Football Manager 2014 Tutorial: Kreiranje taktike

Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Football Manager 2014 Tutorial: Kreiranje taktike

Порука од Vladar »

Kreiranje taktike - II deo
Слика
Fluidnost
Fluidnost, odnosno prilagodljivost vaših igrača na manje bliske zadatke kao taktički instrument utiče na dva važna faktora u igri Vašeg tima.

Najpre, fluidnost određuje opseg u kojem će Vaši defanzivni, vezni i navalni igrači doprinositi različitim delovima igre: defanzivi, tranziciji i napadu. Ukratko, određuje u kojoj će meri vaši igrači preuzimati zaduženja koja po vokaciji ne nose. Na primer, koliko će defanzivni igrači učestvovati u tranziciji igre i napadu, kao i koliko će napadači pomagati odbrani i slično. Ovaj uticaj vrši se pomoću regulisanja pojedinačnih mentaliteta igrača postavljenih prethodno pri odabiru timskog mentaliteta(defensive, counter, standard, control, attacking).

Zatim, ustanovljava stepen kreativnosti koju će Vaši igrači iskazivati izvan, odnosno nezavisno od pravila koje nameće prethodno postavljen taktički sistema. Ovaj segment poznat nam je kao kreativnost, ili kao kreativna sloboda igrača. Igrač sa većom kreativnom slobodom će u nekim situacijama zanemariti svoje taktičke zadatke i postupati po sopstvenom nahođenju, samoiniijativno preduzimajući napadačke akcije, driblinge, šuteve iz daljine, riskantne pasove, ubacivanja u završnu fazu napada.
Ponuđen nam je izbor 5 raličitih stupanja fluidnosti: very rigid, rigid, balanced, fluid, very fluid. Ovom prilikom obradićemo tri osnovna: rigid, balanced i fluid, dok su preostala dva zapravo varijacije i ekstremi opisanih pa će o njima sve potrebno zapravo i biti rečeno kroz obajšnjena rigid i fluid stupnjeva.
Слика


Rigidni stil igre. Što je stil rigidniji, Vaši odbrambeni igrači više fokusirati na odbranu, vezni na podršku odbrani i napadu a napadači ni napad. Odbrambenima će biti postavljeni defanzivni mentaliteti, napadačima napadački(u odnosu na generalni mentalitet tima), dok će veznima mentalitet biti postavljen između. Mentaliteti ipak mogu varirati i unutar ovih podešavanja u zavisnosti od dodeljenih rola i zaduženja, ali tek neznatno. Otuda, imaćete manje slobode da odstupite od generalnog mentaliteta i izgradite dinamičniju postavku kombinujući zaduženja.

Vašim igračima će takođe biti dato manje kreativne slobode, što će rezultirati time da će se striktnije pridržavati zaduženja koje nosi timska postavka i njihova uloga u njoj. Stoga, ovakav stil igre se nameće onima koji vole strogu kontrolu i disciplinovane nastupe.

Dakle, tim će igrati disciplinovanije i nastojaće da održi pripremljenu postavku, međutim, to može dovesti do stvaranja velikih rupa između odbrambene, vezne i napadačke linije tima pri korišćenju ravnijih formacija kao što su ravna 4-4-2 i ravna 4-3-3. Bolji izbor su slojevitije formacije, kao na primer dijamant 4-1-2-1-2, 4-1-2-2-1 sa ofanzivnim krilima i njima slične. Na taj način se efikasnije upotrebljava specifičan stil igre u kombinaciji sa efektivnijom strukturom formacije. Svaka formacija sa četiri i više ofanzivnih igrača,m kao što su ofanzivne 4-2-3-1(sa amr,amc i aml pozicijom) i 4-2-2-2 ( sa amr, aml i dve st pozicije) će najverovatnije pokazivati brojne slabosti u defanzivi u rigidnijem stilu, pošto će, kao što je ranije rečeno, ofanzivni igrači biti više ofanzivni te će manje pomagati u defanzivi. Isto tako, u defanzivnijim formacijama (5-4-1. 5-3-2, 4-1-4-1,…) ispoljiće se slabosti u napadu.

Čak i sa uspešno izbalansiranim rigidnim stilom igre sa formacijskom postavkom, rigidniji sistemi su znatno manje dinamični od fluidnih, te se stoga preporučuju za upotrebu slabijim timovima, najčešće u nižim ligama i pogotovo onima koji imaju nezavidne mentalne i tehničke kvalitete.


Fluidni stil igre. Što je stil igre fluidniji, defanzivni i ofanzivni zadaci će biti više deljeni unutar čitave ekipe. Vaši igrači će nastojati da usklade svoj individualni mentalitet sa generalnim mentalitetom ekipe. Otuda, pri defanzivnijem mentalitetu bi bilo poželjno da Vaši ofanzivniji igrači poseduju određene defanzivne sposobnosti, dok bi se pri ofanzivnijem mentalitetu odrbrambeni igrači morali snalaziti u napadačkim akcijama koristeći sposobnosti neophodne za takve poduhvate. Dalje, Vaš tim će biti kompaktniji nego kada se koristi rigidniji stil, te ni ravnije formacije neće predstavljati problem. Opet, slično rigidnijim pristupima igri, imate manje slobode za odstupanje od mentaliteta koristeći se različitim kombinacijama uloga i zaduženja igrača. Međutim, fluidniji stil dozvoljava igračima više kreativne slobode, stoga će oni biti ohrabreni da koriste sopstvenu fudbalsku inteligenciju da utiču na tok igre. Ovo će doprineti dinamičnijem i nepredvidljivijem taktičkom sistemu, ali takođe znači manje kontrole. Vaš tim će se braniti i napadati kao celina, dok će se u napadu ispoljavasti svestranije kretanje i veća sklonost ka darovitim potezima.

Uzevši u obzir sve do sada rečeno, fluidniji stil igre se može pokazati kao dobar izbor za timove kojima je imperative plasma u samom vrhu tabele, i koji imaju dobro izbalansiran kvalitet rasprostranjen kroz sve pozicije. Naravno,fluidniji stil neminovno napušta stirktniju kontorlu igre, te se podrazumeva da i u timu imate talenat na koji možete da se oslonite. U suprotnom, napadi se mogu pokazati neubedljivim a odbrana se može pokazati kao izuzetno ranjiva.

Vaši igrači bi trebalo da poseduju zavidne mentalne attribute kao što su Anticipation, Creativity, Decisions, Flair, Off the ball, Positioning i Teamwork, dok bi defanzivni igrači morali da iskazuju sposobnost da zahvaljujući određenim tehničkim i mentlanim sposobnostima doprinose u napadačkim akcijama, slično napadačima koji moraju znati da učestvuju u defanzivnim zadacima.


Balansirani stil igre. Samo ime sugeriše da se radi o izbalansiranom stilu igre, koji nudi ponešto od oba ranije opisana stila, levitirajući između rigidnog pri kojem je mentalitet igrača determinisan najpre pozicijom na terenu, i fluidnog, gde je mentalitet igrača sličnije raširen preko čitavog terena. Količina kreativne slobode takođe je određena sredinom između rigidnijih i fluidnijih opredeljenja.

Važno je napomenuti da Vam balansiran stil igre nudi najveće mogućnosti u promeni idnividulanog mentlaiteta igrača jednostavnom promenom njegove uloge. S tim u vezi, igrači kojima su zadata defanzivna zaduženja će imati izražen defanzivan mentalitet dok će oni kojima su zadata napadačka zaduženja imati izražen napadački mentalitet. Uspostavljanjem različitih dužnosti na terenu, imate mogućnosti da izgradite dinamičnu taktiku sa ekspanzivnom napadačkom igrom a opet stabilnom i čvrstom odbranom. Dakle, kombinovanjem zaduženja možete uspostaviti tečniju i lepršaviju igru u napadu koja je svojstvena fluidnijim sistemima igre, anulirajući pri tome opasnost od gubljenja kontrole igre koje nosi davanje prevelike slobode igračima. Tako dobijate veću kontrolu i preciznije uređujete ko će se braniti, ko služiti kao podrška a ko napadati u svakom trenutku, jednostavnim menjanjem zaduženja(duty) prilagođavajući ih situaciji.

Izražene različitosti u mentalitetu rezultiraće mnoštvom kretanja između linija. Ovime se može uticati na brže osvajanje poseda i kreiranje efektivnijih napadačkih akcija, otežavajući protivničkim defanzivcima koji su se opredelili ili za markiranje visoko postaljenog špica na rizik ostavljanja prostora za ofanzivnije vezne, ili za držanje pozicije zatvarajući ubacivanja iz dubine a rizikujući davanje previše vremena i prostora špicu. Najzad, višeslojna postvaka može se pokazati i kao vrlo efektna i u defanzivi u određeneim situacijama.

Nepotrebno je reći, balansiran sistem bi bio dobar izbor za osrednje klubove. Ipak, ne bi bilo pogrešno konstatovati da bi on pristajao svakoj ekipi, nezavisno od njenog kvaliteta.


Ukoliko ste propustili, prvi deo tutorijala o kreiranju taktike možete pročitati ovde
Последње учитавање од Vladar дана 25 Нов 2013, 21:34, учитано 3 пута укупно.
Корисников грб
KosWonderkid#11
First Team Coach
Поруке: 267
Придружен: 03 Сеп 2012, 21:52
Место: Pale
Status: Није на вези

Порука од KosWonderkid#11 »

onaj prvi tutorijal mi je mnogo pomogao , nego koji najbolji fluidni stil ide uz CONTROL ? :fanman:

P.S. Do sada sam igrao FLUID uvek ..
Последње учитавање од KosWonderkid#11 дана 08 Дец 2013, 17:02, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Dule93
World Class Manager
Поруке: 7064
Придружен: 04 Нов 2010, 02:03
Место: Jabucki Rit
Klub koji vodite: Frankfurt
Formacija: 3-5-2
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Dule93 »

Verovatno fluid, ali ja koristim rigid i dobro radi.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Taktike i Treninzi '14 / Tactics & Training '14”