Civilization

Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

Не знам, ја углавном играм на принца и војску не градим буквално никако, имам оног једног глупана са почетка и направим једног скаута. Али зато увек имам злата и чекам да ми неко објави рат, тад купим војске колико хоћеш и усерем му се у живот. Углавном играм са Картагином (џабе лука), Римом (25% попуст на оно што је већ изграђено у главном граду). И да, баш мало градова правим, нпр. неки компови имају по 10, а ја 3, али важно ми је да град буде на добром месту да покрије неколико оних луксузних ресурса који дају срећу.
Корисников грб
shirajzl
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1605
Придружен: 29 Авг 2011, 23:57
Место: Hrvatska
Status: Није на вези

Порука од shirajzl »

Mlađo, za veći i realniji izazov treba igrati na king težini, onda stalno moraš balansirati između vojske i ekonomije. Kao što kažeš, na princu možeš slobodno ignorirati vojsku i skupljati zlato, uvijek stigneš kupiti što ti treba...

Inače, ja volim staviti da igram s random civilizacijom protiv drugih random civilizacija, obično standard mapa. Tako nikad ne znam što ću dobiti, moram se prilagoditi i uz to upoznajem i isprobavam sve civilizacije u igri. :cheers:
Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

Ma povecacu, ali jos nisam usao u fazon ove nove Civilizacije, mozda sam odigrao 5 partija i to mi traju poprilicno dugo. Jebeno osvojiti grad dok se ne pojave bombarderi. Tad naguram jedno 5 komada i rusim redom. E da, jel ko pobedio na kulturu? Ja ih zgazim ili na dominaciju ili na diplomatiju, na kulturu nisam nijednom uspeo.
Корисников грб
shirajzl
SFM Hall Of Fame
Поруке: 1605
Придружен: 29 Авг 2011, 23:57
Место: Hrvatska
Status: Није на вези

Порука од shirajzl »

mmladja пише:Ma povecacu, ali jos nisam usao u fazon ove nove Civilizacije, mozda sam odigrao 5 partija i to mi traju poprilicno dugo. Jebeno osvojiti grad dok se ne pojave bombarderi. Tad naguram jedno 5 komada i rusim redom. E da, jel ko pobedio na kulturu? Ja ih zgazim ili na dominaciju ili na diplomatiju, na kulturu nisam nijednom uspeo.
Ja sam uspio, ali samo na prince težini gdje ne brinem toliko oko vojske.

Na početku idem Pottery-Writing- Drama and Poetry i odmah gradim Parthenon.
Onda krenem Calendar-Philosphy i gradim Oracle.

Nakon toga krećem na Printing Press dolje pa se vraćam gore na Acoustics pa onda Architecture.

Takvim fokusom na kulturne tehnologije brzo dođem u priliku graditi kulturna čuda i brzo počnem proizvoditi turizam. Naravno, u gradovima stalno forsiraš stvaranje umjetnika, glazbenika, književnika i onda njihovim djelima puniš čuda, muzeje i ostale građevine.

U jednom sejvu na standard mapi pregazio sam ih sve s turizmom, a drugom sam na pola igre morao zaratiti s jednom civilizacijom koja je pravila previše kulture, tj. obrane od turizma.
Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

Moram probati tako, pa cu videti rezultate :)
Корисников грб
Androsito
World Class Manager
Поруке: 3025
Придружен: 11 Јун 2011, 20:06
Место: Krusevac
Status: Није на вези

Порука од Androsito »

shirajzl пише:Mlađo, za veći i realniji izazov treba igrati na king težini, onda stalno moraš balansirati između vojske i ekonomije. Kao što kažeš, na princu možeš slobodno ignorirati vojsku i skupljati zlato, uvijek stigneš kupiti što ti treba...

Inače, ja volim staviti da igram s random civilizacijom protiv drugih random civilizacija, obično standard mapa. Tako nikad ne znam što ću dobiti, moram se prilagoditi i uz to upoznajem i isprobavam sve civilizacije u igri. :cheers:
I ja otprilike sve isto samo što ja igram huge mapu... :) U većini slučajeva i random mapu stavljam...
Корисников грб
paske
World Class Manager
Поруке: 4230
Придружен: 21 Феб 2011, 23:13
Место: S.Mitrovica/Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од paske »

Jel postoji neka sansa da se dodje do Amerike? Igram na onoj mapi sa svim kontinentima i otkrio sam sve osim Severne i Juzne Amerike. Planiram da udarim na Bukurest, Edinburg i jos neke gradove koji nemaju svoje "drzave". Od vojske najbolje mi se pokazuju kopljonose a najvise sam razocaran strelcima. Totalno su neupotrebljivi (osim sto mogu posluziti da budu cuvari grada).
Корисников грб
Keyser Söze
World Class Manager
Поруке: 3053
Придружен: 29 Апр 2011, 18:46
Место: Bogatic
Status: Није на вези

Порука од Keyser Söze »

Aha ... treba da razvijes kompas valjda od tehnologija da ti se prosiri mapa sto se tice idenja brodom i onda ces moci ...
Корисников грб
paske
World Class Manager
Поруке: 4230
Придружен: 21 Феб 2011, 23:13
Место: S.Mitrovica/Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од paske »

Hvala Kajzer. A nije mi jasna jos jedna stvar. Nasao sam na mapi zlato, mislio sam da mogu izgrati rudnik, poslao radnike al nema opcije da se gradi. Jel potrebno da se izgrade putevi ili da zlato bude na teritoriji nekog grada?
Последње учитавање од paske дана 13 Сеп 2013, 14:06, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Keyser Söze
World Class Manager
Поруке: 3053
Придружен: 29 Апр 2011, 18:46
Место: Bogatic
Status: Није на вези

Порука од Keyser Söze »

potrebno je da bude u granicama tvojih gradova.
Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

Е да, мали савет. Немој правити градове ко блесав. Ја сам то радио кад сам почињао игру и не ваља јер ти то смањује срећу становништва. Ја обично правим градове само кад на неком месту нађем доста ресурса. И немој нападати те градове-државе, кориснији су ти као пријатељи јер за сваки град-државу којој си савезник ћеш касније добити одређени број гласова на неком светском конгресу. А и може финих пара да се узме кад тргујеш са њима.
Корисников грб
paske
World Class Manager
Поруке: 4230
Придружен: 21 Феб 2011, 23:13
Место: S.Mitrovica/Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од paske »

Kako potpisujem te "ugovore" sa drzavama. Napao sam odma Bukurest i jos neki grad pa kako bi mogao da se pomirim sa njima? :xD: Hvala na savetu, ja sam vec opalio da gradim ko nenormalan i vec mi je stanovnistvo nezadovoljno (-1). :nasty:
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

paske пише:. Nasao sam na mapi zlato, mislio sam da mogu izgrati rudnik, poslao radnike al nema opcije da se gradi.
pre je mogla i neka kolonija da se izgradi, ali mislim da mora biti povezano sa gradom onda. Zaboravio sam, neka ti još neko pojasni.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
The Rock
Assistant Manager
Поруке: 565
Придружен: 16 Јун 2011, 18:42
Место: Despotovac
Status: Није на вези

Порука од The Rock »

paske пише:Kako potpisujem te "ugovore" sa drzavama.
Treba da im saljes zlato da dobijes uticaj nad njima. Taj uticaj opada na kraju svakog poteza i kad padne ispod 60 gubis saveznistvo sa njima. Dok si im prijatelj ili saveznik od svakog grada, zavisno od toga kakav je (pomorski, vojni, kulturni) dobijas odredjene prednosti (hranu u gradovima, vojne jedinice ili kulturu).
Kad ti je stanovnistvo nezadovoljno gradovi ti mnoooogo sporije rastu. Gradi koloseume, cirkuse i sve sto daje srecu.

Edit: Resursi moraju biti u granicama grada. Takodje, kada napadnes nekoliko gradova-drzava (3 ili 4), ulazis u trajni rat sa svim gradovima-drzavama i nemas mogucnost da potpises mir ni sa jednom od njih. A obrati paznju i na to da sve ostale civilizacije mrze one koji napadaju slabije od sebe.
Последње учитавање од The Rock дана 13 Сеп 2013, 16:15, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

Е па овако, понуди им прво мир. После неког времена они ће ти давати неке задатке, нпр. да побијеш варваре у околини, да изградиш пут до њих, да успоставите трговину итд. Кад испуниш задатак постајеш у бољим односима са њима. А можеш и да им платиш па да те заволе. Кад те заволе они ти повремено дају или војску или ресурсе или културу и слично, зависи... А што се тиче среће, јебига, прави у градовима колосеум, циркус и сличне глупости које дају срећу. Сваки град ти одузима нешто среће, као и сваки становник кога имаш. А срећа ти је потребна да би ти започело златно доба (одређени број потеза добијаш више културе, злата и слично), а кад је становништво срећно брже ти се развијају градови. Ако ти срећа оде на -10 почеће да ти се појављују побуњеници око градова. И кад освојиш туђи град, становништво ће тамо бити несрећно, тако да у освојеном граду обавезно прво изгради суд.

Едит: Види га овај Каменко, претече ме :)
Последње учитавање од mmladja дана 13 Сеп 2013, 16:18, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
The Rock
Assistant Manager
Поруке: 565
Придружен: 16 Јун 2011, 18:42
Место: Despotovac
Status: Није на вези

Порука од The Rock »

mmladja пише:Види га овај Каменко, претече ме
Ko pre devojci, sam u nju upada. :xD:

Bar si mu napisao za srecu -10, to ni ja nisam znao jer ne dam da ode ispod -1. :yesko:
Корисников грб
paske
World Class Manager
Поруке: 4230
Придружен: 21 Феб 2011, 23:13
Место: S.Mitrovica/Novi Sad
Status: Није на вези

Порука од paske »

Aj nek mi neko objasni kako najlakse da pravim novac? Jeb*m one varvare i dobijam 40 zlatnika a Napoleon me zajeb'o sa nekim ugovorom tako da mi svaki potez ode oko 20 zlatnika i kad dodje do nule vojsku mi unistava :nasty:
Корисников грб
mmladja
World Class Manager
Поруке: 6483
Придружен: 26 Окт 2010, 00:36
Место: Ваљево
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Није на вези

Порука од mmladja »

Па шта си потписивао уговор са тим ликом? Гради пажљиво, неке грађевине ти одузимају новац кад их изградиш. Даље, новац се троши и на одржавање војске, тако да неке беспотребне јединице уништи. И у градовима, кад идеш на грађење објеката, скроз у дну изабери Wealth.
Корисников грб
Androsito
World Class Manager
Поруке: 3025
Придружен: 11 Јун 2011, 20:06
Место: Krusevac
Status: Није на вези

Порука од Androsito »

Zajebi pravljenje wealtha... To samo kad dobro izgradiš grad... Za pare pravi karavane i šalji ih gde god možeš, em ćeš kintu da zaradiš em ćeš mali boost na science da dobiješ ako trguješ sa naprednijim nacijama. Zajebi ratovanje sa grad državama, njih osvajaš samo ako ti one objave rat... Npr više ti znači Grad država koja deli kulturu kao saveznik nego da ih osvojiš. Ista stvar i sa ostalima... Što se njih tiče gledaj na početku da se fokusiraš na jednu dve... Nemoj previše para da trošiš na njih jer time otkupljuješ samo 10ak krugova nego gledaj da ispunjavaš zadatke. Tipa "poveži copper" ili tako nešto... Takođe gledaj da boksuješ svetska čuda. Neki ne idu na njih ali ima mnogo korisnih stvarčica sa tim svetskim čudima mada ti ne trebaju sva...
Корисников грб
The Rock
Assistant Manager
Поруке: 565
Придружен: 16 Јун 2011, 18:42
Место: Despotovac
Status: Није на вези

Порука од The Rock »

Mislim da je ovde vazno pitanje koji Civ koristis? Klasican ili sa nekim ekspanzijama? Klasican nema karavane i copper, nema National Treasury i ima drugacije Policy.

Kod zlata je jako bitno da izaberes dobro mesto za grad. Postavis ga tamo gde ima dosta resursa na kojima mozes da gradis plantaze ili gde ima zlata ili srebra. Isto tako, mozes da naredis radnicima da prave Trade post-ove. Dobijas 2 zlata po komadu ako radis na njima. Ako imas zlato ili srebro u granicama grada, napravi Mint, market i banku u tom gradu i imaces umnogostrucen izvor zlata.
Povezi svaki grad sa prestonicom putevima. Svaki trade route ti daje zlato u odnosu na to koliko zlata taj grad proizvodi. I pazljivo biraj Policy.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Igre”