Problem sa razumevanjem taktike

jovan98
Newgen
Поруке: 28
Придружен: 29 Сеп 2013, 11:31
Место: Novi Sad
Status: Није на вези

Problem sa razumevanjem taktike

Порука од jovan98 »

Imam problema sa pravljenjem taktike, pa ako je neko voljan malo da mi pomogne i da me uputi da se lakse snadjem. Necu da stavljam sve taktike koje sam probao (zaista sam ih probao dosta) i ne samo na nekoliko meceva vec familiarity bude u fullu. Nisam zeleo da osvajam neke silne trofeje i da razvaljujem samo na kraju da budem oko media predictiona mozda 2-3 mesta gore dole. E sada nisam siguran kako da namestim role igracima tako da dobro funkcionise taj nacin igre. Na primer dlp se koristi uglavnom kao glavni pokretac kontra napada u defanzivnim taktikama. Kako da odredim role njegovih saigraca koji trebaju njega da prate. Na koji nacin razmisljate kada pravite taktiku (u slucaju ako ih ne skidate sa neta, ali uglavnom koliko mogu da primetim velika vecina njih skida taktike). Citao sam sa raznih sajtova objasnjenja rola ali ne mogu bas da se snadjem. Zaista svaka pomoc bi mi dobro dosla. Unapred hvala :ole:
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Ne družim se sa ljudima koji skidaju taktike. Većina nas pravi svoje, uglavnom početnici i klinci koriste tudje taktike, valjda im fino da samo klikću na kontiniju, tako igraju.

Код: Изаберите све

http://serbian-fm.net/football-manager-2014-tutorial-kako-igrati-fm14-vt10842.htm

Код: Изаберите све

http://serbian-fm.net/football-manager-2014-tutorial-kreiranje-taktike-vt10808.htm

Код: Изаберите све

http://serbian-fm.net/football-manager-2014-tutorial-kreiranje-taktike-vt10844.htm

Код: Изаберите све

http://serbian-fm.net/uigravanje-taktike-vt10807.htm

Код: Изаберите све

http://serbian-fm.net/fm14-team-instructions-vt10787.htm

Код: Изаберите све

http://serbian-fm.net/najbitnije-karakteristike-za-svaku-poziciju-u-timu-vt8536.htm
Valjda će ovo pomoći. Nezahvalno ti je pitanje, ne znam tačno šta bih ti objasnio, jer ti nemaš konkretan problem sa nekom taktikom koju igraš, već je to više do iskustva, koje očegledno nemaš. Moj savet ti je da isprobavaš, eksprerimentišeš, pročitaj ovo gore i kreni, mislim nemaš šta da izgubiš, napraviš jednu taktiku, vidiš kako radi, šta joj fali, pa probaš da popraviš, ako ne ide dodji ovde kod nas, pa da vidimo u čemu je problem. Pravljenje taktike na FM-u se zasvniva na metodu pokušaja i greške, sve dok ne dovedeš taktiku do savršenstva.
Последње учитавање од zele дана 19 Авг 2014, 15:13, учитано 1 пут укупно.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Gagi
SFM Hall Of Fame
Поруке: 12107
Придружен: 12 Апр 2011, 10:09
Место: Heimaey
Has thanked: 4 times
Been thanked: 29 times
Status: Није на вези

Порука од Gagi »

Možda kao DLP na DM u 4-1-4-1 sa uključenim direktnim pasovima, igrom preko krila, itd. Tu nije loše u TI staviti clear ball to flanks, a krilima u PI stay wider, cross from byline. Špic treba da drži loptu i sačeka ostale (krila i požejno B2B), pa je logično da to bude DLF-S.
Ovde velika većina sama barata sa tim, skidanje taktika je sranje, uspesi ili neuspesi nisu tvoji, već tuđi. Ok je pričati o taktikama, to rade i na seminarima, ali skidanje je sranje. Naravno, to je moje mišljenje, pa ti vidi kako ćeš i šta ćeš.
Последње учитавање од Gagi дана 01 Јан 1970, 01:00, учитано 1 пут укупно.
jovan98
Newgen
Поруке: 28
Придружен: 29 Сеп 2013, 11:31
Место: Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од jovan98 »

Hvala na odgovrima, pokusacu da napravim pa cu okaciti sliku taktike da date neke sugestije :fanman:
jovan98
Newgen
Поруке: 28
Придружен: 29 Сеп 2013, 11:31
Место: Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од jovan98 »

Ovako izgleda taktika:

Код: Изаберите све

http://prntscr.com/4fopfo
(AMC je AP-s)
Evo ih mecevi:

Код: Изаберите све

http://prntscr.com/4foq4c
Kao sto vidite ne izgleda to lose kad sam domacin, ali kao gost bukvalno igraju kao drugi tim.
Ako moze mala pomoc oko tih gostujucih meceva bio bih zahvalan. Pozdrav! :fanman:
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Кад играш у гостима пробај мало чвршће да играш на средини нешто или само мало да коригујеш ову тактику.

Типа дм-дм-мц-амл-амр да ти буде средина терена.

Ја тако играм често (мада ја правим своје тактике увек) и за домаће и за гостујуће утакмице често и супер функционише ал има ту још доста ствари које ја радим у позадини јер се мечевима посвећујем превише. Припреми сваког меча посветим неколико минута, а и предсезона је најважнија код тактике.
Последње учитавање од Sloba дана 23 Авг 2014, 19:06, учитано 1 пут укупно.
jovan98
Newgen
Поруке: 28
Придружен: 29 Сеп 2013, 11:31
Место: Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од jovan98 »

Posvetio bih i ja vise vremena pripremanju taktike pred mec ali zaista nemam ideju sta da menjam, zbog toga izmedju ostalog i trazim pomoc. Ako pred mec korigujem nesto odmah se familiarity smanjuje (mislim ako menjam formaciju ili timske instrukcije). :fanman:
Izvini nisam razumeo kad si rekao cvrsce, u smislu vise igraca ili defanzivnije?
Последње учитавање од jovan98 дана 23 Авг 2014, 19:25, учитано 1 пут укупно.
Sloba
Global Moderator
Поруке: 11325
Придружен: 26 Окт 2010, 02:43
Место: Београд
Has thanked: 215 times
Been thanked: 58 times
Status: Није на вези

Порука од Sloba »

Чвршће у смислу са два дефанзивна везна и једним централним уместо досадашња два централна и једним полушпицем. :Д

Знам колико може бити тешко собзиром да ја док нисам научио све сам да радим са тактиком да сам сезону са Партизаном завршавао седми или осми у неким сејвовима и слично, често добијао отказе али зато стално сам експериментисао.

Још увек учим. ФМ 15 ћу се у потпуности посветити тактичком усавршавању.

Елем, промене у сред сезоне које радиш никако не смеју бити радикалније. Одмах се мења да играчи не могу на неке нове ствари добро да одговоре. ;) Тако да у сред сезоне ако мењаш , мењај полако, на полусезони или на крају исте прави радикалније промене. :)
Корисников грб
SAvram
Newgen
Поруке: 16
Придружен: 19 Сеп 2014, 16:50
Место: Bogatić
Status: Није на вези

Порука од SAvram »

Evo sta ja mogu da kazem na kreiranje taktike (na osnovu mog iskustva u FM koje nije neko ogromno):

1. Za svaku ulogu ("rolu") koju namestis igracu (npr. da li ce biti BBM, DLP, W, IF, AF, P ili bilo sta drugo) moras da znas koji atributi odgovaraju toj ulozi jer se ne snalazi svaki igrac najbolje na svakoj poziciji i u svakoj ulozi da tako kazem. Uvek imas par kljucnih atributa na koje moras da obratis paznju i onda takvog igraca i trazis da dovedes (ako nemas takvog u timu, a potreban ti je) ili biras od igraca koje vec imas u svom timu.
2. Taktiku kreiras prema igracima koje imas (sto je najcesce slucaj) ili igrace prema taktici (sto je redje slucaj jer ti treba brdo love da bi doveo sve igrace koje zelis). Tako da moras da kombinujes - zeljenu taktiku sa igracima kojima raspolazes. Ali uglavnom ces bazirati taktiku na igracima koje imas.
3. Taktika zavisi i sa kakvim timom igras, protiv kakvog tima igras i koji su tvoji ciljevi. Nece biti ista taktika ako vodis tim iz samog vrha tabele (npr. Real) ili tim koji najcesce zavrsava u drugoj polovini tabele (npr. Espanjol). Takodje taktika zavisi i da li pretendujes na trofeje ili se boris za mesta koja vode u LS ili LE ili se boris za opstanak u ligi. Tako da ces sa jakim klubovima najcesce igrati napadacki, dok sa slabijim ces vise paznju morati da obratis na odbranu i kontrolu lopte tokom meca.
4. Mozda neki ne znaju, ali taktika ume da zavisi (ne mnogo, ali ume; i ovo se najcesce primeti kod manjih klubova koji nisu toliko razvijeni i bogati) od stanja terena na kom igras, velicine terena, vremenskih uslova. Npr. ako volis da igras "rasireno" i po bokovima, onda ti uzan teren nece pomoci; ili ako su ti igraci slabije fizicki pripremljeni onda ti maksimalna duzina terena nece odgovarati jer se igraci vise trose i brze zamaraju i sl.
5. Sto se tice tvoje taktike, slobodno dodaj jos ovih "team instructions", a sto se tice "player instructions" tu ti se sve svodi da poznajes svog igraca "u dusu" sto bi rekli, moras da znas njegove "preferred moves" jer oni uticu i na tvoju taktiku. Npr. ako ti u "player instructions" stavis jednu stvar, a ispada da se ona kosi sa "preferred moves" igraca, onda to ne valja i igrac ne pruza svoj maksimum. Resenje je ili da menjas instrukcije ili da igraca naucis tome.
6. E, sad, taktika se svodi na to da probas, menjas, probas, opet menjas, opet probas i sve tako. I to nije samo kroz nekoliko utakmica, uglavnom ti treba dosta utakmica da odigras, ali, opet, sve zavisi od tima koji vodis jer s boljim igracima se lakse radi. Sta da ti kazem, prvo probaj da zamislis koju formaciju zelis da forsiras i onda probaj da se drzis toga i da igrace upravljas prema svojoj zeljenoj formaciji jer cesta menjanja u formaciji i instrukcijama ne vode nikuda, mora da postoji neki kontinuitet.

Ne znam sta vise da ti kazem, ovo je sto ja otprilike znam o taktici na FM. Nije mnogo, ali mozda ce da pomogne. Tako da srecno! :)
Последње учитавање од SAvram дана 18 Окт 2014, 11:10, учитано 2 пута укупно.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Taktike i Treninzi '14 / Tactics & Training '14”