Историја

Корисников грб
Androsito
World Class Manager
Поруке: 3025
Придружен: 11 Јун 2011, 20:06
Место: Krusevac
Status: Није на вези

Порука од Androsito »

Ma istorija postaje dosadna sa pojavljivanjem baruta... Btw ima li ovde nekih skeptika, poput obožavatelja radova Jovana Deretića?
Корисников грб
neme93
World Class Manager
Поруке: 11002
Придружен: 10 Нов 2010, 18:15
Место: Valjevo/Beograd
Status: Није на вези

Порука од neme93 »

Ja sam hejter radova Jovana Deretica, ako ti to nesto znaci :)
Dragan Nikoljići, Vladar, Tik'al, Joca, Tokelara, zele, Olja, Ortodox, bubi.ue, dramit, mmladja.


Ja znam kako Simic izgleda.
Корисников грб
DS_RS
World Class Manager
Поруке: 5579
Придружен: 20 Јан 2011, 11:34
Место: BL
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од DS_RS »

Код: Изаберите све

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:433640-Srbi-po-genima-blizi-Ircima-nego-Rusima
Obratite paznju na ovu sliku sa najstarijim genetskim materijalom
salel
SFM Hall Of Fame
Поруке: 10649
Придружен: 15 Нов 2010, 16:00
Место: Subotica
Status: Није на вези

Порука од salel »

naravno da smo blizi turcima kada su nas jebali 500godina
srbinho
Status: Није на вези

Порука од srbinho »

Inace ne bih da ulazim u detalje svega sto je rekao Jovan Deretic ali ako nista drugo zar ne verujete ni u to da ovde nismo dosli tj. sisli sa neke planine u 7-8 veku ??? :) Ta njegova tvrdnja i cinjenice kojima je to potkrepio su razlog sto ne mogu da budem njegov kriticar pa neka je posle rekao i sve ono ostalo sto izgleda kao naucna fantastika....
Последње учитавање од srbinho дана 24 Нов 2013, 13:08, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
neme93
World Class Manager
Поруке: 11002
Придружен: 10 Нов 2010, 18:15
Место: Valjevo/Beograd
Status: Није на вези

Порука од neme93 »

Covek je rekao da su Isus, Sulejman Velicanstveni, Justinijan Prvi, bili Srbi.
Dragan Nikoljići, Vladar, Tik'al, Joca, Tokelara, zele, Olja, Ortodox, bubi.ue, dramit, mmladja.


Ja znam kako Simic izgleda.
Корисников грб
Vul3
World Class Manager
Поруке: 3033
Придружен: 13 Апр 2011, 12:09
Место: Trst
Status: Није на вези

Порука од Vul3 »

I Spartanci, Trojanci, Minojci...
srbinho
Status: Није на вези

Порука од srbinho »

Slazem se da ga ne treba za sve sto kaze uzimati za ozbiljno jer stvarno ima nekih u najmanju ruku cudnih konstantacija ali niko ne moze da me ubedi da smo ovde stigli u 7-8 veku....eto u tu njegovu tvrdnju sam 101% siguran.
Последње учитавање од srbinho дана 24 Нов 2013, 16:11, учитано 1 пут укупно.
Danijel_CH
Status: Није на вези

Порука од Danijel_CH »

Jel ono rece da je Aleksandar Makedonski bio Srbin? Jel ko kad video plavog Grka?
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Deretić dileja. Samo na napomenem da ne bude zabune POSTOJI JOŠ JEDAN Jovan Deretić. Književni istoričar, nije više medju živima. Ta dva čoveka ne treba mešati! Ako se nekome desi, pa da zna. Pokojni Deretić je uveo predmet Kulturna istorija Srba na filološkom fakultetu, postoji istoimena knjiga, veoma dobra i što je važno tačna. Koga zanima kultura i istorija svoga naroda, ali i prostora na kojem se nalazi današnja Srbija, neka je pročita.


PS. Nismo jedini, komšije Hrvati, verovatno neki njihov Deretić su jedno vreme tvrdili da su na Balkan došli sa neke planine Zagrab i da nisu slovenskog porekla.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Androsito
World Class Manager
Поруке: 3025
Придружен: 11 Јун 2011, 20:06
Место: Krusevac
Status: Није на вези

Порука од Androsito »

srbinho пише:Slazem se da ga ne treba za sve sto kaze uzimati za ozbiljno jer stvarno ima nekih u najmanju ruku cudnih konstantacija ali niko ne moze da me ubedi da smo ovde stigli u 7-8 veku....eto u tu njegovu tvrdnju sam 101% siguran.
Srbinjo kao prvo to nije njegova tvrdnja, istorija proto slovena je čisto nagađanje jer ne postoje pisani dokazi ,a ne postoji ni mnogo artifakta naših predaka jer im je sveto drvo bio hrast i sve su od njega pravili. Otuda ti i badnjak za božić... A što se tiče tvrdnje za 7-8 vek ni ja ne verujem u to mada po zvaničnoj istoriji je u pitanju šesti vek, a peti vek se vodi kao najezda slovena. Jednostavno mi je nemoguće da neki narod živi u malom predelu Kavkaza, a onda posle manje od 100 godina zauzima pola evrope. Sve je to ok, asimilacija, napredno shvatanje života i jedinstvena hijerarhija ali opet...
srbinho
Status: Није на вези

Порука од srbinho »

Obrni okreni samo Bog zna pravu istinu...a buduci da cemo svi kad-tad kod njega necemo biti uskraceni za nju...doduse dockan al sta sad...niko nam nije kriv sto je ne trazimo za zivota.
Последње учитавање од srbinho дана 25 Нов 2013, 23:58, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
neme93
World Class Manager
Поруке: 11002
Придружен: 10 Нов 2010, 18:15
Место: Valjevo/Beograd
Status: Није на вези

Порука од neme93 »

Deretic koristi ono sto je jako maglovito. Da se ne zna poreklo Hitlera ili ne znam, Rajana Gigsa, on bi nekako dosao do toga da su oni Srbi, zato sto je, jelte, ta teritorija maglovita pa niko ne bi mogao da mu obori teoriju.
Dragan Nikoljići, Vladar, Tik'al, Joca, Tokelara, zele, Olja, Ortodox, bubi.ue, dramit, mmladja.


Ja znam kako Simic izgleda.
Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

zele пише:Deretić dileja. Samo na napomenem da ne bude zabune POSTOJI JOŠ JEDAN Jovan Deretić. Književni istoričar, nije više medju živima. Ta dva čoveka ne treba mešati! Ako se nekome desi, pa da zna. Pokojni Deretić je uveo predmet Kulturna istorija Srba na filološkom fakultetu, postoji istoimena knjiga, veoma dobra i što je važno tačna. Koga zanima kultura i istorija svoga naroda, ali i prostora na kojem se nalazi današnja Srbija, neka je pročita.
Јој, ја сам баш скоро помешао њих двојицу. Седим ја на факсу у читаоници кад наилази нека познаница са филолошког седа преко пута мене и вади ту књигу. И сад ја у шоку, знам рибу, препаметна је, немогуће да чита Деретићева говна. Ишчуђавао се ја тако једно 10 минута, и срећа што нисам почео да је подјебавам, на крају бих ја испао глупан :)
Корисников грб
Orthodox
Ćale s' Bagdale
Поруке: 18917
Придружен: 24 Окт 2010, 00:36
Место: Kruševac
Klub koji vodite: Napredak
Formacija: 5-4-1 WB
Steam: OrthodoxSFM
Has thanked: 244 times
Been thanked: 254 times
Контакт:
Status: Није на вези

Порука од Orthodox »

Nisam znao da postoji ova tema na forumu ali to, ja sam jedan od onih koji su fascnirani istorijom i koji se bavi istorijom iz hobija. Jos od osnovne skole sam poceo da upijam proslost i to traje i dan danas. I ako nisam neko ko je zaludjen datumima, upoznao sam tokove i neke ''činjenice'' što se tiče istorije sveta, a isto tako volim i narodnu istoriju, ne samo nas Srba vec i svih zanimljivih naroda.

Što se tiče Srba, nagadjanja su svakakva i to je onaj deo gde svako ima svoju istoriju. Zato je ona meni npr i interesantna jer sadrzi tu dozu mistike i konstanog neznanja. U mali milion knjiga je poreklo ono koje se i nama servira u školama. Slovenski narod, sišao sa Karpata u plodnije predele, nakućio se tu posle čergarenja i tako...

medjutim, sve ''činjenice'' koje nas opisuju kao deo jedne velike Slovenske zajednice ima dosta stvari koje kod ene bar i kroz moje tumačenje ne pije vodu. Ima mnogo toga što bih napisao zasto ali hocu da skratim pricu pa mozda za neku dalju diskusiju dotaknem i te stvari. Najvise mi je legao stari skript jednog pisara Maralisa koji je pratio Vizantijkskog cara Konstantina Veilkog, inače osnivača Konstantinopolja . Taj pisar koji je u istoriji dobio karakteristiku ''nepouzdanog'' je prvi put u 4. veku naglasio da se ''Slevi'' okupljaju pod jednu zastavu. To ''Slevi'' je naravno postojano jos u mnogo knjiga koje se bave istorijom i uvek je tim imenom opisivana grupa robova. Ti robovi su bili sve - od obicnih paora zemljoradnika do gladijatora i ratnika koji su se borili za cara. Govorilo se jos tada da je pobednik svake borbe onaj ko ima Sleve pod kontrolom i ko njima ovlada. U puno tumacenja neki stranih istoričara, mi Srbi, vodimo poreklo baš od tih Sleva tj ima puno toga što govori o tome da su Slevi ustvari danasnji Srbi. Kao nacija tj stari narod mi mozda vucemo korene od nekih slovenskih plemena , a ja mislim i od germanskih jer vise slicnosti imamo germanima nego slovenima, medjutim zaista mislim da kao narod nismo jednolicni. Naime, ti Slevi koji su inače kao grupa kasnije bili čak i priznati, su se ujednili radi ostvarivanja nekih svojih osnovnih robovskih prava. Kasnije kada je pod okrilje njihove zastave (kja je inače preuzeta iz Vizantije sa orlom u sredini i 4s slova koja nas i dan danas prate svuda, a to je jos jedna stvar koja mene drzi da smo mi upravo oni) prislo mnogo ljudi kojima je takodje ''dokurcilo'' da slepo ispunjavaju obaveze koje ima je neko nametnuo. Tako od Sleva koji su bili suvi robovi, rastrkani na mnogo delova Evrope, nastaje varvarska i ujedno paganska gruacija koja ozbiljno pocinje da lici na jednu ozbijnu narodnu inicjativu koja je vec imala i svoje simbole, verovanja, rituale ali i klase tj staleze kao sto su vojska tj milicija. I sad postoji prica kako su se Slevi prvo prodavali bukvalno za pare onom ko ponudi vise. Svi su ih trazili jer su bili veoma veoma sposobni a poebno su se isticali u hrabrosti i ratovanju ali taj gen nose inače jer su kroz godine bili robovi i onda su im te borbe prosto bile izlaz iz tog zivota ili smrt koja ih opet vadi iz robova. Iz tih vremena ostalo je i saznanje da je izvesni Stratimir, vodja prvih Sleva (mozda sam pogresio ime majku mu) prestao sa praksom ''iznajmljivanja'' jer je zeleo da Slevi kao nomadski i rastrkan narod, nadju svoj dom. Zbog toga je i poceo opsti progon Sleva jer su bili opasni po tadasnje uredjenje koje je vladalo u svetu.

U mnogo kasnijim godinama, Slevi su (tako bar teorija kaze) dobili obrise imena Serbi i o tome mogu nekom drugom prilikom posto sam se opasno umorio i za ovo :)

Ako je jos neko citao o ovome zna o cemu sve pricam i mozda jos neko deli misljenje sa mnom.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

mmladja пише:Јој, ја сам баш скоро помешао њих двојицу. Седим ја на факсу у читаоници кад наилази нека познаница са филолошког седа преко пута мене и вади ту књигу. И сад ја у шоку, знам рибу, препаметна је, немогуће да чита Деретићева говна. Ишчуђавао се ја тако једно 10 минута, и срећа што нисам почео да је подјебавам, на крају бих ја испао глупан
Verovatno je spremala ispit, slabo to ljudi čitaju zato što ih zanima, nego samo kad moraju. Inače ceo ispit samo ta knjiga, ali ko nema seminarski jedva može da dobije 9 ili 10.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

"Београд- вечити град"! Сјајан документарац о историји Београда, сад на РТС-у је био део о паду града у Првом светском рату. Целе епизоде могу да се нађу овде.

Код: Изаберите све

http://www.dailymotion.com/
Корисников грб
C0a1209
First Team Coach
Поруке: 283
Придружен: 26 Мар 2012, 22:31
Место: Pirot
Status: Није на вези

Порука од C0a1209 »

mmladja пише:"Београд- вечити град"! Сјајан документарац о историји Београда, сад на РТС-у је био део о паду града у Првом светском рату. Целе епизоде могу да се нађу овде.

Код: Изаберите све

http://www.dailymotion.com/
Hvala za ovo :cheers:
To se prikazuje na RTS-u vec duze vreme, pamtim da sam jos Novembra 2012 gledao epizodu o vladavini Turaka.
A kad smo vec kod istorije, zna li neko da li postoji neki program u kome moze da se pravi porodicno stablo, ali mi treba neki ozbiljan program posto sam dosao do jednog pretka koji je bio hajduk pa planiram da popisem sve od njega pa do danas, minimum ce biti samo do mene, a maksimum koji mi je neki u glavi je da popisem sve clanove koji su potekli od njega, a ako uspem da nadjem tog ko je bio pre njega bice veliki uspeh, uh al sam se raspisao....
Корисников грб
Tik'al
World Class Manager
Поруке: 13282
Придружен: 20 Нов 2010, 16:36
Место: Petén
Been thanked: 5 times
Status: Није на вези

Порука од Tik'al »

Ima i knjiga "Beograd - veciti grad", u Laguni ja mislim.
Jusqu'ici tout va bien…
Корисников грб
C0a1209
First Team Coach
Поруке: 283
Придружен: 26 Мар 2012, 22:31
Место: Pirot
Status: Није на вези

Порука од C0a1209 »

Tik'al
Da, ima i knjiga, od istog autora koji je napravio i emisiju Aleksandra Diklića pa je samo emisiju pretocio u knjigu, e sad ne znam da li je nesto dodato u knjizi sto nije pomenuto u emisiji...
Пошаљи Одговор

Повратак на “Obrazovanje - Kultura - Umetnost”