavo i neracionalno, te njegova transfer politika i nema baš smisla. Međutim, na ovom mom novom sejvu, Partizan ima takvu transfer politiku da bi mu čak i ja pozavidjeo, a ono što me nagoni na ovu sumnju koju sam gore naveo, jeste to što je doveo masu istih igrača koje sam ja dovodio kada sam igrao sa njima... Evo sad ću upaliti FM pa ću okačiti SS-ove da vidite koga su sve doveli.

EDIT: Evo ih SS-ovi

U početku su bili slabo aktivni, ali onda Srnić, Leković, Cvetković, Ivan Obradović, Meleg, Gaćinović, Babić, Rodić, Opare, još neki dobri stranci... A većinu od tig igrača sam ja takođe dovodio.

Слика

Слика

Слика

I zahvaljujući tome su uslijedili i odlični rezultati...

Слика
Последње учитавање од markohn22 дана 16 Феб 2015, 16:22, учитано 1 пут укупно.
И душа и тело, све је црно бело...
daniloviccc
First Team Coach
Поруке: 234
Придружен: 22 Јул 2011, 14:56
Место: Nis
Been thanked: 3 times
Status: Није на вези

Порука од daniloviccc »

Primetio sam ogromno sranje, igram sa repkom 12 sezona.Na Evropskim i svetskim prvenstvima igraci posle utakmice nikako ne mogu da se odmore, i u situacijama kada imaju 5 dana odmora, konstantno su umorni, ne vezi to samo za moje nego generalno za sve reprezentacije.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

mikoexclusive пише:Ljudi, nije problem taktika, ona je dobra čim stvaram brdo prilika
Broj prilika, posebno poluprilika, nije indikacija kvaliteta taktike, čisto da znaš.
mikoexclusive пише:Problem je loša realizacija, kao i nerealno dobra realizacija protivničkih ekipa.
Obzirom da ME ne može da razlikuje ko si ti, a ko je protivnik, zanimljivo je kako uvek "protivnik" ima prednost.
mikoexclusive пише:Pa, ja primam golove sa 25m od likova sa long shots 12, nekakvo krilo sa heading i jumping ispod 7 uspije da postigne gol glavom iako je u sendviču između moja 2 stopera terminatora ukupne vrijednosti 120M...
Pa šta? Po tvojoj logici, igrač sa Long Shots 12 ne bi smeo da da gol sa 25m!? Izvini, ali takvog pravila nema u igri. Osim toga, Long Shots je samo jedan u nizu faktora koji utiču na to da li će gol biti postignut.

Isto važi i za Heading i Jumping Reach. Ja imam utisak da ti ni ne znaš šta ti atributi tačno znače. Čisto da pojasnimo, da ne budeš u zabludi, Heading ti označava preciznost igre glavom (bilo da je u pitanju šut ili dodavanje), a Jumping Reach je visina koju igrač (tj. njegova glava) dostigne tokom skoka iz mirovanja.

Tako da, ako su tvoja dva terminatora od 120M ispala iz igre (možda i ne svojom krivicom), a nekakvo krilo sa Hea 7 i JR 7 (ali možda i sa dobrim kretanjem, anticipacijom, ofanzivnim pozicioniranjem) naleti na centaršut, ne vidim zbog čega ne bi smeo da realizuje.

Ja razumem tvoju frustraciju, ali takvom površnom argumentacijom ne pružaš nikakve dokaze da nešto nije u redu sa igrom nezavisno od tvoje taktike.

markohn22 пише:I još jedna stvar. Da li je moguće da AI prati neke naše poteze u toku igre, pa ih posle simulira npr. u drugom sejvu? Malo retardirano zvuči, ne znam kako da se izrazim, ali evo ovako ću vam najlakše objasniti.
Taman posla, odlično si objasnio, ali biće u pitanju da je slučajnost.
Корисников грб
markohn22
World Class Manager
Поруке: 7580
Придружен: 30 Окт 2010, 12:09
Место: Herceg Novi-Beograd
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од markohn22 »

Ja sam sve više ubijeđen da ME itekako dobro zna ko sam "ja" a ko je protivnik...

A ovo mi je malo prevelika slučajnost da dovede 7-8 istih igrača koje sam i ja dovodio kada sam ih vodio. Ajde da je 2,3 - ajde da su to samo domaći igrači jer je nekako logično da završe u PFC, ali oni su doveli čak i iste strance.
И душа и тело, све је црно бело...
mikoexclusive
First Team Coach
Поруке: 266
Придружен: 07 Апр 2013, 19:29
Место: Rudo
Status: Није на вези

Порука од mikoexclusive »

parnivaljak

Čovječe, kako ti ne dosadi više da svima kontriraš? Govorim o stoperima koji imaju sve najvažnije odbrambene atribute 18+ (heading, jumping, positioning, anticipation, marking, tackling...) Ako je tebi normalno da neki kepec koji nije 2 puta u životu udario loptu glavom dobije vazdušni duel protiv ova moja 2 igrača i postigne gol, onda stvarno ne znam...
Nekidan tvrdiš da finishing kod napadača nije bitan za postizanje golova. Pa šta je bitno, članska karta SNS-a?
daniloviccc
First Team Coach
Поруке: 234
Придружен: 22 Јул 2011, 14:56
Место: Nis
Been thanked: 3 times
Status: Није на вези

Порука од daniloviccc »

Parni valjak je za 95 posto stvari apsolutno u pravu, procitajte malo kakve nebuloze se ovde sve ne pisu, pa mi recite kako onda da se ne izrazi suprotni stav koji se posle tumaci kao kontriranje.
Predlazem svima koji pljuju FM2015 da ukoliko im je toliko los, jednostavno prestanu da ga igraju i blate po raznim forumima, i da ga ostave nama kojima je dobar.
Последње учитавање од daniloviccc дана 16 Феб 2015, 18:48, учитано 3 пута укупно.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Код: Изаберите све

http://community.sigames.com/showthread.php/413334-Official-Football-Manager-2015-Feedback-Thread-15.2.1?p=10182635&viewfull=1#post10182635
Ето, супер је игра.
Корисников грб
markohn22
World Class Manager
Поруке: 7580
Придружен: 30 Окт 2010, 12:09
Место: Herceg Novi-Beograd
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од markohn22 »

Hahahaha Cvitanich zabio 9 golova do 42. minuta :lol:
И душа и тело, све је црно бело...
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

markohn22 пише:Ja sam sve više ubijeđen da ME itekako dobro zna ko sam "ja" a ko je protivnik...
Dobro, tvoje pravo je da veruješ da je tako. Ja znam da nije tako, ali neka ostane na tvojoj reči protiv moje.
markohn22 пише:A ovo mi je malo prevelika slučajnost da dovede 7-8 istih igrača koje sam i ja dovodio kada sam ih vodio. Ajde da je 2,3 - ajde da su to samo domaći igrači jer je nekako logično da završe u PFC, ali oni su doveli čak i iste strance.
Ne znam, nisam uspeo da shvatim koji su skrinšotovi tvoji, a koji AI-evi. Koliko sam uspeo da razumem, sva tri skrinšota su AI-eva pojačanja, iz tri različite sezone, jel da?

Ponovo ti kažem, tvoje je pravo da veruješ u šta hoćeš. Ja ne mogu sa stopostotnom sigurnošću da tvrdim da nisi u pravu, jer niko, pa ni ja, ne zna za svaki mehanizam koji se (eventualno) nalazi u igri.

Ali razmišljajući malo o tome što tvrdiš, veoma sam skeptičan da AI kopira tvoje poteze. Mogu da objasnim i zašto, ako te baš zanima, a pošto ne verujem da te zanima neću da pišem unapred.

mikoexclusive пише:Čovječe, kako ti ne dosadi više da svima kontriraš?
Prvo, da se razumemo, nikome ja ne kontriram. Ja iznosim svoje mišljenje, a to što je ono različito od tvog, ne znači da ja tebi kontriram.

Drugo, koji ste to vi "svi"?

mikoexclusive пише:Govorim o stoperima koji imaju sve najvažnije odbrambene atribute 18+ (heading, jumping, positioning, anticipation, marking, tackling...) Ako je tebi normalno da neki kepec koji nije 2 puta u životu udario loptu glavom dobije vazdušni duel protiv ova moja 2 igrača i postigne gol, onda stvarno ne znam...
Pa šta ako imaju te atribute? Jel ih to čini imunim na greške? Ti, čoveče, ko da ne gledaš fudbal. Koliko puta se desi da najbolji štoperi ispadnu iz igre, napravi kardinalnu grešku, itd. A na kraju krajeva, ako pročitaš bolje šta sam napisao, rekao sam da su možda ispali iz izre ne svojom greškom.

Na osnovu čega si ti zaključio da je igrač sa Heading 7 i Jumping Reach 7 kepec koji nije 2 puta u životu udario loptu glavom? Molim te, nemoj da ispadaš smešan.

Ja se načelno slažem da je mala verovatnoća da će Mesi da postigne gol glavom pored Kompanija i Mertesakera. Ali to nije nemoguće. FM je igra verovatnoće. Ništa po tom pitanju nije zabranjeno. Da staviš igrača sa Heading 1, Jumping Reach 1, itd. protiv Kompanija i Meresakera, posle određenog broja puta on bi dobio duel i postigao gol. Možda bi to bilo iz desetohiljaditog pokušaja, ali nije zabranjeno nekim pravilom. Tako da prestani više da kukaš oko tog jednog gola.

mikoexclusive пише:Nekidan tvrdiš da finishing kod napadača nije bitan za postizanje golova. Pa šta je bitno, članska karta SNS-a?
Molim te mi navedi post u kome sam ja tvrdio da Finishing kod napadača nije bitan?

Verovatno sam rekao da Finishing nije najvažniji atribut za postizanje golova, što možda nije očigledno, ali je svakako tačno.

D. пише:Ето, супер је игра.
Tvoj nivo zaključivanja je izgleda na nivou deteta iz osnovne škole.

Prvo, ne znam sa kime se raspravljaš, pošto u suštini niko ne tvrdi da je igra "super", bez greške, itd.

Drugo, šta si sada dokazao tim linkom? Taj link pokazuje da je neko tamo negde imao utakmicu sa nerealnim rezultatom. Možda je bag, možda je slučajnost, možda je on nešto brljao, nemam pojma.

Niti me na kraju krajeva briga šta je slučaj, pošto ja nigde ne tvrdim da igri nisu potrebne ozbiljne prepravke i popravke.

Ja samo hoću da ti kažem jednu stvar - to što si ti našao jedan, dva, ili deset primera nerealnih rezultata, ne znači da je igra kurton. Kao što ovaj zadnji vikend u Bundesligi ne znači da realnost treba da se pečuje. :)

Код: Изаберите све

http://www.theguardian.com/football/2015/feb/13/borussia-dortmund-mainz-05-bundesliga-match-report
(Ju! Zadnji tim na tabeli dao četiri gola!)

Код: Изаберите све

http://www.espnfc.com/german-bundesliga/match/396813/bayern-munich-hamburg-sv/report
(Ju! Kao da su igrali protiv niželigaša, a ne protiv Bundesligaša!)

Код: Изаберите све

http://www.theguardian.com/football/2015/feb/14/bayer-leverkusen-wolfsburg-match-report
(Ju! Ju! Ju! Devet golova, dva het trika. Baš Dosta!)
Последње учитавање од parnivaljak дана 16 Феб 2015, 20:57, учитано 1 пут укупно.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Наравно, Цвитаничевих 9 (словима: ДЕВЕТ) голова је скроз нормално. Па то се дешава стално.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Gde sam ja to napisao?
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Односило се на овај покушај духовитости са Бундеслигом. Чудо да ниси тријумфално ископао и Бајернових 9:2 из сезоне 2012/13 против истог противника, паралела Бајерн-Ница би била крајње адекватна.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Nisam ni hteo da kopam, naveo sam samo šta je bilo ovog vikenda. Ja, kao što ti rekoh ranije, ne pratim Bundesligu, a ti koliko vidim pratiš, pa sigurno možeš mnogo bolje o tome da govoriš nego ja.

Nije tu stvar u duhovitosti, već u rezultatu. Niko ne bi rekao prošle nedelje da će Bajern da dobije 8-0. Ali to se ipak desilo. Isto je tako u igri. Teorijski može da se desi i da Bajern izgubi 8:0, samo je potrebno ponoviti simulaciju dovoljan broj puta. Verovatno će biti potrebno milion puta doduše, ali nije zabranjeno da se desi. :)

Poenta je u dobrom balansu, koji nalikuje stvarnom životu. Tako da ti kada pogledaš sezonu iza sebe imaš rezultate koji grubo odgovaraju nečemu što je uobičajno u stvarnosti.
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Е, видиш, у томе и јесте проблем. У балансу. Баланс није само просечан број голова. То што тај исти Цвитанич укупно неће дати преко 20 до краја сезоне и имаће просек голова какав треба да има не значи да је то реално. Такве ствари се дешавају (добро, не баш такве), али се у ФМ-у дешавају пречесто и на местима (у лигама) где је вероватноћа за такав догађај далеко мања него у случају Бајерна и Бундеслиге. И онда се то испегла утакмицама где ништа живо не улази - просек на месту, тестирање успешно. Говорим само о АИ против АИ, јер су бројке на крају сезоне релативно нормалне, само се увек јављају овакви нестандардни резултати.

Ако је поента игре да буде реална симулација (а пегави Енглези то истичу на сваком кораку), онда овакве пиздарије знатно умањују њен квалитет. И баш зато, као крајњи корисник, могу да будем незадовољан. И да тврдим да је лоша. Не тешка, штавише, лакша је него икад, само то што се види у игри не личи на фудбал који гледам на тв-у. А то са головима се јавља одавно, што ће рећи да 1) немају никакву идеју зашто се то дешава, 2) јебе им се да исправе, јер немају конкуренцију. У оба случаја закључак је исти.
daniloviccc
First Team Coach
Поруке: 234
Придружен: 22 Јул 2011, 14:56
Место: Nis
Been thanked: 3 times
Status: Није на вези

Порука од daniloviccc »

neverovatno kakvi ljudi komentarisu, a interesantno je kako svi kenjaju kako je igra laka mnogo, a u isto vreme sve bagove koje navode, oni su u njima zrtva, cak govore i da citiram,, ME navija za AI,, njihove stopere prelece lopta i ostale gluposti u kojima je AI favorizovan, pa zbog cega je onda igra laka??
D.
First Team Coach
Поруке: 381
Придружен: 09 Авг 2011, 19:40
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од D. »

Није све у томе да ли можеш да попишаш игру и узмеш Лигу шампиона, има нечег у томе на шта личи та симулација. Играј кад ти је добра.
daniloviccc
First Team Coach
Поруке: 234
Придружен: 22 Јул 2011, 14:56
Место: Nis
Been thanked: 3 times
Status: Није на вези

Порука од daniloviccc »

D. пише:Није све у томе да ли можеш да попишаш игру и узмеш Лигу шампиона, има нечег у томе на шта личи та симулација. Играј кад ти је добра.
Ja je i igram, zato i komentarisem, niste mi jasni vi koji je blatite na sve strane, zasto je jednostavno ne izbristete iz PC i ostavite na miru ovde
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

D. пише:Е, видиш, у томе и јесте проблем. У балансу. Баланс није само просечан број голова. То што тај исти Цвитанич укупно неће дати преко 20 до краја сезоне и имаће просек голова какав треба да има не значи да је то реално. Такве ствари се дешавају (добро, не баш такве), али се у ФМ-у дешавају пречесто и на местима (у лигама) где је вероватноћа за такав догађај далеко мања него у случају Бајерна и Бундеслиге. И онда се то испегла утакмицама где ништа живо не улази - просек на месту, тестирање успешно. Говорим само о АИ против АИ, јер су бројке на крају сезоне релативно нормалне, само се увек јављају овакви нестандардни резултати.
Takvo peglanje može da se dešava samo u ligama koje nisu učitane sa full detaljima, jer se tada koristi uprošćen algoritam simuliranja mečeva.

U ligama koje se simuliraju sa full detaljima, svaka utakmica prolazi kroz ME. ME ne uzima u obzir stanje na tabeli, broj postignutih golova do tada, i slične faktore, tako da ne može da usrednji rezultate na nivou sezone.

Dakle, ME zapravo ne pegla ništa, već se njegovi parametri unapred podešavaju, na osnovu statističke analize, i prosto rečeno, endžin se našteluje tako da statistika u toku meča upadne u neki raspon koji odgovara realnosti.

Odatle je i jasno otkud toliko problema. Svaki igrač i tim u celini moraju da prođu kroz razne provere. Prirodno je da se zbog toga povremeno pojavljuju nelogične situacije. Sad pazi, diveloperi rade na ovoj igri preko 20 godina, tako da se vremenom došlo do nivoa kada sve to izgleda lepo i realno, ali jedini način da se te nelogične situacije skroz otklone je da nekako napraviš 22 igrača koja raspolažu zavidnom veštačkom inteligencijom, nezavisno jedni od drugih. A to je decenijama daleko od nas (čak je pitanje i da li je tako nešto moguće).

D. пише:Ако је поента игре да буде реална симулација (а пегави Енглези то истичу на сваком кораку), онда овакве пиздарије знатно умањују њен квалитет. И баш зато, као крајњи корисник, могу да будем незадовољан. И да тврдим да је лоша. Не тешка, штавише, лакша је него икад, само то што се види у игри не личи на фудбал који гледам на тв-у.
Šta ti to znači "pegavi Englezi"?

Naravno da je poenta igre da bude realna simulacija, ali realnost je ostvarljiva samo do određenog nivoa. Da se ne lažemo, ono što gledaš na TV-u, nećeš simulirati na računaru u skorije vreme. Nadam se da to razumeš.

Naravno, imaš puno i apsolutno pravo da budeš nezadovoljan, kao i svako drugi.

D. пише:А то са головима се јавља одавно, што ће рећи да 1) немају никакву идеју зашто се то дешава, 2) јебе им се да исправе, јер немају конкуренцију. У оба случаја закључак је исти.
Kada kažeš "to sa golovima", misliš na balans o kome smo govorili, jel da?

Biće da to ne mogu da poprave (barem bez ozbiljnije revizije načina na koji ME radi). Ali ima dosta stvari koje ne znaju da poprave, i to je normalno, jer je rad na FM-u pionirski, kada su u pitanju simulacije fudbala.
Корисников грб
markohn22
World Class Manager
Поруке: 7580
Придружен: 30 Окт 2010, 12:09
Место: Herceg Novi-Beograd
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од markohn22 »

parnivaljak пише:Ne znam, nisam uspeo da shvatim koji su skrinšotovi tvoji, a koji AI-evi. Koliko sam uspeo da razumem, sva tri skrinšota su AI-eva pojačanja, iz tri različite sezone, jel da?
Svi su od AI-a, ali je fora u tome što je doveo za 3 sezone 10ak istih igrača koje sam i ja dovodio kada sam vodio PFC. To mi je malo previše da bi bila slučajnost.
И душа и тело, све је црно бело...
Пошаљи Одговор

Повратак на “Football Manager 2015”