Toma Zdravković- prvi srpski boem

Корисников грб
Pinki
SFM Hall Of Fame
Поруке: 3307
Придружен: 08 Нов 2011, 15:06
Место: Republika Srpska
Status: Није на вези

Toma Zdravković- prvi srpski boem

Порука од Pinki »

Toma Zdravković- prvi srpski boem
Слика
Toma Zdravković je jedan od najpoznatijih i najslavnijih pevača srpske narodne muzike. On je i kompozitor i pesnik. Rođen je 20. novembra 1938. godine u Pečenjevcu. Pošto u selu Pečenjevac, gde je živeo, nije bilo posla, prešao je u Leskovac gde je radio fizičke poslove od kojih se izdržavao. Svestan svojih pevačkih mogućnosti, kao i većina mladih pevača, dolazi u Beograd u potrazi za boljim životom. Mećutim, surova estradna scena nije prepoznala talenat u njemu. Priča se da ga je poznata pevačica Silvana Armenulić pronašla na nekoj klupi u Beogradu, bez dinara u džepu. Silvana mu je pomogla da stane na noge, i nastupao je na njenim koncertima i nastupima. Za uzvrat napisao joj je pesmu Šta će mi život bez tebe dragi. Ubrzo posle toga počinje da peva po kafanama i njegove pesme postaju hitovi.
Ovaj tekst je napisao Toma Zdravković po njenoj životnoj priči. Inače, oni su bili veoma bliski, a ovo je napisao u jutro kada je trebao na turneju da krene. Onako, mamuran, nikakav napisao je ovu pjesmu na bloku za račune koji je uzeo od konobara. Poklonio je Silvani koja je postala velika zvijezda zahvaljujući upravo ovoj pjesmi.Toma je otišao poslije u Ameriku, i tamo je primio vjest da je poginula. Rekao je : ''Bolje da je nije snimala,bolje bi bilo da nije postala popularna,a ostala živa"

Iako se njegove pesme svrstavaju u folk muziku, one neodoljivo podsećaju na šansone. Toma nije imao naročito tehnički kvalitetan glas, ali je bio karakterističan, ne tako snažan i moćan, ali pre svega umilan, podsećajući na Šarla Aznavura (Charles Aznavour).

U većini njegovih pesama, violina daje melanholičnu atmosferu. Uglavnom je testove za pesme sam pisao, i skoro uvek su one autobiografske. Reč je o kafanskim, ljubavnim pesmama, sa savršenom muzikom i savršenim tonom njegovog umirujućeg glasa, u kojima se uglavnom govori o neuzvraćenim ljubavima i patnjama. Jedan od retkih naših muzičkih virtuoza kojeg niko ne osporava, čovek kojeg svakog voli i obožava, od rok populacije pa sve do rep izvođača i poklonika iste muzike.
Njegovu veličinu prezentuju i komentari sa poznatog sajta youtube, gde je zaista veoma teško pronaći negativan komentar, a evo nekih koje oslikavaju njegovu veličinu:
Moje poštovanje čoveku , koji nije zgazio mrava , a život ga kaznio tugom !
Legenda jedna i jedina!!! Pa ovo je pesma za sva vremena!!!!!!!!
Mrzim "narodnjake" ali ovo je vrh vrhova. svaka cast coveku. peva iz dna duse sa puno emocija. respekt!!!!
sramota je uopce spominjat grand s tomom zdravkovicem, on je vise od glazbe, on je nesto posebno, ova muzika lijeci rak!
Uz njegove pjesme se umire!!!

Tokom godina, svojim specifičnim i glasom i načinom komponovanja napravio jedan pravac u muzici koji je vrlo prepoznatljiv i koji se sviđa mnogima.

Iza sebe je ostavio mnoštvo pesama koje su i dan danas veliki hitovi. Neke od najpoznatijih su Da l’ je moguće, Danka, Dotak’o sam dno života, Kafana je moja istina, Prokleta nedelja i mnoge druge.
Pojavljuje se u ulozi pevača u dva filma (Balkan Ekspres 1983 i Bolje od bekstva 1993) i dve TV serije (Doktorka na selu 1982 i Bolji život 1987)).

Bio je boem u pravom smislu te reči i mnogi ga nazivaju prvim boemom srpske narodne muzike. Četiri puta se ženio. I kao što je i sam opisao u svojoj pesmi Kafana je moja istina, može se naslutiti razlog uništenih brakova.

Iako je alkohol bio najveći neprijatelj njegovog zdravlja, do poslednjeg dana je pio. Dugo se mučio sa rakom prostate, ali se nije pridržavao saveta lekara.

Tomin veliki prijatelj Kemal Monteno je napisao pesmu o njemu, koju je Toma snimio: Pesme moje.

,,Jednog dana kada odem,
jednog dana kada odem ja,
ostaviću pesme svoje,
da ih staro društvo zapeva.
Pesme moje, pesme moje,
ni za šta me ne krivite,
ostanite s drugovima,
vi za mene živite.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qqDYmSaOpC8[/youtube]
Toma Zdravković je bio čovek koji bi jednoga dana bio ekstremno bogat, a već sledećeg nije imao ni za hleb i mleko. Kažu da kad je umro, nije imao para ni za sahranu. Sve je dao na kafanu, kocku, piće i žene. A umro je 30. septembra 1991. godine u Beogradu, gde je i sahranjen na Centralnom groblju.

U svojoj prebogatoj muzičkoj karijeri izdao je 11 albuma, a to su:
О мајко, мајко (1971)
Никад нећу да те заборавим (1976)
Уморан сам од живота (1979)
Чекај ме (1981)
Проклета недеља (1982)
Два смо света различита (1983)
Дотак'о сам дно живота (1984)
Е мој брате (1986)
Да ли је могуће (1987)
Ево ме опет (1988)
Кафана је моја судбина (1990)


I dan danas njegove pesme su popularne, njegovo ime se sa poštovanjem izgovara.
Njegova poslednja supruga Gordana, koja živi u Kanadi, bez uspeha pokušava da autorskim pravima zaštiti pesme svoga pokojnog supruga.
Njegov rođeni brat Novica Zdravković je takođe pevač narodne muzike.

Po meni je on jedan jedini i neponovljivi. Čovek koji zaslužuje da ga se nikada ne zaboravi.
Svi često govorimo kako se novokomponovane pjesme slušaju, mjesec-dva i zaboravljaju se, evo kao što možemo da slušamo i sada njegove pjesme se slušaju, a prvi album koji je izdao je bio 1971. godine, 40 godina nije malo.

Morao sam jednostavno da otvorim posebnu temu za ovog čovjeka, od vas očekujem da napišete šta mislite o njemu, postavite vašu omiljenu pjesmu, onu koja vas rastuži do suza itd.
Последње учитавање од Pinki дана 27 Авг 2012, 14:45, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Pinki
SFM Hall Of Fame
Поруке: 3307
Придружен: 08 Нов 2011, 15:06
Место: Republika Srpska
Status: Није на вези

Порука од Pinki »

''Moja veza s muzikom je mnogo ozbiljnija nego što misle kolege i publika. Vrlo me smešno jednom nešto pitao Miroslav Ilić.
Sedimo on i ja sami u „Šumatovcu" i on me pita: „Dado, šta ćeš da radiš ako ovo jednom prestane?".
Bilo mi je mnogo čudno: zašto da prestane? Šta ima to da prođe? Jer, ja ništa drugo ne umem i ne znam da radim - sem muzike. Od nje živim i za nju živim... ... Ja pevam i ne lazem!'' - 1983. intervju s Tomom

Kakva veličina od čovjeka, jednostavno legenda.

Inače ovo mi je omiljena njegova pjesma, u srce dira.....
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Vzw3iGnFb40[/youtube]
Корисников грб
westlife92
World Class Manager
Поруке: 3952
Придружен: 26 Мај 2011, 17:59
Место: Nis
Status: Није на вези

Порука од westlife92 »

Toma Zdravkovic nije rodjen u Pecenjevcu, vec u Aleksincu.Ispravi to. ;)
Корисников грб
Pinki
SFM Hall Of Fame
Поруке: 3307
Придружен: 08 Нов 2011, 15:06
Место: Republika Srpska
Status: Није на вези

Порука од Pinki »

Ne znam baš, koliko vidim rođen je u ovom selu, al šta znaš svi ga sad svojataju, kao i Teslu. :)

Код: Изаберите све

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/282700/U-tri-grada-tvrde-da-je-Toma-Zdravkovic-njihov
Корисников грб
samson
SFM Hall Of Fame
Поруке: 7745
Придружен: 05 Нов 2010, 23:41
Место: Podgorica
Status: Није на вези

Порука од samson »

What we do in life echoes in eternity!!
*****************************
Šarm Beograda i huk sa Marakane
Корисников грб
westlife92
World Class Manager
Поруке: 3952
Придружен: 26 Мај 2011, 17:59
Место: Nis
Status: Није на вези

Порука од westlife92 »

Samo sto u Aleksincu postoji verodostojan dokument da je Toma rodjen u Al, za razliku od drugih koji ga prisvajaju kao svog :D

Слика
Корисников грб
ivanvess
Youth Team Coach
Поруке: 176
Придружен: 18 Апр 2011, 10:48
Место: Smederevo
Status: Није на вези

Порука од ivanvess »

Osim ako Toma nije rodjen tamo negde pocetkom 19. veka, on moze samo da bude poslednji srpski boem. 100 godina pre njega su kod nas bili boemi mnogo kvalitetnijih spisateljskih sposobnosti od Tome.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Upravo tako, skadarlija je postala poznata po njima. A Toma bi mogao biti poslednji pravi srpski boem. Inace ne slusam narodjake, ali Tomina muzika je fantasticna. Neverovatno. Kad pomislim na Tomu, uvek se setim one scene iz Balakan ekspresa, kad mu traze da peva lili marlen, a on nece i oni ga iznabadaju.
Последње учитавање од zele дана 28 Авг 2012, 01:15, учитано 1 пут укупно.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Trle
Manager
Поруке: 2729
Придружен: 19 Феб 2011, 23:54
Место: Bojnik
Status: Није на вези

Порука од Trle »

Mogu samo da kazem TOMA LEGENDA!! Ide Tomaa pa 10 mesta prazno pa opet Toma, pa onda Lukas i Saban pa ostali... Jedina prava legenda muzike! Obozavam njegove pesme.
moja omliljena je
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SXSDkTi4yt4[/youtube]

Inace Toma je sam pisao svoje pesme u kafanii kad se napijee pred fajront.

NAKLON ZA MAJSTORA! :ave: :ave: :ave: :ave: :ave: :ave:
Корисников грб
Pinki
SFM Hall Of Fame
Поруке: 3307
Придружен: 08 Нов 2011, 15:06
Место: Republika Srpska
Status: Није на вези

Порука од Pinki »

Ivane veoma je subjektivno govoriti o tome kako je Toma poslednji ili prvi, ja sam razmišljao da u naslovu stvarim "Prvi i poslednji srspki boem" ali ovo mi je izgledalo dosta bolje. Iz jednostavnog razloga što je pomen imena Tome i njegovog života prva asocijacija za boema kod mnogih ljudi. Sigurno da je bilo i prije boema, kao da ih i danas imamo. Pa evo kod mene u selu mogu da nabrojim bar 10 ljudi kao što su Toma, piju sve, ženili se 5 puta, djece na sve strane i bole ih patka šta će sutra da bude. Ali Toma je neko ko je bio jednostavno krem muzičke scene i to je ostao, bio je i ostaće veoma popularan i kao takav od mene zaslužuje mjesto prvog i poslednjeg boema. :)
Корисников грб
Fon Karajan
Assistant Manager
Поруке: 812
Придружен: 15 Мај 2011, 22:36
Место: Алексинац
Status: Није на вези

Порука од Fon Karajan »

Ево и њега у Скадарлији

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wmRLdbwLVGM[/youtube]
Наочаре црне, у џепу бели цвет
јачи смо од судбине нека пуши цели свет!

Корисников грб
HoffenheimFan
Assistant Manager
Поруке: 793
Придружен: 27 Мај 2011, 21:47
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од HoffenheimFan »

Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

Da se pridruzim :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZXuMDu8aZQA[/youtube]
Корисников грб
Androsito
World Class Manager
Поруке: 3025
Придружен: 11 Јун 2011, 20:06
Место: Krusevac
Status: Није на вези

Порука од Androsito »

Kako ja pre ne videh ovu temu... A ko je mog'o drugi da je otvori nego Pinki :D

Evo mali doprinos i od mene... [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OX400pZ4R2Y[/youtube]
Корисников грб
Pinki
SFM Hall Of Fame
Поруке: 3307
Придружен: 08 Нов 2011, 15:06
Место: Republika Srpska
Status: Није на вези

Порука од Pinki »

Opaaa, živnula tema. :D

Evo odmah i od mene jedna pjesmica koju slušam poslednjih dana.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BRQruJFkuhM[/youtube]
Корисников грб
TOMARA
Assistant Manager
Поруке: 667
Придружен: 26 Нов 2010, 00:26
Место: Stara Pazova
Status: Није на вези

Порука од TOMARA »

Tek sad videh temu... :slap: Ovakav covek se jednom radja.... Jednom i vise nikada... Covek koji je sve radio srcem i koji je trosio zivot po svome, a ne kako bi to drugi hteli od njega... Ja ga izuzetno postujem i kao pevaca i kao coveka... Naklon do poda i pocivaj u miru legendo.
Najezim se svaki put dok slusam ovu pesmu, koja mi je ujedno i njegova omiljena... :cheers:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1whxiEZqwLM[/youtube]
Последње учитавање од TOMARA дана 12 Феб 2013, 01:51, учитано 1 пут укупно.
:zvezda: FOOTBALL MANAGER MANIAC :zvezda:
Слика
Корисников грб
Pinki
SFM Hall Of Fame
Поруке: 3307
Придружен: 08 Нов 2011, 15:06
Место: Republika Srpska
Status: Није на вези

Порука од Pinki »

I KAŽE NEMOJ PITI. k***c MOJ NEMOJ.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kgzHjsX8a3o[/youtube]
Корисников грб
HoffenheimFan
Assistant Manager
Поруке: 793
Придружен: 27 Мај 2011, 21:47
Место: Beograd
Status: Није на вези

Порука од HoffenheimFan »

Najbolja je po meni ostao sam sam i dotako sam dno zivota..ALI TI MI DUSU UZE PROKLETI ZENSKI STVOREE.. :shy:
Корисников грб
Dex11
Assistant Manager
Поруке: 924
Придружен: 13 Апр 2011, 13:44
Место: 3rd Rock ftS
Status: Није на вези

Порука од Dex11 »

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_CwXMYw-Vf0[/youtube]

i ja sam ovo na YT upload -ovo pre nekoliko godina pa sam morao da skinem, evo sat vremena uzivanja :fanman: , Cika Toma legenda
Пошаљи Одговор

Повратак на “Obrazovanje - Kultura - Umetnost”