TAKTIKA - generalna diskusija

Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Tako je, imas na raspolaganju podesavanje formacije, mentaliteta i igre koja je pogodna za kontre. Specificne timske instrukcije ti takodje mogu doprineti organizaciji kontra-napada.
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Koliko trebaju da budu igraci brzi da bi se igralo na konte?
1 krilo ima acc 18 i pace 15, a 2 obe ocene 15... Napadac ima obe 13... Zasto ekipa iz Premier lige ne moze da spoji najprostije paseve? Gledam celu utakmicu i ne verujem sta se desava... Imate rezultate u mojoj prici koju pisem...
Sé un hombre
Корисников грб
Kloppo
Youth Team Coach
Поруке: 167
Придружен: 12 Нов 2013, 22:07
Место: Uzice
Status: Није на вези

Порука од Kloppo »

Slazem se sa Vladarom...mora na dosta stvari da se obrati paznja, ne mozes da forsiras neku igru ako nemas igrace za nju, npr. da ides na centarsuteve ako krilo ne zna da ubaci loptu itd...zavisi kakve si im pasove rekao da igraju, ako salju dosta riskantnih pasova nije ni cudno sto dosta ne bude precizno...
"Ja ne trpim dosadan fudbal, moj tim je nešto sexy" Jürgen Klopp
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Menjao sam taktiku tema a i samim igracima na istoj toj formaciji, i kratki i dugi pasovi su im bili namesteni i opet su pravili gluposti. Pogledaj na svom sejvu Downinga i Jarvisa pa mi reci kakvi su igraci... Nije mi jasno da ima toliko gresaka, gledajuci taktiku video sam da se tesko prilagodjavaju na rigidan nacin igre, pa sam u nekim formacijama stavio balanced, ali za kontre smatram da je najbolja rigid...
Sé un hombre
Корисников грб
Dule93
World Class Manager
Поруке: 7064
Придружен: 04 Нов 2010, 02:03
Место: Jabucki Rit
Klub koji vodite: Frankfurt
Formacija: 3-5-2
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Dule93 »

Meni je Zele rekao nesto sto mi je pomoglo pa cu i ja tebi. Postavi formaciju i za svaku utakmicu dodaji po jednu ili dve timske instrukcije i gledaj kako se to reflektuje na igru, posle par utakmica ces imati sasvim solidnu taktiku.
Корисников грб
Dule93
World Class Manager
Поруке: 7064
Придружен: 04 Нов 2010, 02:03
Место: Jabucki Rit
Klub koji vodite: Frankfurt
Formacija: 3-5-2
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Dule93 »

Meni je Zele rekao nesto sto mi je pomoglo pa cu i ja tebi. Postavi formaciju i za svaku utakmicu dodaji po jednu ili dve timske instrukcije i gledaj kako se to reflektuje na igru, posle par utakmica ces imati sasvim solidnu taktiku.
Корисников грб
ivogud
Assistant Manager
Поруке: 574
Придружен: 01 Дец 2010, 21:01
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од ivogud »

Probao sam nekih 5-6 tekmi da igram bez postavljanja onih opposition instruction(ranije sam obicno markirao nekog jaceg spica ili sam zatvarao krila) odbrana se mnogo bolje ponasa, nema glupih izletanja kompaktno sve deluje, desi se po neki propusti ali mora povremeno, ali meni mnogo bolje funkcionise kada ne stavljam nista od tih instrukcija
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

Ovako. Iako mi solidno ide sa ostalim taktikama, duša ne da mira pa hoću da se vratim na 4-1-2-1-2.
Uglavnom, ono što hoću od vas, je da mi kažete koju opcija je bolja, tj. šta bi ste vi menjali.
Evo prve postavke:
GK - GK/defend
DR/DL - CWB/Attack ili duty. šta mislite da je bolje. Ja mislim attack, pošto se ne koriste krila.
DC - DC/defend oba
DMC - Anchor/defend. Prvenstveno da bi se spuštao kod štopera, kako bi se pokrila praznina usled napadačkih bekova.
MC - Ovde imam najviše nedoumica. jednog bih stavio na DLP/support a drugog CM/support. Ili druga kombinacija je AP/support(možda čak attack) a drugi BTB/support ili BWM/defend(ili support). Ili možda neka druga kombinacija. Moram priznati da sam razmišljao i o kombinaciji DPL/support zajedno sa AP/support(možda i attack?).
AMC- ovo dosta zavisi od kombinacije na sredini, ali mislim da AP ne bih koristio. Naravno, opet zavisi od kombinacije napadača, ali upravo mi je sinula sjajna ideja(za biznis). Teoretski ovo bi trebalo da napravi pravi dar mar u odbrani napadača. Elem, AMC bi bio Shadow Striker, koji bi se ubacivao u napad. Da bi se stvorio prostor za AMC-a, jedan od napadača bi bio F9, koji bi se vraćao malo nazad, vukao protivničkog defanzivca za sobom i stvarao prostor za AMC-a. Drugi napadač, ovde bih koristio ili pochera, koji bi iskoristio pometnju u protivničkoj defanzivnoj liniji ili pak DLF(attack ili support) koji bi prethodna 2 napadača upošljavao. Možda bi i kombinacija SS sa F9 i DLF bila zanimljiva kombinacija.

Playing style bi bio fluid, zbog podrške bekova i zbog one rotacije kod napadača.
Mentality razmišljam bi možda odgovarao counter, kako bi se iskoristili ti napadači. Ponekad promena na control.

Što se tiče instrukcija, najpre ne bih stavljao ništa konkretno, ali u glavi mi se mota ovako nešto.
Passing, iako bi možda više koristilo short(zbog formacije), mislim da ako bih igrao counter bolje je direct passing, kao i zbog toga da se iskoristi potencijal napadača.
Ako bih se odlučio za direct, verovatno bi koristilo i pass into space, naročito sa kontrama.
Razmišljao sam da koristim i Hit early crosses, ali pošto ne bih koristio visokog napadača a i jedino bi bekovi centrirali, bolje je možda samo njima staviti u PI.
Sigurno bih išao na opciju Exploit the middle. Play narrower se malo plašim da koristim, jer sam ionako ranjiv po bekovima, zbog nedostatka krila i ofanzivnih bekova.
To je sve što se tiče TI.

Od PI možda ovo:
GK-distribute to defender
DR/L- njima može direct passing, zbog slanja lopti napred
DC- njima ništa, eventualno mark tighter
DMC- njemu ništa
MC-ništa, jedino možda(zavisi od uloga), shoot less often
AMC- ukoliko bi to bio SS, onda More risky passes(ili barem more direct passing), a od kretanja možda Move into channels ili Roam from position(mada ovo bi možda ubilo poentu napadačkog trojca).
ST- koji je više manje siguran F9, od mogućih je možda korisna Roam from position
ST- ukoliko je to Poacher, verovatno Move into channels, kao i More risky passes ili barem more direct passing, kako bi ponekad uposlio saigrače u napadu. Ako bih se pak odlučio za DLF, zavisno da li attack ili support, ali nema nekih velikih promena.

To je to, dugačak post, ali eto zanimaju me vaša mišljenja. Hvala. :)
Корисников грб
madness
Manager
Поруке: 1020
Придружен: 04 Феб 2011, 20:32
Место: Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од madness »

Imam par idejica posto sam ja igrao tu 4-4-2 diamond uski na 13. Stavio sam play wider jer taman malo rasiri formaciju ali ne kao diamond siroki. Ni slucajno nemoj staviti narrow jer ce ti onda suziti vec postojecu. Kako volim igrati visoku odbranu sa play offside onda sam stavio dmc na DLP, a jednog MC-a na BWM, drugog MC-a vidi sta ti odgovara, neki BBM ili slicno. AMC ti je takodje kljucan da bude stamen da prekida napade protivnika u samom zacetku ako krenu da napadaju po sredini. Jedan TM i jedan Poacher od napadaca. Ovde mozes igrati na duge pasove, pogotovo ako su bekovi i DMC jako dobri tehnicari.
Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Meni se ovde cela prica svodi na izbor rola u veznom redu, a to tebi u velikoj meri zavisi od igrackog kadra. Nisi naglasio koji tim vodis, ako imas uslova da igras nesto ofanzivniji fudbal onda se moze razmisliti o jednoj mobinaciji rola, ukoliko to nije slucaj, o drugoj.
Konkretnije sto se rola tice, sa odbranom ne gresis, bekovi moraju biti ofanzivni, bilo da im stavis full back attack ili complete wing back/attack. Za dmc poziciju razmisli i or roli half back, vrlo defanzivna, uvek je izmedju dva stopera kada se branis, a mislim da je to u ovakvim postavkam vrlo vazno.
E sad, kombinovanje na mc i amc rolama. Ne cudi sto tu imas najvise nedoumica, upravo of tih rola i zavisi igra u ovoj formaciji. Ako mozes da priustis napadacki fudbal(verujem da se ne bi ni opredelio za ovu formaciju da ne mozes) moja preporuka za role bi bila sledeca. Moras da imas dlp-a, bez obzira da li drzis anchora ili half-backa na dmcu, obojica slabo ucestvuju u gradjenju napada, pa ce ti se ciniti kao da nemas 4 vezna igraca. Dakle, dlp je obavezan da ti povezuje odbrambenu i veznu liniju, a on ovde nikako ne sme u kombinaciju sa drugim plejom, sa ap, o cemu si razmisljao. To nikako ne preporucujem. Potreban ti je covek koji ce raditi u oba pravca, idealno, box-to-box. Ako nemas takvog, prvi supstitu ti je cm, na support/automatic duznosti. Sve to treba usaglasiti i sa amc-om. Razmisljas o shadow striker, to daje dosta ofanzivan ton celoj taktici, ali ces izgubiti prednosti koje ovakva formacija nudi kada je amc u rupi i ima dva spica ispred sebe. To ce odraziti i na posed, skoro sigurno. A i onda bi morao da imas advanced pleja, posto ce ovaj dlpa biti predaleko da bi saradjivali, sto povlaci korekciju role na drugom mc-u, mozda cak i na dmc poziciji. Ako bi ubacio neku povuceniju rolu u napadu malo bi iskorigaovao citavu stvar ali bi opet imao problem u organizaciji. Mislim da ti je attacking midfielder najbolja stvar na ovom mestu, pogotovo ako imas ispred njega dva spica koji znaju da koriste prostor. I njemu mozes da podesis da se ubacuje napred, ali ce mnogo vise pomagati u organizaciji napada nego shadow striker.
Napadacki tandem usaglasi sa profilmo igraca koji imas, jedan poacher i meni deluje kao obavezan, drugi moze da bude i dlf, taj tandem sam vise puta koristio i funkcionise odlicno.
Корисников грб
A.Boghossian
Manager
Поруке: 1121
Придружен: 05 Нов 2010, 03:15
Место: Parma, Italy
Been thanked: 1 time
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од A.Boghossian »

..
Последње учитавање од A.Boghossian дана 18 Дец 2013, 17:55, учитано 1 пут укупно.
buffon, thuram, benarrivo, sensini, cannavaro, fuser, baggio, boghossian, veron, chiesa, crespo
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

@Madness: Vidiš to nisam tako shvatao. Probaću da igram sa tim wider baš da vidim kako će se ponašati.

@Vladar: Zanimljivo je sve to. Elem, što se tiče taktike, nije to ni za jedan klub, to je moja neka opšta ideja koju bih hteo sprovesti u delo, jer ja uvek napravim po sebi taktiku a onda dovodim igrače prema toj taktici.
Najzanimljivije od svega mi je ta ideja o half-back ulozi. Razmišljao sam o njoj, ali mi se čini da je onda taj igrač iza štopera, što mi se nije svidelo, ali može se pokazati učinkovito, naročito zbog ispadanja bekova. Što se tiče napadača, istina je da je taj trojac veoma ofanzivan, ali baš zbog toga je zadnji deo veznog dela malo defanzivniji kako bi ovi napred mogli kreativno da plode.

Sada mala praksa.
Imam sejv sa Dolinom, druga sezona, u prvoj sam bio drugi u PLS i ušao odmah u JSL. Ta taktika je bila ok, ali mi se ne sviđa igra, zato i hoću da menjam. Ubacio sam na početku oktobra sledeću taktiku:
GK - GK/defend
DR/L - WB-attack
DC - defend
DMC - Anchor/defend
MCR - DPL/support
MCL - CM/support
AMC - SS/attack
FCR - Poacher
FCL - F9/support

Igrao sam Fluid, Counter, more direct passing, exploit middle

Igrači nisu bili spremni za ovu taktiku, kako neuigranost tako i manjak igrača na MC i naročito na AMC.
Na AMC mi je igrao napadač kojem je AMC crvene boje a DPL mi bio DMC sa žutom MC pozicijom.
Evo rezultata:

1. utakmica kup protiv Napretka u gostima. Pobeda od 3:1. Broj udaraca sličan(mislim oni 12 a ja 10), od toga sam imao 3 CC šanse, 4 polu šanse i 2 udarca iz daljine. Oni oko 5 šuteva iz daljine i 2 polu šanse. To je bilo to.
2. utakmice u ligi protiv PFC. Izgubio sam 1:0, ali sam već posle pola sata igrao sa igračem manje. Iako su imali preko 20 šuteva, gol su dali posle kornera, 10 udaraca je bilo iz daljine, imali su 1 CC šansu i 3 polu šanse, sve ostalo je bilo mlaćenje prazne slame. Moji su imali oko 8 šuteva, 3 iz daljine, 1 CC šanse i 2 polu šanse. Falio je taj 1 igrač jbg.
3. Pobeda nad Jagodinom u ligi kod kuće 2:1. Slična situacija što se tiče statistike kao i u prvoj utakmici.
4. Nerešeno 3:3 protiv BSK-a u kupu u gostima, izgubio sam na penale, iako sam statistički gledano bio malo bolji, moji igrači su bili umorni.

Epilog, 2 pobede, 1 nerešeni i 1 poraz. Statistički, osim PFC-a, sve utakmice sam dobio. Posed je bio katastrofa, od 35% do 40%, ali smo relativno lako stvarali šanse, dok se protivnik mučio i kružio oko gola, pa smo mi krenuli u brze kontrnapade i stvarali šanse.

Onaj trojac napred je funkcionisao odlično, naročito kada se uzme u obzir neuigranost ekipe + što mi je AMC bio napadač sa crvenom bojom na AMC a ni MC nisu bili bolji.
Najviše me oduševilo što su se ponašali upravo onako kako sam očekivao. F9 se povlačio, SS se priključio napadu a većinom ja Poacher ostajao sam ili između DC-a i jednog od bekova. Nažalost, nisu bili dovoljno efikasni, tj. ili su promašili gol ili je golman branio. Verujem da je SS bolji, tj. da igra na svojoj poziciji i da su više uigrani, bili bi još opasniji. F9 je takođe često ostao sam i mislim da je bio najefikasniji, štaviše mislim da je Poacher imao najviše asistencija, zato i razmiljšam da nije bolje staviti DLF kako bi još bolje snabdevao ovu dvojicu kada nastane pometnja.
Odbrana je bilo dosta čvrsta, jedino što mi se nije sviđalo je što su bekovi dosta ispadali, ali to se moglo i očekivati. Razmišljam da stavim bekova na CWB/support, kako bi malo više učestvovali u odbrani.

Testiraću ovu taktiku još jednom, ali sa ekipom u kojoj postoje igrači za sve pozicije, mada po rezultatima mi se čini da obećava.
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Koja taktika je najbolja protiv jelke, tj. 4-1-2-2-1? Koja taktika moze da je razbije? Trebam da igram protiv Liverpoola derbi u gostima pa trazim neku opaku taktiku. Inace igram 4-2-4, ali posto je bitna tekma i za sampionat a i za moj posao treba mi taktika koja ce ih razoruzati, a meni dati sansu da uteram koji gol.
Dajte predloge, za danas sam zavrsio sa FM. Sutra palim forum, ocekujem zanimljive predloge :cheers:
Sé un hombre
Корисников грб
Vladar
SFM Hall Of Fame
Поруке: 5943
Придружен: 30 Јун 2011, 18:27
Место: Arandjelovac
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Vladar »

Nju treba da napadnes preko krila, vidi da usmeris igru na bokove, idealno je da imas po dvojicu igraca na oba boka, tako ces lakse stvarati visak, neceprotivnicki mcovi i bekovi stici sve da zatvore.
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Znaci mogao bi da ostavim 4-2-4? Plasi me sto igram u gostima, da je na Traffordu lagano bi je odigrao bez razmisljanja... Jos jedan razlog za uzbunu je sto je Vidic povredjen, a ostali su veoma losi sa fitnessom zbog LS... Imas li predlog za formaciju?
Sé un hombre
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Pocnem sa 4-2-3-1 po bokovima naravno, posed lopte u moju korist 60% ... A ONDA HENDERSON RETARDIRANI DA MI GOL IZ SLOBODNJAKA! MENTOL KOJI U ZIVOTU NIJE IZVEO NI JEDAN PREKID SEM AUTA, DA MI GOL IZ SLOBODNJAKA I POBEDE ME 1:0 :@
Sé un hombre
Корисников грб
markohn22
World Class Manager
Поруке: 7580
Придружен: 30 Окт 2010, 12:09
Место: Herceg Novi-Beograd
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од markohn22 »

ja ne mogu da vjerujem sta su uradili od ovog fm-a, ja ovo vise pojma nemam da igram :slap:
И душа и тело, све је црно бело...
Корисников грб
tanke14
Manager
Поруке: 1436
Придружен: 01 Нов 2012, 17:43
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од tanke14 »

Nisi jedini... Poenta taktike u 14ici ne postoji, samo uzmi dobre igrace i ne misli na taktiku...
Sé un hombre
kuig
Youth Team Coach
Поруке: 170
Придружен: 14 Нов 2010, 07:08
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од kuig »

To je poenta svakog FM-a u zadnje vreme, nabudžiš tim i onda teraš kakvu god da staviš deru sve redom
kojke88
Youth Team Coach
Поруке: 63
Придружен: 03 Нов 2011, 14:04
Место: obrenovac
Status: Није на вези

Порука од kojke88 »

kako golman da dodaje loptu bekovima,da ne ispucava? gde da podesim to?
Пошаљи Одговор

Повратак на “Taktike i Treninzi '14 / Tactics & Training '14”