Football Manager 2014 Tutorial: Kreiranje taktike

Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Football Manager 2014 Tutorial: Kreiranje taktike

Порука од Vladar »

Kreiranje taktike - I deo
Слика

Ovogodišnje izdanje igre donelo je neke radikalnije promene u mnogima omiljenom delu igre. Pripremanje različitih taktika i postavljanje specifičnih timskih instrukcija i zadataka igračima izgleda nešto drugačije nego prethodnih godina, što nas obavezuje da još jednom prelistamo čitav proces stvaranja taktike.
Dakle, postavka i igra Vašeg tima determinisana je sledećim taktičkim podešavanjima: mentalitetom, fluidnošću i setom specifičnih timskih instrukcija.
Mentalitet
Mentalitet tima, uz fluidnost predstavlja osnov svake postavke. Uz formaciju igrača na terenu, mentalitet i fluidnost predstavljaju temelje na kojima se gradi svaki taktički sistem. Uopšteno, mentalitet označava generalnu orijentaciju Vašeg tima, odnosno koliko je defanzivno ili ofanzivno nastrojena ekipa.

Ponuđen je izbor pet osnovnih orijentacija: defensive, counter, standard, control i attacking. Takođe, možete se opredeliti i za neku od dopunskih orijentacija: contain i overload. Poslednje dve predstavljaju ekstreme ponudjenih orijentacija i najčešće se koriste samo u određenim situacijama kada dešavanja na terenu nalažu njihovu upotrebu.
Слика

Izbor odgovarajućeg mentaliteta zavisi od više faktora. Najpre treba dobro proučiti igrački kadar kojim Vaš tim raspolaže, zatim uskladiti ambicije uprave sa realnim stanjem i najzad adekvatno prilagoditi igru raspoloživom igračkom kadru. Iako važi pravilo da slabiji timovi najbolje prihvataju nešto defanzivniji pristup dok oni kvalitetniji radije uživaju u napadačkom fudbalu to ne mora uvek biti slučaj. Važno je dobro se upoznati sa ekipom, uvideti njene prednosti i mane i zatim izvšiti pravilnu procenu. Najzad, tokom sezone, Vaš tim će se suprostavljati različitim protivnicima te je i izbor mentaliteta podložan promeni.
Kada prepoznate trenutak za promenu mentaliteta tima, morate biti sigurni da donosite pravu odluku, odnosno vršite pravilan odabir orijentacije. Stoga ćemo se upoznati sa osnovama svake od pet navedenih orijentacija.
Defensive mentality
Слика
Defanziva: Mentalitet podešen na defanzivni obavezuje vaše igrače da stoje bliže sopstvenom golu i da se pozicioniraju dublje na terenu(drop deeper). To znači da će poslednja linija odbrane biti postavljena duboko, čvrsto držeći svoje pozicije i braneći se disciplinovano bez jakog pritiska na protivnika(stand off opponents). Takođe, uzdržavaće se od rizičnih startova na protivničke igrače i radije će se opredeliti da ostanu na nogama pri ulasku u duel(stay on feet). Takvo opredeljenje neizostavno dovodi do prepuštanja poseda protivničkoj ekipi, pošto će protivnički igrači imati više vremena na lopti, samim tim i više vremena za odabir prave napadačke opcije odnosno donošenje adekvatne odluke. Kvalitetni igrači će uvek naći način da maksimalno iskoriste dobijeno vreme stoga treba posebnu pažnju obratiti kada se prepušta posed lopte protivniku. S druge strane, ovakva orijentacija teži ka zatvaranju prostora i minimiziranju opcija za pas protivničkom igraču koji ima loptu u posedu. Dakle, igrači su fokusirani na branjenje prostora i neće izlaziti visoko i napuštati svoje pozicije u nameri da pritisnu protivničke igrače sa loptom. To pruža protivniku više vremena i veću slobodu u organizaciji napada ali i redukuje prostor iza odbrane iz kojeg preti najveća opasnost za gol.

Ofanziva: Pri napadačkim akcijama, Vaš tim će težiti da igra sporijim tempom(lower tempo), strpljivo gradeći napade bez rizičnih i direktnih akcija. Akcenat je na zadržavanju lopte u posedu dok se ne stvori adekvatna situaciji i ne otvori prostor za ozbiljniju napadačku inicijativu. Ofanzivniji igrači će radije čvrsto držati svoje pozicije(stick to positions) nego praviti ubacivanja duboko što će rezultirati nešto pasivniju igru Vašeg tima, sa manjim brojem prilika za gol. Najzad, Vaš tim će težiti i trošenju vremena(waste time) držeći loptu u posedu sa izostankom težnje za napadanjem protivnika i zadržavanjem vremena pri izvođenju prekida. Dakle, napad je na neki način u funkciji odbrane, odnosno, prvenstveni cilj je smanjiti vreme koje protivnik provede u posedu lopte.

Širina: U skladu sa do sad iznešenim činjenicama o defanzivnom mentalitetu i njegovim segmentima, logično je da će tim težiti užoj postavci, odnosno pozicioniranju bliže saigraču(play narrower). Otuda proizlazi lakše zatvaranje prostora u defanzivi i akcenat na odbrani centralnih delova terena, odnosno, lakše održavanje poseda lopte u napadačkim akcijama. Igrači stoje blizu jedni drugima, čvrsto držeći svoja mesta što omogućava lako formiranje defanzivnog bloka i onemogućavanje protivnika da napadne kroz sredinu, dok u napadačkim akcijama olakšava igračima da igraju sigurnije i konzervativnije, bez riskantnih pasova držeći loptu dugo u posedu.

Pas: Već pomenuto u vezi sa širinom igre, igrači stoje blizu jedan drugome čime se skraćuje distance između njih te je i kratak pas najčešća opcija. Napadi se grade pažljivo, sporo i odmereno, napada se direktnije samo ukoliko se ukaže prilika za to. Izuzeti su odbrambeni igrači koji imaju zadatak da igraju direktnije, odnosno da se oslobađaju lopte ranije i da prvenstveno oslobode sebe pritiska. Dakle, odlučivaće se da što pre predaju loptu igraču koji je sposban da donosi bolje odluke sa njom. Ipak, ova stavka se može korigovati jednostavnim povećavanjem/smanjivanjem slobode odbrambenim igračima, i prilagođavanjem individualnih instrukcija, ukoliko imate mogućnosti za to u defanzivnoj liniji.

Individualni mentalitet igrača: Prateći timski mentalitet svakom igraču će on biti podešen nešto defanzivnije kako bi se pozicionirali bliže svom golu i povlačili se dublje kada se brane. Odraz na napadačke akcije sastoji se u tome da se napadi započinju dublje, najčešće na sopstvenoj polovini terena sa retkim utrčavanjima visoko u polje protivnika. Dalje, defanzivniji mentalitet uticaće na to da se igrači uglavnom opredeljuju za sigurnije pasove, bez rizičnih dodavanja, sa manjim brojem driblinga i šuteva. Naravno, pojedince sposobne da izvedu dribling, upute dobar udarac ka golu protivnika ili kvalitetan pas ka saigraču ne treba sputavati u tome, već adekvatnim korigovanjem individualnih instrukcija težiti ka eksploataciji tih prednosti.

Attacking mentality
Слика
Defanziva: Ofanzivniji mentalitet sugeriše igračima da se pozicioniraju visoko na terenu(push higher up), bliže protivničkom šesnaestercu. Otuda, defanzivna linije će biti postavljena visoko, što obavezuje igrače da agresivnije napadaju protivničke igrače u posedu i pokušaju da osvoje loptu što je pre moguće(hassle opponents). Zatvaraće protivnike brže, napuštajući svoje pozicije u nastojanju da što jače pritisnu protivničkog igrača, pri čemu će pokušavati i riskantnije startove nad igračem koji ima loptu(get stuck in). Ovakva orijentacija smanjuje vreme koje protivnik ima na lopti i primorava ga na brže donošenje odluka, što može dovesti do grešeke i bržeg osvajanja poseda. Međutim, riskantnija igra i česti izlasci visoko da bi se vršio pritisak na protivnika ostavlaju dosta prostora i narušavaju čvrstinu defanzivnog bloka što protivnik može iskoristiti. Posebno je opasno opredeliti se za ovakvu orijentaciji kada naspram sebe imate kvalitetnog protivnika. Kvalitetni igrači će najčešće pronaći način da iskoriste upražnjen prostor i izgrade situaciju iz koje se lako ugrožava gol.

Ofanziva: Viši tempo(higher tempo) je karakterističan za timove koji se opredele za napadački mentalitet. Napadačke akcije će biti konkretnije, uključujući mnogo utrčavanja, riskantnih pasova i generalno usmerene ka konstatnom vršenju jakog pritiska na protivničku odbrambenu liniju. Ofanzivniji igrači će neretko lutati izvan svoje pozicije tražeći prostor iz kojeg će ugroziti gol protivnika(roam from position). Sve ovo rezultiraće igrom sa mnogo više kretanja i stvorenih prilika. Međutim, kako je izražena težnja za što bržim i direktnijim napadom, stvorene šanse neće uvek biti i izgledne prilike za gol. Dakle, tim će mnogo manje trošiti vreme što je uslovljeno napadačkim težnjama ali će pri tom neretko propuštati priliku da racionalnije iskoriste određenu situaciju na terenu.

Širina: Ofanzivnija igra traži veću širinu i ekspanzivniju upotrebu prostora(play wider). Kako bi zadovoljili širinu potrebnu za ubojitiju napadačku igru, igrači se pozicioniraju nešto dalje od svojih saigrača, što može predstavljati problem u defanzivi. Naime, široko rasprostranjeni igrači će teže pokrivati prostor i trebaće im više vremena da formiraju defanzivan blok nakon izgubljenog poseda. Prostor koji se ostavlja pri tome je odlična prilika za kontra-napade protivnika. S druge strane, pri napadačkim akcijama, široko postavljeni igrači će imati više prostora i vremena na lopti, istovremeno primoravajući defanzivnu liniju protivnika na veću fleksibilnost, što može stvoriti prostor koji se može upotrebiti za ugrožavanje protivničkog gola.

Pas: Ofanzivno orijentisani igrači će težiti direktnijoj igri i riskantnijim pasovima u nameri da jače opterete protivničku odbranu(pass into space). Defanzivnije igrači će, pak igrati nešto kraćim loptama, s namerom da se igra nešto strpljivije gradi u začetku akcije i da se prenese do igrača koji poseduju izraženiju sposobnost za kreiranje šansi, dakle, ka ofanzivnijim igračima. Ovo je takođe podložno promeni u zavisnosti od toga sa kakvim igračkim kadrom raspolažete.

Individualni mentalitet igrača: Generalni timski mentalitet diktira i nešto ofanzivniji individualni. To znači da će igrači, osim što su pozicionirani visoko na terenu, agresivnije napadati protivnika sa loptom i češće preduzimati istrčavanja u napadačkim akcijama. U skladu sa postavkom čitave ekipe, ovo će usloviti brže građenje napada i težnju da se lopta što pre prenese u polje iz kojeg se može ozbiljnije pripretiti protivniku. Dalje, ofanzivniji mentalitet obavezuje igrača i da češće pokušava riskantnije pasove, odnosno da se neretko opredeljuje za solo-akcije, driblinge i šuteve ka golu protivnika. I ovde je važno napomenuti da se individualne instrukcije koriguju i usklađuju sa profilom igrača, što znači da igrača koji ne poseduje dobar dribbling, razoran šut ili kvalitetan pas ne treba da opterećujete tim naredbama.

Standard mentality
Слика
Standardni mentalitet predstavlja izbalansiranu orijentaciju koja uključuje oblike i napadačkog i odbrambenog mentaliteta ali insistira na umerenoj eksploataciji oba.

Pogodan za eksperimente i situacije u kojima se tek upoznajete sa timom. Pruža Vam mogućnost da se uverite u karakteristike pojedinaca i mogućnosti tima bez opterećivanja izrazito napadačkim ili striktno odbrambeni stilom igre.

Takođe, odličan izbor kada neodlučni u vezi sa protivnikom, odnosno imate nedoumice da li da napadnete ili da se branite. U takvim situacijama je preporučljivo ući u meč sa standardnim mentalitetom i nakon upoznavanja protivnika i procene stanja na terenu dodatno korigovati mentlaitet, odnosno opredeliti se za nešto konkretniju varijantu. Omiljen kod menadzera koji vole da prate mečeve i da skladu sa situacijom na terenu i igrom protivnika unose promene u stil igre.

Osrednji timovi, kao i oni koji nemaju potpun uvid u svoje mogućnosti su glavni kandidati za primenu standardnog mentaliteta. Definisan kao stil koji levitira izmedju dva najčešće korišćena, napadačkog i odbrambenog, standardni mentalitet često se nameće kao sistem koji miri dva ekstrema i koristi najbolje od oba. Karakteriše ga odmerenost i fleksibilnost, najprilagodljiviji je velikim konstrastima u individualnim instrukcijama.

Counter mentality
Слика
Prevashodno defanzivna orijentacija koja nastoji da maksimizira upotrebu kontra-napada. Pošto je kontra-napad kao vrlo efikasan segment napadačke igre ključan u ovoj orijentaciji, ovde ćemo se istovremeno osvrnuti i na njegove prednosti i mane.

Trenutak kada Vaš tim oduzme posed lopte protivniku je onaj oko kojeg se gradi čitava filozofija kontra-napada. Ranije smo govorili o napadačkom mentalitetu i njegovim slabostima. Pomenuto je da je pri napadačkoj orijentaciji ekipa najranjivija upravo u onom trenutku kada izgubi posed lopte. Ovo proilazi iz činjenice da će igraču u nastojanju da zauzmu što bolje pozicije za sprovođenje ubojitijeg napada često zapostavljati defanzivne zadatke i lutati daleko od svoje primarne pozicije, ostavljajući pri tome iza sebe ogroman prostor koji protivnički tim može iskoristiti. Usled nemogućnosti da se obrazuje odbrambeni blok nakon izgubljenog poseda ukazuje se prilika za ozbiljnije ugrožavanje gola. Ranjivost ekipa u ovakvim situacijama uslovljena je intenzitetom njihove napadačke igre, odnosno rizikom koji su spremni da preduzmu da bi izgradili što kvalitetniju napadačku akciju. Što je veći rizik, više prostora ostaje slobodno za eksploataciju pri eventualnom kontra-napadu.

Suština ovakve orijentacija jeste u tome da se igrači privremeno upuštaju u izuzetno ofanzivne akcije. Iako defanzivan, counter mentalitet podrazumeva da igrači u trenutku kada se ukazuje prilika za kontra-napad preduzimaju akcije karakteristične za izrazito napadački mentalitet. Da bi kontra-napad bio efikasan, mora se sprovesti brzo i direktno, a to je teško izvodljivo ukoliko Vaši igrači imaju defanzivan mentalitet. Defanzivniji mentalitet podrazumeva i sigurniju igru u posedu, sporijim tempom i bez avanturističkih napadačkih akcija, dakle, suprotno od onoga što je potrebno da bi se izveo kontra-napad. Zato je neophodno da se igrači prekomanduju iz defanzivnog u napadački mentalitet onog trenutka kada se ukaže prilika da se protivnik ugrozi kontra-napadom. Igrači su onda spremni da iskoriste ukazanu priliku, napadaju direktno praveći utrčavanja iz dubine, driblajući ili upućujući riskantnije i direktnije pasove. Sa izvedenim kontra-napadom, Vaš tim opet pristupa igri sa defanzivnijim mentalitetom i čeka novu priliku.

Kombinacijom defanzivnog pristupa, pri kojem se ekipa brani i povlači duboko u svoje polje, pozivajući protivnika da se otvori, napadne jače ostavljajući iza sebe prostor koji se može eksploatisati, counter mentalitet predstavlja orijentaciju kojoj će najpre pribegavati oni timovi koji u meč ulaye kao slabiji rival, odnosno oni kojima je odbrana bolji deo ekipe.

Vrlo pažljivo treba pristupiti i ovoj orijentaciji, kontra napadima kao opciji pogotovo. Treba dobro upoznati svoj tim i uvideti ima li u njemu mogućnosti za takvu igru. Znači, snažna odbrana, sposobna da trpi pritisak veći deo meča na prvom mestu. Zatim, u zavisnosti od toga kako su usmereni kontra napadi, moraju postojati i ofanzivni igrači sa određenim fizičkim, tehni;kim i mentalnim predispozicijama. Bilo da ste se opredelili da igrate sa isturenim visokim igračem ili sa onima koje karakterišu vanredne brzinske sposobnosti morate u timu imati potencijale za to i jasnu predstavu kako to izvesti na terenu, a otuda proilzlaze i atributi igrača neophodni da bi se zamisao sprovela u delo. Kontra-napadi mogu predstavljati izuzetno ubojito oružje ukoliko se adekvatno pripremi i primeni. U suprotnom, može se ispostaviti kao velika greška. Naime, timovi nesposobni da se prilagode ovom stilu igre, tj. brzoj transformaciji iz faze odbrane u fazu napada, odnosno oni u kojima nema potencijala za izvedbu kvalitetnog kontra-napada, mogu se suočiti sa kontra udarom na tek započet kontra-napada. Takve situacije nisu poželjne, odbrana tima koji je tek krenuo u kontru je vrlo ranjiva i gubitak tek stečenog poseda može se ispostaviti kao fatalan po Vaš tim. Posebnu pažnju treba obratiti na tečnost vaših kontra-napada pri njihovim primenama na druge orijentacije, pošto oni mogu biti upotrebljivi čak i pri attacking ili control mentalitetu.

Control mentality
Слика


Mnogima omiljena orijentacija, zasnovana na posedu lopte i kontroli igre. Predstavlja blažu varijaciju napadačke orijentacije.

Defanziva: Slično napadačkom mentalitetu, i ovde je izražena težnja igrača za visokim pozicioniranjem na terenu, jakom pritisku na protivničke igrače u nastojanju da se što pre osvoji posed. Iako će igrači ulaziti u duele sa manjim rizikom i intenzitetom umanjenim za razliku u mentalitetu između napadačke i control orijentacije, defanzivni sistem je vrlo sličan napadačkoj orijentaciji. Značajnije razlike proizlaze iz širine igre o čemu ćemo nešto kasnije.

Ofanziva: Ovde se attacking i control mentalitet razilaze. Pomenuto je da napadačku orijentaciju karakteriše visok tempo i široka i ekspanzivna napadačaka igra, sa mnoštvom direktnih napada, riskantnim pasovima i jakim pritiskom na protivničku odbranu. Control mentalitet karakteriše strpljivo i sporo građenje napada, sličniji defanzivnijem mentalitetu. Zapravo, više dodirnih tačaka i ima sa defanzivnim nego sa ofanzivnim mentalitetom. Po osvojenom posedu teži se strpljivom građenju napada, bez previše lutanja izvan pozicija i čekanjem na priliku za nešto konkretniju igru, što se neretko može učiniti kao držanje lopte poseda radi(retain possesion). Igra se disciplinovano, strogo kontorlisano, ali se podrazumeva da u timu postoje potencijali za takvo nešto. Ekipa mora biti sposobna da održava posed sve dok se ne ukaže prilika za ozbiljniji i direktniji napad. Događa se da protivnik svoj gol brani organizovano, pri čemu će Vaš tim pristupitu postupnom osvajanju terenu strpljivim građenjem napada. Usled značajno uže postavke nego pri napadačkom mentalitetu, Vaši igrači će stajati bliže jedan drugom što predstavlja bazu za odigravanja kratkih pasova. U kombinaciji sa sporijim tempom(lower tempo), napadi Vaše ekipe svodiće se na ponekad besciljno kombinovanje. Zaključujemo da je donekle izbalansirana varijacija napadačkog mentaliteta neutralisala slabosti koje se ukazuju u odbrani pri izrazito ofanzivnom pristupu ali na štetu ubojitosti i oštrine napada. Međutim, ovde se mogu izvršiti korekcije koje mogu značajno uticati na stil igre i poboljšati napadačku oštrinu. Najpre, individualne instrukcije igrača mogu imati veliki uticaj na promenu ritma igre i tempa napada. Naredbom da određeni igrači igraju nešto slobodnije i ekspresivnije možete napraviti funkcionalnu i efikasnu napadačku igru ne ugrožavajući značajnije odbrambeni faktor control orijentacije.

Širina: Već rečeno, različito od napadačkog stila igre, contorl se najbolje ponaša u nešto užoj postavci(play narrower). To proizlazi iz činjenice da će igrači ređe grešiti ukoliko su im saigrači bliže postavljeni. Skraćivanjem distance između igrača, sužava se dužina pasa, samim tim i umanjuje mogućnost za grešku pri dodavanju. Uža postavka omogućava timu da se organizovanije brani, iako nešto agresivniji pristup nužno čini odbranu ranjivijom. Najzad, control orijentacija podrazumeva odbranu kroz posed lopte, te širina i postavljanje gubi na značaju ako se uzme u obzir polazna osnova sistema igre a to je da se lopta mora što više držati u posedu. Postoje primeri u kojima control strategija može funkcionisati i u širokoj postavci igre, kao i sa bržim tempom, ali, više faktora utiču na kreiranje takve postavke. U osnovi, kontorlu igre kroz posed lopte najlakše je sprovesti kroz užu postavku.

Pas: Nakon svega rečenog o control strategiji samo se kratki pasovi nameću kao logičan izbor(shorter passing). Uska postavka igre i sporiji tempo su idealni uslovi za igru kratkih pasova kroz koju se najlakše stiče sigurnost pri održavanju poseda. Međutim, korekcije u pojedinačnim instrukcijama bi bile neophodne ukoliko Vaša igra ne daje željene rezultate. Konkretno, negde se mora povećati distanca pasa u nastojanju da se značajnije ugrozi protivnik, te je preporučljivo da prateći igru uvidite na kom mestu bi bilo potrebno korigovanje kako bi se uticalo na promenu ritma i nešto riskantniju pas igru.

Individualni mentalitet igrača: Ovde je više nego u bilo kojoj drugoj orijentaciji izražen značaj nekih korekcija. Iako su svi opredeljeni za napad, izmene koje se mogu uneti u individualna zaduženja mogu imati ogroman uticaj na igru. Praćenjem mečeva mogu se primetiti eventualni nedostaci u sistemu igre nakon čega možete izvršiti adekvatne korekcije u pojedinačnim zaduženjima.


Uskoro očekujte i drugi deo, do tada možete naučiti više o nivou uigranosti taktike na ovom mestu.
Последње учитавање од Vladar дана 25 Нов 2013, 21:28, учитано 5 пута укупно.
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Da li clear the ball to the flanks pomaze u organizaciji kontri?
Sé un hombre
Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Zavisi od rasporeda igraca, formacije. Moze biti korisno, ali nije prvi izbor za organizaciju kontri, stavise, ta instrukcija nije ni namenjena za kontra-napade, to je samo nusproizvod.
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Procitao sam oba tuta i odlicna su, dosta sam skapirao, ali mi to oko pokretanja kontri nije jasno. Pa ako nije tajna, pojasni mi malo koje team instrukcije su bitne za igranje uspesnih kontri :)

Konkretno okacio sam u temi Generane diskusije taktike, moje taktike pa napisi tamo sta je potrebno da promenim ili ovde :)
Sé un hombre
Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Gore ti pise za counter mentality sta je potrebno i kako se gradi. Detaljnije je i opisana sama funkcija kontra-napada.

Ovde cemo oko kontri konkretno, a tamo cu ti ispisati moja zapazanja na one taktike koje si okacio. Dakle, prvo, moras imati uslova za odigravanje kontre: siroko postavljene igrace napred, i jednog visokog igraca u centru koji ce kupiti lopte(to je najjednostavnija postavka). Mozes se i organizaovati sada sa ovim targetima na krilima, nisam probao, ali verujem da moze da funkcionise, upravo za kontre bi trebalo da bude dobro. Znaci, stavis dva visoka igraca na krila i opteretis bekove njima, svaka lopte je njihova. Obezbedis im podrsku u vidu brzih igraca, jednog ili dvojice koji ce istrcavati te kontre i to je za pocetak dovoljno. Vidi kakve su ti mogucnosti u timu pa cemo kasnije detaljnije o tome.
Znaci, moras da obezbedis dobru odbranu, uz njih i vezne igrace koji su sposobni da se dobro brane i da kradu lopte. Direktna igra ti je potrebna za tranziciju,sto se brze lopta prebaci do igraca u napadu to ce kontra biti efektnija.
Konkretnije, instrukcije koje bi pogodovale kreaciji kontri(mada ne mora uvek biti slucaj, mnogi faktori su ukljuceni u to) su: go route one, more direct passing, pass into space, hit early crosses, exploit the flanks, get stuck in,... ima ih jos koje igraju ulogu u takvoj igri, svaka je povezana za odredjen segment igre. Prvo ti trebaju instrukciju za dobru odbranu, zatim za agresivnije duele/oduzimanje lopte, onda za direktan pas, pa za direktan napad,... nista nije crno-belo, sve ti je to nijansirano, tesko je naci odgovarajuci set instrukcija, to jedino sam mozes uociti isprobavanjem i gledanjem meceva. Kada uvidis ono sto funkcionise ubacis, kada nesto ne radi, izbacis, na taj nacin ces doci do prave kombinacije.
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Ovo za krila sam mislio da je to pocetak kontre tj. da krila jure za tim sipucanim loptama i krecu u tranziciju(bar tako pise na engleskom), ne da oni igraju targetmana kao centarforovi... Videcu sta si jos tamo napisao i pokusacu da u pripremnim mecevima uredim sve sto treba.

Samo jos nesto. Da li da u zavisnosti od protivnika postavljam instrukcije igracima?
Sé un hombre
Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Naravno, na to pokušavam da Vam ukažem svim ovim opisima. Primer: nećeš stavljati instrukciju run at defence ako nemaš igrače koji su brži od odbrambenih igrača protivnika. Ili, pass into space, ako nemaš igrače koji mogu da stignu tu loptu koja im je pružena u prostor. Jednostavno, svakak insturkcija ima razloge za i protiv upotrebe, na sve to treba obratiti pažnju kada se selektuju.
Корисников грб
petarda
First Team Coach
Поруке: 328
Придружен: 26 Авг 2011, 12:02
Место: Novi Sad
Been thanked: 3 times
Status: Није на вези

Порука од petarda »

tanke14 пише:Ovo za krila sam mislio da je to pocetak kontre tj. da krila jure za tim sipucanim loptama i krecu u tranziciju(bar tako pise na engleskom), ne da oni igraju targetmana kao centarforovi... Videcu sta si jos tamo napisao i pokusacu da u pripremnim mecevima uredim sve sto treba.

Samo jos nesto. Da li da u zavisnosti od protivnika postavljam instrukcije igracima?
Mozda ti pomogne moje iskustvo. Ne znam sa kim igras i kakve igrace imas, ali generalno u ovom FM posebno su bitna krila AML/AMR ( moje zapazanje )

Igram jos uvek test sejv sa Man Utd u formaciji 4-2-4 - gk/dl/dc/dc/dr/mc/mc/aml/amr/st/st

U III sezoni sam presao potpuno na rigid/counter i doziveo 1 poraz. Nista posebno nisam menjao kada sam igrao kod kuce ili u gostima. Uvek sam pocinjao tako, rigid/counter. Odlike - visok posed lopte ? Veliki broj suteva na gol i realizacija.
Instrukicje - short passing / pase to space / work ball to box / igra kroz sredinu / hassle / tight marking /
Inace volim da igram na kontre i kada god mogu tako pokusavam ali nije lako. Ako nadjes i ubodes prave instrukicje i formaciju ne postoji odgovor prakticno na takvu igru..samo meljes...
Корисников грб
Oggi
First Team Coach
Поруке: 304
Придружен: 14 Јул 2013, 18:16
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од Oggi »

Ja sam evo pre par dana poceo sa Zvezdom i zavrsio prvu sezonu na trecem mestu!Nema sanse da se snadjem na ovom fm-u 14,sto se tice taktike a i drugih stvari.Obavezno me Vosa u ligi trpa,vec dva puta ukupnim rezlutatom 5:1,pa gubim od Javora,jer mi odbrana totalno ne zainteresovana,sta da radim ? :D
A sto se tice realizacije da ne pricam :nasty:
Последње учитавање од Oggi дана 15 Дец 2013, 09:37, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Ja sam tek poceo sa Zvezdom, igram 4-2-3-1 sa dlp defend i boxtobox(Kovacevic cuda pravi)... Nije mi jos pocela liga, u ligi evrope sam osurio Sturm Gratz. Pokusaj ovu formaciju, igracima stavi najbolje role ili 1 od najboljih u zavisnosti od toga sta zelis da uradis na terenu i kako zelis da napadas. Najbitnije je da stavis fluid i ja igram na control. Ne koristim retain posession, samo kad hocu da sacuvam rezultat, passing style ne diram. Stavim work the ball into the box, drill crosses, exploate the flanks, drop deeper i lower tempo... Po meni na ovom FM ne mozes nista da uradis ako igras kroz sredinu, bar u slabijim klubovima...

Probaj sad na pripremama da sredis team instructions, znaci ubacuj ne vise od 6 instrukcija mozes i manje da bi video kako reaguju. Onda spojis najprofitabilnije i probas sa njima. Naravno izaberi za protivnike jace klubove, a ne neke vanzemaljce...
Последње учитавање од tanke14 дана 15 Дец 2013, 12:54, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Oggi
First Team Coach
Поруке: 304
Придружен: 14 Јул 2013, 18:16
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од Oggi »

tanke14, daj ss taktike :D
Ducha85
Newgen
Поруке: 7
Придружен: 27 Јан 2011, 17:59
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од Ducha85 »

Iskreno, nesto vas i razumem a nesto i ne... Pa ako bi mogli na jedno moje direktno pitanje jedan direktan odogvor.. :) Igram kao i svaki menadyer unazad 20godina samo sa Liverpulom... Taktiku sam uglavnom pravio sam po nekom svom osecaju jer sam voleo sve to cackati i satima se bakcati sa tim... Ali sad su toliko produbili pricu sa svim ovim da sam se iskreno malo iygubio a i stvarno ne mogu vise kao pre 10godina celu noc ostajati uz komp... Pa bih vas zamolio za pomoc.. Igram sa 4 nazad-klasika, 2dm leiva-yacob (znaci obojica bwm def/sup), AMC coutinho Engache, AMR suarez kao AP/A, AML vitinho IF/S i gore Eduardo/Staridz (prvi je poacherm drugi Trekvarista :))... To mi je prva postava u formaciji 4-2-3-1... Alternativa su mi stiviG i alen umesto lueiva/yacob ali onda njih dvojicu pomeram gore na MC.. Eto ako bih mogao neki savet dobiti.. HVala unapred
rambo05
Youth Team Coach
Поруке: 106
Придружен: 28 Апр 2014, 14:40
Место: KG
Status: Није на вези

Порука од rambo05 »

Ja se izvinjavam sto postavljam isto pitanje na dva mesta ali mi je hitno a jos uvek nema odgovora.Dakle:
Pozdrav,ako moze mala pomoc.Igram nasu ligu sa radnickim 1923 i do pred kraj prve polusezone je sve islo kako treba.Medjutim zadnja 3-4 kola sam izgubio sve utakmice i evo na pocetku drugog dela se nastavlja 3 utakmice 3 poraza.Ja iskreno za ovu prvu sezonu nisam ni ocekivao vise od sredine tabele i nije mi problem da tu na kraju zavrsim.Ali sam do tih poraza pred kraj polusezone bio od 1-3 mesta i igrao odlicno i odjednom ne znam sta se desilo.Moral u ekipi je odlican tako da nije do toga,taktike su uigrane skoro do kraja.Ja osim od zvezde i partizana nisam primao mnogo golova a sad na svakoj utakmici najmanje po 2 a stoperi su mi isti.Evo i mojih taktika pa pogledajte ko se bolje razume da li postoji neki problem u nima ili je nesto drugo u pitanju.Слика[/img]
Слика[/img]
Слика[/img]
Prva taktika je nova od ove polusezone a druge dve koristim od pocetka,s tim sto poslednju koristim najcesce.
Bajke
First Team Coach
Поруке: 251
Придружен: 09 Јул 2011, 22:35
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од Bajke »

Prvo sto sam odmah primetio, a to je da imas previse timskih intrukcija. Kod prve taktike sam primetio dosta stvari koje bih ja licno izmenio, ali to je moje misljenje i moje shvacenje igre. Prva taktika ti je kao stvorena za primanje golova. Sa nekim kao sto je Radnicki Kragujevac igrati attacking sa push higher up, hassle opponents, play wider, use tighter marking je, opet kazem, kao stvorena za primanje golova... Za paseve u prostor pogotovo ako ti stoperi nisu previse brzi, a ne verujem ni da radnicki ima nesto kvalitetne i brze stopere, kao i celu odbranu... Kvalitet tima je da je bas zeznuto igrati sa svim onim podesavanjima. Da sam Partizan ili CZ pa bih opet razmislio da l' bih tako stavio.
Drugo sama formacija mi se ne svidja previse, previse je usko nekako... Takodje shorter passing i higher tempo je malo kontradiktorno. Ja bih sa shorter passingom stavio lower tempo, a sa dirrect higher tempo. Znam ljude koji isto forsiraju higher tempo i shorter passing, ali oni i najcesce igraju sa timovima koji poseduju veliki broj tehnickih potkovanih igraca. A opet kazem, Radnicki ne verujem da je bas takav. Verujem da ovu taktiku koristis protiv slabijih timova, ne jacih, ali opet, to nije toliko kvalitetan tim.
Druga taktika mi je ok, samo sto bih opet menjao to za odbranu jer je opet riskantno igrati sa tim push higher up i ove ostale instrukcije koje sam gore nabrajao sa timom kao sto je Radnicki.
Treca taktika je isto bas cudna. Counter filozofija sa lower tempom jednostavno ne ide. Kontranapadi treba da budu ubitacni, brzi, sa manje paseva i sto brzim igracima. Drugo hassle op. bi isto promenio, ako vec igras na kontranapade, logicnije je stand off op. jer igras protiv jacih timova, defanzivnije i tek onda kad osvojis loptu idu brze lopte, ovako ce ti samo ispadati igraci... I za kraj opet ono sto sam pricao za push higher up i tako to, sto sam vec pricao gore, to bih menjao definitivno...
Последње учитавање од Bajke дана 27 Мај 2014, 19:37, учитано 1 пут укупно.
If you heard the bullet, you are still alive.

"Me, 2012. new era" :)
rambo05
Youth Team Coach
Поруке: 106
Придружен: 28 Апр 2014, 14:40
Место: KG
Status: Није на вези

Порука од rambo05 »

Pa prva taktika je nova mozda sam odigrao 2-3 utakmice sa njom pa ne znam kako funkcionise.Druga taktika je ona koju sam najvise koristio i koja mi je donela najvise uspeha
i u jednom delu sezone i prvo mesto na tabeli,dok mi treca taktika nikad nesto posebno nije uspevala.Zato sad ne znam sta se desilo i kako da ih vratim u pobednicki ritam jer samo odjednom su poceli da gube i da igraju lose , a neznam zasto.Cak sta vise i team talks vise
ne funkcionise.Stvari koje sam im govorio i koje su dovodile do odusevljenja sve igrace sad
pise listen kinly ili tako nesto.Probao sam i da menjam teme ali nije vise tako efikasno.
Sazvao sam i satanak tima svi su odreagovali dobro ali se nista nije promenilo.Kao sto sam vec rekao nisam ni ocekivao neke rezultate odmah i ako padnem na sredinu tabele ok,ali u
sezonama kada mi ciljevi buduvisi ako mi se ponovo desi ista stvar trebalo bi barem da znam zasto da bih mogao da probam to da promenim.Zato mi je potrebna pomoc.
Bajke
First Team Coach
Поруке: 251
Придружен: 09 Јул 2011, 22:35
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од Bajke »

Pa evo primeni ovo sto sam ti rekao pa probaj. To jest ne da primenis vec da izmenis... Nadam se i da ne zatrpavas i player instruction. Znaci moj savet je da nemas puno instrukcija, samo ono sto je bitno. I da neke instrukcije su ti jednostavno kontradiktorne kao sto sam gore rekao, probaj tako nesto da promenis. Ja bih koristio tu taktiku sa control, ali gledaj tu neke stvarcice da promenis vezano za odbranu sto sam napisao... Ove ostale taktike su dosta kontradiktorne...
If you heard the bullet, you are still alive.

"Me, 2012. new era" :)
rambo05
Youth Team Coach
Поруке: 106
Придружен: 28 Апр 2014, 14:40
Место: KG
Status: Није на вези

Порука од rambo05 »

Ok hvala,probacu pa javljam kakvi su efekti.
rambo05
Youth Team Coach
Поруке: 106
Придружен: 28 Апр 2014, 14:40
Место: KG
Status: Није на вези

Порука од rambo05 »

Bajke imas pivo od mene. :cheers: Primenio sam tvoje savete, uklonio neke instrukcije
narocito one za odbranu i na sledece 3 utakmice 3 pobede uz samo 1 primljen gol.ocigledno
je bio problem u taktici pa sam primao dosta golova,hvala na pomoci.
Bajke
First Team Coach
Поруке: 251
Придружен: 09 Јул 2011, 22:35
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од Bajke »

Drago mi je da sam pomogao :)
If you heard the bullet, you are still alive.

"Me, 2012. new era" :)
rambo05
Youth Team Coach
Поруке: 106
Придружен: 28 Апр 2014, 14:40
Место: KG
Status: Није на вези

Порука од rambo05 »

Pozdrav ljudi opet ja,izvinite ako sam dosadan ali opet imam problema sa taktikom.
Naime posle saveta koje mi je Bajke dao promenio sam neke stvari i stvari su naizgled funkcionisale,ali u ovoj sezoni sa na papiru boljom ekipom i istom taktikom igram veoma lose
golove dajem na kasicicu,primam ih ponovo svaku utakmicu,a problem koji se javio i prosle sezone je sto najvise golova primam zadnjih 15 min. prvog i prvih 15 drugog poluvremena.


Слика
Слика

Prva formacija mi je prosle sezone donela borbu u poslednjem kolu za ligu evrope dok sad
sam sa njom izgubio sve utakmice,a druga je tu od pocetka sa malim izmenama i sa njom sam imao promenjljivog uspeha.
E sad skinuo sam fetisove taktike i odmah se videla promena igraci igraju odlicno dve ubedljive pobede i sve to mnogo drugacije izgleda.Evo i tih taktika

Слика
Слика

U cemu se razlikuju njegove i moje taktike ako neko moze da mi objasni posto ja ocigledno ne razumem.Meni su njegove taktike kontradiktorne narocito ova defanzivna i to
pogotovo ako se igra sa timom kao sto je radnicki 1923 ali izgleda da funkcionisu.Zato molim nekoga ko se razume da mi pojasni sta ne valja u mojim a sta je to dobro u njegovim taktikama?
Пошаљи Одговор

Повратак на “Taktike i Treninzi '14 / Tactics & Training '14”