Football Manager 2015 - Diskusija

Sve o FM15
Корисников грб
the Stig
Youth Team Coach
Поруке: 149
Придружен: 09 Нов 2010, 23:07
Место: Srbija
Status: Није на вези

Порука од the Stig »

Taktiku koristim zavisno od protivnika, normalno baza ostaje, ali se neke sitnice i OI menjaju, a što se kornera tiče, koristim isto što i na svkom FMu do sada, nekad na nir post, nekad šort opšn; verzija igre je 15.2.1, počeo sam na 15.2.0, ali je posle 3-4 dana izleteo ovaj "kec" koji u principu ništa nije promenio.
Šaponjića nemam u timu, prodat je za 15ak miliona u drugoj sezoni, a najbolji igrači su mi Denis Suarez, Jović, Živković, Rotariu, Marcos Llorente, što se navale tiče, a nazad sam uspeo da upecam Zumu i Romanjolija za neku siću, ostalo u odbrani su pretežno naši igrači Antić, Gajić, Babić i Džonatan Silva kao jedini igrač za kog' sam pljunuo neku ozbiljniju lovu (10ak miliona) i Rajković na golu.
Ne zalazim u to da li postoji neki "mehanizam", jednostavno se ne razumem u to, ali da mogu to da vidim - mogu. Ne možeš da me ubediš da nešto što konstantno gledam 6 sezona nije tačno. Sad da l' je to do motiva, ili nečeg trećeg, ne zalazim, ali da je totalno drugačiji postotak iskorišćenosti CCC šansi, to jeste.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

Takođe, na kojoj verziji igre si to postigao?
Kakve ovo veze ima?
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

the Stig пише:Taktiku koristim zavisno od protivnika, normalno baza ostaje, ali se neke sitnice i OI menjaju, a što se kornera tiče, koristim isto što i na svkom FMu do sada, nekad na nir post, nekad šort opšn; verzija igre je 15.2.1, počeo sam na 15.2.0, ali je posle 3-4 dana izleteo ovaj "kec" koji u principu ništa nije promenio.
Šaponjića nemam u timu, prodat je za 15ak miliona u drugoj sezoni, a najbolji igrači su mi Denis Suarez, Jović, Živković, Rotariu, Marcos Llorente, što se navale tiče, a nazad sam uspeo da upecam Zumu i Romanjolija za neku siću, ostalo u odbrani su pretežno naši igrači Antić, Gajić, Babić i Džonatan Silva kao jedini igrač za kog' sam pljunuo neku ozbiljniju lovu (10ak miliona) i Rajković na golu.
Dobro, svaka čast, lepo bi bilo da napišeš i koji red o svojoj pobedničkoj taktktici na Partizanovoj temi.

Vrlo respektabilan tim, mora se priznati. Ne sviđa mi se samo što su tu Jović i Rajković, ali isključivo zbog toga što ne volim da kupujem Zvezdine igrače kada igram sa Partizanom.

the Stig пише:Ne zalazim u to da li postoji neki "mehanizam", jednostavno se ne razumem u to, ali da mogu to da vidim - mogu. Ne možeš da me ubediš da nešto što konstantno gledam 6 sezona nije tačno.


Zanimljivo je to što vas nekoliko "vidi" da takav mehanizam postoji, a niko od vas ne može da objasni kako to radi.

Ne vidim ni kako bih ja tebe mogao da ubedim u to da ne postoji nešto što ne postoji!?

the Stig пише:Sad da l' je to do motiva, ili nečeg trećeg, ne zalazim, ali da je totalno drugačiji postotak iskorišćenosti CCC šansi, to jeste.
Motiv je bitna stavka u stvarnosti i relativno bitna stavka u igri. Radi diskusije, recimo da motiv jeste bio uzrok iskorišćenosti šansi. Da li je to nerealno?

Drugo, CCC šansa ne znači ništa. Dobro je poznato i godinama unazad dokumentovano da igra ne određuje uvek dobro šta je CCC šansa, a šta nije. Ne bi trebalo opterećivati se CCC brojem.

Jackint пише:Kakve ovo veze ima?
Naravno da ima veze. Nije u svakoj varijanti endžina podjednako lako dominirati.

Na primer, negde tamo u vreme FM 15 Bete, ako se dobro sećam, izuzetno veliki broj golova je padao posle centaršuteva. I prilično slaba ekipa je mogla da eksploatiše tu činjenicu da je lako dati gol iz centaršuta.

Veće dostignuće je to što je the Stig postigao na 15.2.1, nego da je to isto postigao na nekoj od ranijih verzija.
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

Veće dostignuće je to što je the Stig postigao na 15.2.1, nego da je to isto postigao na nekoj od ranijih verzija.
To je još jedan problem SI-a.Izbacuju igricu, a znaju da nije ni 90% spremna, tek sad sa ovim update-ima može da se igra (ozbiljniji sejv).
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
the Stig
Youth Team Coach
Поруке: 149
Придружен: 09 Нов 2010, 23:07
Место: Srbija
Status: Није на вези

Порука од the Stig »

parnivaljak пише:Dobro, svaka čast, lepo bi bilo da napišeš i koji red o svojoj pobedničkoj taktktici na Partizanovoj temi.
Nema svrhe kačiti tu taktiku (taktike) zato što nije "plug and play", zahteva konstantno učestvovanje u meču i temeljnu analizu protivnika pre početka samog meča.
U principu taktika je jednostavna i zasniva se isključivo na logičnim stvarima. Balans i dopunjavanje su ključne reči u mom svatanju ove igre. Tako da možemo reći da je glavna "snaga" tih taktika to što se igrači kvalitetno dopunjuju i pozicioniranjem pokrivaju teren na, po meni, jako kvalitetan način, retko kada se ostavlja prostor za kontru protivnika, čak i na mečevima gde igram jako visoko i sa presingom; fino izbalansiran PI, i on ne zavisi od protivnika, jedino na mečevima gde sam totalni autsajder imam običaj da promenim role u veznom redu i dodatno povučem bekove. Sa druge strane TI mi je dosta podložan promenama, naravno u zavisnosti od protivnika, a "šlag na torti" su OI koje itekako podižu kvalitet igre, naročito kod toliko osporavanog presinga, gde se na dosta kvalitetan način unosi ta preko potrebna doza agresivnosti i čvrste u isti.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Jackint пише:
Veće dostignuće je to što je the Stig postigao na 15.2.1, nego da je to isto postigao na nekoj od ranijih verzija.
To je još jedan problem SI-a.Izbacuju igricu, a znaju da nije ni 90% spremna, tek sad sa ovim update-ima može da se igra (ozbiljniji sejv).
To je problem celokupne gejming industrije. Navedi mi jednu ozbiljnu igru koja se pojavila na tržištu, a da nije patila od dečijih bolesti i ličila više na beta-build nego na final-build.

Slažem se naravno oko toga da SI ne popravlja prosek, ali tu treba imati razne faktore u vidu. Na primer, većina ljudi očekuje da novi FM izađe svakog novembra, bez obzira što bi neke godine bilo potrebno više vremena da se FM upegla, ili što bi generalno bilo bolje da izlazi na dve ili tri godine, sa apdejtovima baze na šest meseci. Potom imamo cenu beta testera, pošto za igru veličine FM-a su potrebne hiljade ljudi i stotine hiljada sati da bi se pronašli neočigledni bagovi. I tako dalje...

Ja na taj problem gledam sa pragmatične strane. Niko me ne tera da kupim FM u novembru. Lepo sačekam finalni peč, još kupim igru za manji novac nego što je koštala na početku. Ako me baš svrbi da igram, možda kupim i ranije, ali pikam samo po sezonu-dve, bez dugoročnih sejvova i detaljnih partija. Ili ovako, pikam sa drugarima, kao sad FM 15.

edit: dodao citat
Последње учитавање од parnivaljak дана 13 Јан 2015, 14:27, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

the Stig пише:Nema svrhe kačiti tu taktiku (taktike) zato što nije "plug and play", zahteva konstantno učestvovanje u meču i temeljnu analizu protivnika pre početka samog meča.
Nisam ni rekao da okačiš taktiku, nego da napišeš koji red o njoj tamo u temi. :)

Doduše, to si već učinio ovde. Ako budeš imao vremena i volje, učini to i tamo, napravi neki skrinšot i sl., da doprinesemo kvalitetu teme. Mislim, ne teram te ja, sve je do tvoje dobre volje, naravno. :) Predlažem to zato što si ostvario stvarno dobar rezultat, sigurno bi to značilo velikom broju ljudi koji su noviji u FM svetu.
Последње учитавање од parnivaljak дана 13 Јан 2015, 14:35, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

the Stig пише:Nema svrhe kačiti tu taktiku (taktike) zato što nije "plug and play", zahteva konstantno učestvovanje u meču i temeljnu analizu protivnika pre početka samog meča.
U principu taktika je jednostavna i zasniva se isključivo na logičnim stvarima. Balans i dopunjavanje su ključne reči u mom svatanju ove igre. Tako da možemo reći da je glavna "snaga" tih taktika to što se igrači kvalitetno dopunjuju i pozicioniranjem pokrivaju teren na, po meni, jako kvalitetan način, retko kada se ostavlja prostor za kontru protivnika, čak i na mečevima gde igram jako visoko i sa presingom; fino izbalansiran PI, i on ne zavisi od protivnika, jedino na mečevima gde sam totalni autsajder imam običaj da promenim role u veznom redu i dodatno povučem bekove. Sa druge strane TI mi je dosta podložan promenama, naravno u zavisnosti od protivnika, a "šlag na torti" su OI koje itekako podižu kvalitet igre, naročito kod toliko osporavanog presinga, gde se na dosta kvalitetan način unosi ta preko potrebna doza agresivnosti i čvrste u isti.

To je to, davno je prošlo vreme kad se fm igrao tako što posle dve sezone namestiš taktiku i središ ekipu i samo klikneš na continue, apsolutno svaki meč zahteva aktivno učestvovanje i menjanje TI, PI i OI.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Jackint
First Team Coach
Поруке: 490
Придружен: 27 Сеп 2014, 11:18
Место: Jugoslavija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Status: Није на вези

Порука од Jackint »

da li koristite closing down u opp instructions, ja kad god to koristim 3 igrača idu na jednog.Ima li neko rešenje za ovo i koje ostale opp instructions koristite?
IN ARSENE WE TRUST!!!
Корисников грб
Dule93
World Class Manager
Поруке: 7064
Придружен: 04 Нов 2010, 02:03
Место: Jabucki Rit
Klub koji vodite: Frankfurt
Formacija: 3-5-2
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Dule93 »

Ja ne koristim nikad opp instructions. Mozda par puta u sezoni i to promenim u toku utakmice ako vidim da me neki igrac jebe.
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18917
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 244 times
Been thanked: 254 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Neka neko preseli sve postove u pdf taktike :yesko:
Корисников грб
DS_RS
World Class Manager
Поруке: 5579
Придружен: 20 Јан 2011, 11:34
Место: BL
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од DS_RS »

Слика
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Nema šanse da čitam zadnjih pet strana. Meni je inače FM isto jako dobar, ali kada su neke "sitnice" u pitanju sve je sjebano. Slažem se za taktike. Recimo sistem izbora igrača nije bilo potrebe menjati. Nikako.
Корисников грб
Paul Scholes
First Team Coach
Поруке: 332
Придружен: 30 Јун 2014, 13:17
Место: Cacak
Status: Није на вези

Порука од Paul Scholes »

Mislim da bi bilo pametno da razdvoje role kada je faza napada i kada je faza odbrane. Npr. hoću da za AMR-a izaberem inside forward dok napadamo, a kada se branimo da se ponaša kao def. winger, ili hoću da mi CM bude playmaker, ali kad se branimo da se ponaša kao Ball Wining Midfielder. Ili npr. da posebno svakom igraču odredim mentalitet za fazu odbrane i fazu napada.
Последње учитавање од Paul Scholes дана 15 Јан 2015, 14:00, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
the Stig
Youth Team Coach
Поруке: 149
Придружен: 09 Нов 2010, 23:07
Место: Srbija
Status: Није на вези

Порука од the Stig »

Čovek sa plućima plavog kita još nije stvoren. Koliko bi snage trebalo fudbaleru da se maksimalno troši u napadu, i odmah nakon izgubljene lopte da se maksimalno troši u odbrani?
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

The Stig je sasvim u pravu.

Napad i odbrana nisu dve odvojene kategorije koje nemaju veze jedna sa drugom. Ako igrač ima veliku slobodu u napadu, i ako se nalazi u dobroj napadačkoj poziciji, onda je gotovo sigurno da se on ne nalazi u dovoljno dobroj poziciji za defanzivnu tranziciju. Isto tako, ukoliko je igrač disciplinovan u odbrani, ne možeš od njega očekivati da bude slobodan u napadu. Prosto neće biti u mogućnosti da obavlja dva posla različite prirode, jer ti poslovi isključuju jedan drugog.

Konkretno, što se tvojih primera tiče, ako je AMR inside forward, to znači da će on igrati visoko, da će ulaziti bliže sredini terena, itd. U suštini, on je napadač, npr. u stilu CR7. Kako onda od tog igrača možeš očekivati da se ponaša kao Defensive Winger? IF će se u zadnjoj fazi napada nalaziti u šesnaestercu, i kako onda on može da zatvori prostor na boku?

Isto tako, plejmejker mora da igra dublje u polju, kako ne bi bio markiran i kako bi bio u boljoj poziciji da deli lopte saigračima. Ako on u odbrambenoj fazi juri za protivničkim igračima, teško da će se po povratku lopte u posed nalaziti u poziciji da proigra nekog ofanzivnijeg igrača, zar ne?

Doduše, slažem se da bi lep dodatak bio da možeš da podešavaš odbranu i napad odvojeno. Nisam siguran da li bi mentalitet trebalo da se podešava odvojeno, pošto mislim da većina ljudi ni ne razume šta zapravo mentalitet znači. Verovatno da bi bilo dosta konfuzije i pogrešnih postavki kada bi odvojeno podešavanje napada i odbrane bilo omogućeno, ali ipak nadam se da je tako nešto u planu... :)
Корисников грб
Paul Scholes
First Team Coach
Поруке: 332
Придружен: 30 Јун 2014, 13:17
Место: Cacak
Status: Није на вези

Порука од Paul Scholes »

Ako igrač igra inside forward-a to ne znači da treba da ladi jaja kada izgubi loptu i da samo čeka na protivničkoj polovini da njegovi saigrači uzmu protivniku loptu.
Корисников грб
parnivaljak
First Team Coach
Поруке: 418
Придружен: 12 Дец 2014, 14:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од parnivaljak »

Nego šta bi trebalo da radi?

Ja sam naveo nekoliko fudbalskih činjenica. Ako se ne slažeš sa time, onda navedi svoja očekivanja od AMR igrača, umesto što ostavljaš komentar koji nema nikakve veze sa time što sam pisao.

(Pritom, to da li će da ladi jaja zavisi i od drugih instrukcija, ne samo od role, kao i od njegovog Workrate itd.)

Različiti igrači na AMR poziciji imaju različite funkcije na terenu. Funkcija nekih igrača je da stoje visoko i da se ne vraćaju u odbranu. Menadžer to može da želi iz više razloga. Na primer, da bi bili instant pas opcija kada tim dođe u posed lopte. Ili da bi bili u određenoj zoni, kako protivnički spoljni bekovi ne bi smeli da ih ostave same i pridruže se napadu. I tako dalje...

Funkcija nekih drugih igrača na krilnoj poziciji je da se vraćaju u odbranu, da markiraju protivničke igrače, itd.

Bitno je shvatiti da FM efektivno tumači AMR poziciju kao napadača, a MR pozicijiu kao veznog igrača. Zbog toga, ne možeš dobiti igrača koji se stalno vraća u odbranu sa AMR pozicije. Možeš sa MR pozicije, s tim što onda moraš napraviti neke kompromise u napadu. Ti kompromisi su često mnogo manji nego što se na prvi pogled čini...
Корисников грб
Paul Scholes
First Team Coach
Поруке: 332
Придружен: 30 Јун 2014, 13:17
Место: Cacak
Status: Није на вези

Порука од Paul Scholes »

Koji to AMR/L i u kojoj ekipi nema defanzivne zadatke u RL? Daj mi primer.
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Ja sve vise mislim da je ovaj parnivaljak u stvari Miles.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Football Manager 2015”